Jelle Wallays has won stage 18 of the Vuelta a Espana ahead of Sven Erik Bystrøm and Peter Sagan.  Overall the lead sits on the shoulders of Simon Yates with three stages to go.  Also featuring George Bennett.

 

Also check out:

Bennett plays sprint-stage domestique as Wallays shocks fast men

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL 3:57:03
2 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +0
3 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +0
4 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +0
5 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +0
6 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
7 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +0
8 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +0
9 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +0
10 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +0
11 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +0
12 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +0
13 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +0
14 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +0
15 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +0
16 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +0
17 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +0
18 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +0
19 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +0
20 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +0
21 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +0
22 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
23 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +0
24 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +0
25 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +0
26 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +0
27 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +0
28 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +0
29 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +0
30 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +0
31 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +0
32 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +0
33 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +0
34 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +0
35 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +0
36 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +0
37 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +0
38 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +0
39 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +0
40 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +0
41 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +0
42 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +17
43 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +17
44 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +20
45 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +21
46 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +24
47 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +30
48 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +30
49 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +36
50 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +36
51 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +36
52 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +36
53 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +36
54 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +36
55 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +36
56 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +36
57 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +36
58 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +36
59 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +40
60 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +40
61 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +40
62 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +40
63 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +40
64 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +40
65 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +40
66 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +40
67 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +51
68 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +55
69 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:06
70 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +1:09
71 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +1:11
72 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +1:13
73 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:17
74 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +1:17
75 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:17
76 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:17
77 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +1:17
78 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +1:28
79 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +1:34
80 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +1:57
81 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:10
82 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:18
83 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +2:21
84 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +2:21
85 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +2:24
86 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +2:24
87 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +2:38
88 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:38
89 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +2:46
90 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +2:48
91 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:48
92 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:48
93 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +3:06
94 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +3:06
95 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:06
96 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +3:06
97 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +3:06
98 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +3:06
99 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +3:06
100 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +3:06
101 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +3:06
102 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +3:06
103 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +3:06
104 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +3:06
105 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +3:06
106 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:06
107 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:06
108 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:06
109 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:06
110 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:06
111 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:06
112 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:06
113 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +3:06
114 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:06
115 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +3:06
116 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +3:06
117 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:06
118 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:06
119 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:06
120 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:06
121 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:06
122 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +3:06
123 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +3:06
124 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +3:06
125 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +3:06
126 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:06
127 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:06
128 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +3:06
129 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:06
130 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +3:06
131 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +3:06
132 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +3:06
133 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +3:06
134 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:06
135 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:06
136 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +3:06
137 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:06
138 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:06
139 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +3:06
140 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:06
141 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +3:06
142 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +4:33
143 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +4:38
144 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +4:38
145 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +4:38
146 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +4:38
147 MENDES José POR        BURGOS – BH +4:38
148 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +4:38
149 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +4:38
150 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +4:38
151 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:38
152 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:38
153 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:38
154 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:38
155 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +4:38
156 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:38
157 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +5:13
158 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +6:13
159 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +7:46
160 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +7:46
  PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA DNS
  GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB DNS

General classification after stage 18:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 73:02:37
2 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +25
3 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +1:22
4 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +1:36
5 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:48
6 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +2:11
7 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +4:09
8 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:36
9 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +5:31
10 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +6:05
11 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +6:33
12 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +9:15
13 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +9:55
14 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +10:27
15 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +11:35
16 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +14:40
17 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +17:31
18 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +25:06
19 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +27:45
20 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +31:22
21 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +34:40
22 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +34:48
23 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +37:44
24 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +40:43
25 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +42:24
26 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +42:36
27 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +45:59
28 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +46:32
29 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +48:00
30 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +49:22
31 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +52:49
32 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +55:56
33 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +56:18
34 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +59:05
35 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +1:01:16
36 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +1:01:24
37 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:03:08
38 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +1:03:37
39 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +1:06:09
40 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:06:47
41 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:07:05
42 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +1:11:51
43 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +1:15:57
44 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:18:09
45 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:18:14
46 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:19:43
47 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:19:48
48 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +1:20:02
49 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:25:27
50 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:27:00
51 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +1:27:19
52 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:29:42
53 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +1:31:52
54 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:31:53
55 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +1:32:25
56 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:33:09
57 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:33:15
58 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:36:46
59 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +1:36:55
60 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +1:37:12
61 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:39:32
62 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:40:04
63 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:40:30
64 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:40:46
65 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:41:58
66 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:42:57
67 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +1:43:33
68 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +1:45:54
69 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +1:48:48
70 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +1:50:02
71 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +1:52:50
72 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +1:53:34
73 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +1:54:43
74 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:58:24
75 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +2:05:33
76 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:05:53
77 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +2:07:01
78 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +2:09:32
79 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +2:10:48
80 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:11:17
81 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +2:12:47
82 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +2:17:22
83 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +2:18:03
84 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +2:18:19
85 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:19:48
86 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:19:51
87 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +2:20:10
88 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +2:23:14
89 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:26:15
90 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +2:27:39
91 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +2:28:22
92 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +2:29:36
93 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +2:31:43
94 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +2:33:55
95 MENDES José POR        BURGOS – BH +2:34:09
96 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +2:37:46
97 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:39:27
98 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +2:42:54
99 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:43:17
100 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +2:50:47
101 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +2:52:06
102 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +2:55:40
103 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:04:01
104 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:06:07
105 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:06:43
106 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +3:11:25
107 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +3:12:43
108 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:13:29
109 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +3:14:28
110 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +3:15:00
111 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +3:16:17
112 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:16:41
113 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +3:18:20
114 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +3:20:29
115 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:20:46
116 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:21:57
117 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:22:10
118 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:23:02
119 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +3:29:12
120 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:29:39
121 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +3:30:30
122 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:30:31
123 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +3:30:58
124 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +3:31:27
125 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:32:30
126 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:32:50
127 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +3:39:40
128 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +3:39:42
129 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +3:40:15
130 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +3:41:48
131 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:43:21
132 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +3:44:39
133 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:46:19
134 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +3:46:19
135 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +3:47:19
136 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +3:49:00
137 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +3:51:29
138 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +3:56:14
139 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:56:27
140 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +3:57:24
141 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +3:58:17
142 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:02:55
143 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +4:03:49
144 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:03:58
145 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +4:04:34
146 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +4:05:03
147 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:06:37
148 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +4:08:43
149 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:09:10
150 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:10:19
151 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +4:10:39
152 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:11:14
153 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:15:15
154 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +4:19:56
155 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:21:08
156 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +4:22:26
157 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:26:22
158 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +4:27:55
159 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +4:43:37
160 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +4:52:31

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here