Michael Woods of EF Education First-Drapac has won stage 17 of the Vuelta a Espana.  The Canadian took the win ahead of Dylan Teuns of BMC Racing and David de la Cruz of Team Sky.  Also featuring George Bennett of LottoNL-Jumbo.

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:09:48
2 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +5
3 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +10
4 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +13
5 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +38
6 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +44
7 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +48
8 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +51
9 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +55
10 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:48
11 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:48
12 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +1:51
13 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +1:57
14 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +2:40
15 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +2:40
16 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:44
17 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +2:48
18 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:50
19 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +2:52
20 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:53
21 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +3:08
22 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:44
23 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +3:44
24 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +3:53
25 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:09
26 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +4:10
27 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +4:20
28 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +4:33
29 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +4:55
30 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +5:17
31 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +5:22
32 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +5:26
33 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +5:26
34 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +5:26
35 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +5:30
36 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +5:41
37 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +5:48
38 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +6:06
39 MENDES José POR        BURGOS – BH +6:17
40 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +6:19
41 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +6:30
42 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +6:40
43 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +7:20
44 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +7:34
45 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +7:37
46 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +7:45
47 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +8:26
48 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +8:28
49 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +8:45
50 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +9:04
51 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +9:04
52 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +9:04
53 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +9:39
54 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +9:39
55 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +10:48
56 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +10:48
57 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +10:50
58 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +10:50
59 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +10:50
60 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +10:55
61 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:20
62 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:24
63 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +11:30
64 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +11:30
65 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:30
66 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +11:56
67 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +11:57
68 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +12:10
69 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +12:31
70 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +13:19
71 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +13:26
72 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +13:26
73 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +13:29
74 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +13:36
75 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +13:36
76 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +13:36
77 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +13:36
78 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +13:36
79 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +13:36
80 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +14:00
81 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +14:03
82 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +14:12
83 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +14:14
84 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +14:14
85 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +14:14
86 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +14:33
87 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +16:59
88 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +17:17
89 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +17:17
90 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +17:17
91 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +18:18
92 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +18:30
93 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +18:30
94 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +18:37
95 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +18:46
96 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +19:48
97 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +19:48
98 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +19:48
99 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +19:48
100 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +19:48
101 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +19:48
102 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +19:48
103 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +19:48
104 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +20:13
105 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +20:27
106 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +20:27
107 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +20:59
108 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +21:14
109 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +21:19
110 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +21:35
111 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +22:12
112 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +22:17
113 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +22:34
114 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +22:36
115 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +22:36
116 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +22:41
117 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +22:41
118 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +22:44
119 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +22:44
120 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +22:58
121 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +22:58
122 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +23:02
123 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +23:15
124 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +23:19
125 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +23:34
126 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +23:34
127 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +23:34
128 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +24:03
129 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +24:03
130 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +24:03
131 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +24:03
132 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +24:03
133 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +24:03
134 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +24:03
135 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +24:03
136 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +24:03
137 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +24:03
138 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +24:03
139 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +24:03
140 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +24:03
141 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +24:03
142 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +24:03
143 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +24:11
144 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +24:11
145 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +24:11
146 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +24:17
147 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +24:25
148 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +24:25
149 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +24:29
150 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +24:29
151 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +24:36
152 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +24:44
153 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +24:44
154 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +24:44
155 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +24:44
156 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +24:44
157 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +24:44
158 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +24:52
159 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +25:30
160 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +25:30
161 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +25:33
162 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +26:36
  PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA DNF
  SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH DNF
  DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM DNS

 

Michael Woods took the glory in stage 17 of the Vuelta a Espana, photo Sirotti

General classification after stage 17:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 69:05:34
2 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +25
3 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +1:22
4 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +1:36
5 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:48
6 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +2:11
7 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +4:09
8 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:36
9 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +5:31
10 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +6:05
11 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +6:33
12 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +9:15
13 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +9:19
14 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +10:27
15 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +11:35
16 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +14:40
17 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +17:31
18 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +22:00
19 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +25:20
20 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +26:28
21 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +26:44
22 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +31:34
23 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +31:42
24 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +37:08
25 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +37:37
26 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +39:58
27 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +42:24
28 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +44:54
29 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +45:15
30 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +45:19
31 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +46:16
32 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +49:43
33 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +52:50
34 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +53:12
35 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +56:55
36 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +58:10
37 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +58:18
38 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:00:02
39 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:02:09
40 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +1:02:28
41 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:03:59
42 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +1:05:29
43 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +1:08:45
44 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +1:14:23
45 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:15:03
46 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:15:10
47 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:16:37
48 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:18:14
49 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +1:19:26
50 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:22:21
51 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:23:54
52 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +1:24:13
53 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:26:36
54 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +1:28:46
55 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:28:47
56 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:30:03
57 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +1:30:06
58 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +1:31:30
59 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:32:45
60 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:33:58
61 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +1:34:06
62 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:35:26
63 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +1:35:42
64 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:35:52
65 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:37:44
66 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:38:52
67 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:40:46
68 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +1:41:21
69 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:41:58
70 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +1:42:53
71 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +1:46:51
72 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +1:46:56
73 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +1:49:44
74 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +1:50:28
75 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +1:52:19
76 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:55:18
77 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +2:00:48
78 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +2:02:47
79 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:05:53
80 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +2:06:10
81 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +2:06:26
82 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:08:29
83 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +2:12:11
84 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +2:12:44
85 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:15:13
86 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +2:17:46
87 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +2:18:03
88 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +2:18:19
89 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:19:48
90 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +2:22:38
91 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +2:23:44
92 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:23:57
93 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +2:24:33
94 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +2:28:19
95 MENDES José POR        BURGOS – BH +2:29:31
96 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +2:31:19
97 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +2:32:38
98 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +2:34:40
99 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:39:27
100 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +2:39:48
101 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:43:17
102 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +2:47:41
103 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +2:49:47
104 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +2:55:04
105 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:00:55
106 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:01:29
107 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:03:37
108 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +3:11:22
109 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +3:11:25
110 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +3:11:54
111 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +3:12:22
112 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:13:36
113 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:16:01
114 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +3:16:17
115 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:17:19
116 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:17:40
117 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +3:17:50
118 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:19:04
119 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +3:19:53
120 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:19:56
121 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:26:33
122 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:27:25
123 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +3:27:52
124 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +3:28:39
125 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +3:29:16
126 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:29:24
127 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +3:30:30
128 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:31:33
129 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +3:36:34
130 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +3:36:36
131 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +3:37:09
132 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +3:39:27
133 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:41:41
134 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:43:21
135 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +3:44:03
136 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +3:46:19
137 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +3:46:22
138 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +3:46:59
139 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +3:50:49
140 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:55:21
141 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +3:56:14
142 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +3:56:44
143 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +3:57:41
144 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +3:59:56
145 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:02:33
146 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:02:38
147 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:03:31
148 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +4:03:49
149 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:03:58
150 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +4:05:16
151 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:08:08
152 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +4:08:26
153 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:09:10
154 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +4:09:11
155 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:15:15
156 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +4:18:45
157 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:20:17
158 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +4:22:26
159 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:25:42
160 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +4:27:55
161 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +4:43:01
162 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +4:44:45

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here