Alessandro De Marchi of BMC Racing has won stage 11 of the Vuelta a Espana, winning solo ahead of Jhonatan Restrepo of Katusha-Alpecin and Franco Pellizotti of Bahrain-Merida.  Also featuring George Bennett.

 

Also check out:

De Marchi triumphs from stage 11 breakaway, Bennett maintains 10th

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 4:52:38
2 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +28
3 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +59
4 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +1:24
5 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +1:45
6 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +1:46
7 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +1:46
8 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +1:48
9 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +1:50
10 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +1:50
11 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:52
12 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +2:02
13 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:02
14 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:02
15 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +2:02
16 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +2:02
17 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:02
18 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:02
19 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +2:02
20 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:02
21 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +2:02
22 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +2:02
23 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +2:02
24 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +2:02
25 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +2:02
26 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +2:02
27 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +2:09
28 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +2:10
29 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:14
30 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:23
31 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:40
32 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +2:40
33 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +2:43
34 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:43
35 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +2:43
36 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +2:43
37 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +2:43
38 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +2:43
39 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +2:43
40 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:00
41 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:00
42 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:16
43 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:16
44 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:19
45 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +3:21
46 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +3:21
47 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:21
48 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:21
49 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:21
50 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +3:21
51 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +3:21
52 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:52
53 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:52
54 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:52
55 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +3:52
56 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +4:02
57 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +4:05
58 MENDES José POR        BURGOS – BH +4:23
59 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +4:24
60 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:26
61 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +4:26
62 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +4:51
63 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +5:04
64 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +5:04
65 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +5:04
66 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +5:50
67 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:50
68 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +5:50
69 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +5:50
70 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +5:50
71 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +5:50
72 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +5:50
73 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +5:50
74 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +6:22
75 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +6:22
76 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +6:22
77 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +6:22
78 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +6:22
79 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +6:22
80 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +6:22
81 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +6:22
82 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +6:22
83 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +6:22
84 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +6:28
85 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +6:52
86 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +6:52
87 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +8:16
88 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +8:16
89 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +8:39
90 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +8:39
91 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +8:39
92 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +8:43
93 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +9:23
94 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +9:50
95 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +9:50
96 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +9:50
97 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +10:56
98 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +12:20
99 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +12:20
100 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +13:25
101 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +14:44
102 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +14:44
103 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +14:51
104 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +14:51
105 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +16:57
106 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +17:12
107 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +17:12
108 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +17:29
109 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +18:06
110 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +18:06
111 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +18:06
112 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +18:06
113 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +18:06
114 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +21:03
115 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +21:03
116 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +21:03
117 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +21:03
118 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +21:03
119 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +21:03
120 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +21:03
121 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +21:03
122 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +21:03
123 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +21:03
124 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +21:03
125 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +21:03
126 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +22:03
127 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +25:40
128 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +31:40
129 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +31:40
130 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +31:40
131 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +31:40
132 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +31:40
133 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +31:40
134 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +31:40
135 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +31:40
136 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +31:40
137 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +31:40
138 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +31:40
139 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +31:40
140 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +31:40
141 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +31:40
142 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +31:40
143 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +31:40
144 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +31:40
145 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +31:40
146 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +31:40
147 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +31:40
148 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +31:40
149 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +31:40
150 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +31:40
151 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +31:40
152 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +31:40
153 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +31:40
154 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +31:40
155 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +31:40
156 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +31:40
157 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +31:40
158 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +31:40
159 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +31:40
160 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +31:40
161 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +31:40
162 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +31:40
163 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +31:40
164 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +31:40
165 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +31:40
166 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +31:40
167 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +31:40
168 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +31:40
169 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +31:40
170 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +31:54
  GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE DNF
  PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ DNF
  BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF

General classification after stage 11:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 45:57:40
2 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +1
3 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +14
4 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +17
5 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +24
6 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +24
7 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +27
8 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +32
9 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +43
10 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +47
11 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +1:15
12 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +1:33
13 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:49
14 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +1:50
15 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +2:10
16 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +2:20
17 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +3:24
18 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +3:42
19 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:29
20 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +5:27
21 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +5:28
22 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +5:45
23 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +6:39
24 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +8:07
25 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +11:28
26 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +11:35
27 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +11:51
28 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +12:02
29 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +12:35
30 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +12:56
31 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +13:43
32 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +13:56
33 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +14:08
34 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +15:20
35 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +15:29
36 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +15:41
37 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +15:53
38 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +16:09
39 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +16:09
40 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:43
41 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +18:44
42 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +23:47
43 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +23:55
44 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +24:37
45 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +24:40
46 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +26:34
47 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +26:42
48 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +27:56
49 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +28:43
50 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +29:08
51 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +29:35
52 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +32:04
53 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +33:15
54 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +33:29
55 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +34:06
56 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +34:34
57 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +35:45
58 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +36:58
59 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +37:34
60 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +38:57
61 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +39:11
62 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +41:00
63 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +41:36
64 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +42:30
65 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +43:47
66 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +45:22
67 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +46:02
68 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +46:05
69 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +46:50
70 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +47:26
71 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +47:27
72 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +47:35
73 MENDES José POR        BURGOS – BH +48:05
74 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +48:18
75 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +48:26
76 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +48:35
77 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +48:59
78 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +49:24
79 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +50:18
80 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +50:58
81 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +51:55
82 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +52:18
83 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +54:28
84 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +56:30
85 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +59:12
86 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +59:17
87 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:02:14
88 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +1:02:23
89 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +1:06:13
90 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +1:06:26
91 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +1:07:30
92 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +1:07:32
93 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +1:09:29
94 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +1:09:55
95 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +1:10:38
96 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:11:00
97 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:11:57
98 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:13:10
99 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +1:14:42
100 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +1:16:34
101 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +1:17:47
102 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +1:18:08
103 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +1:19:58
104 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +1:21:24
105 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +1:23:51
106 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +1:23:52
107 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:24:12
108 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +1:25:36
109 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +1:26:24
110 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:26:25
111 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +1:26:37
112 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +1:27:41
113 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +1:27:45
114 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +1:27:51
115 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:28:28
116 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +1:29:26
117 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:29:46
118 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +1:29:47
119 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:29:49
120 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:29:51
121 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +1:29:52
122 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +1:31:07
123 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +1:32:15
124 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +1:32:33
125 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +1:33:16
126 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +1:34:35
127 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +1:34:52
128 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +1:35:27
129 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +1:35:53
130 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +1:37:09
131 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +1:37:35
132 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:37:51
133 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +1:38:16
134 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +1:39:49
135 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:41:27
136 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:44:42
137 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +1:44:48
138 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:46:32
139 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +1:47:00
140 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +1:47:04
141 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +1:47:07
142 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:48:08
143 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:48:23
144 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:48:28
145 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +1:48:54
146 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +1:49:09
147 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:49:33
148 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:49:42
149 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +1:50:34
150 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:51:48
151 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:52:45
152 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:53:03
153 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:53:13
154 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:53:41
155 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +1:53:50
156 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +1:54:34
157 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +1:57:15
158 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:57:50
159 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +1:57:57
160 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +2:00:46
161 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +2:03:17
162 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +2:04:38
163 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +2:07:43
164 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +2:10:04
165 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +2:12:30
166 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:13:49
167 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:15:39
168 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +2:26:49
169 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +2:31:36
170 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +2:37:17

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here