Simon Yates of Mitchelton-Scott took his second stage win of the 2018 Giro d’italia with a powerful climb up the cobbled finale of stage 11.  Also featuring George Bennett, Tom Scully and Sam Bewley.

 

Yates powers up cobbles to victory, Bennett maintains 6th

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 3:25:53
2 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 3:25:55
3 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 3:25:58
4 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 3:26:01
5 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:26:01
6 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 3:26:01
7 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 3:26:01
8 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 3:26:04
9 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 3:26:11
10 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:26:14
11 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 3:26:16
12 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:26:16
13 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:26:19
14 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 3:26:23
15 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 3:26:23
16 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 3:26:26
17 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 3:26:26
18 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:26:29
19 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:26:29
20 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 3:26:29
21 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 3:26:29
22 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 3:26:29
23 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 3:26:33
24 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 3:26:33
25 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 3:26:33
26 POELS Wout NED        TEAM SKY 3:26:33
27 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:26:33
28 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 3:26:37
29 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 3:26:41
30 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:26:49
31 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:26:51
32 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 3:26:58
33 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:26:58
34 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 3:26:58
35 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 3:26:58
36 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 3:26:58
37 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:26:58
38 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:26:58
39 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 3:26:58
40 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:26:58
41 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 3:26:58
42 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 3:27:03
43 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 3:27:25
44 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 3:27:34
45 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 3:27:34
46 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 3:27:34
47 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:27:45
48 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:27:50
49 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 3:27:51
50 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 3:27:57
51 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 3:28:10
52 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 3:28:17
53 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 3:28:17
54 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 3:28:17
55 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:28:17
56 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 3:28:17
57 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 3:28:17
58 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:28:17
59 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:28:17
60 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:28:17
61 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 3:28:38
62 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 3:28:45
63 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:28:45
64 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:28:48
65 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:28:53
66 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:29:05
67 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 3:29:05
68 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:29:15
69 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 3:29:15
70 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 3:29:21
71 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 3:29:21
72 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:29:57
73 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 3:30:05
74 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:30:47
75 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 3:30:47
76 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 3:31:03
77 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 3:31:03
78 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:31:03
79 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 3:31:03
80 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 3:31:03
81 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 3:31:03
82 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:31:54
83 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:31:54
84 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 3:35:03
85 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 3:35:03
86 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:35:03
87 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:35:03
88 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:35:03
89 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 3:35:03
90 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 3:35:03
91 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 3:35:03
92 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:35:03
93 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:35:03
94 TONELLI Alessandro ITA        BARDIANI CSF 3:35:03
95 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 3:35:03
96 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:35:03
97 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:35:03
98 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:35:03
99 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 3:35:03
100 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 3:35:03
101 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 3:35:03
102 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 3:35:03
103 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:35:03
104 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 3:35:03
105 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 3:35:03
106 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 3:35:03
107 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 3:35:03
108 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:35:03
109 KANGERT Tanel EST        ASTANA PRO TEAM 3:35:03
110 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:35:03
111 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 3:35:03
112 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:35:03
113 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:35:03
114 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 3:35:03
115 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 3:35:03
116 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 3:35:03
117 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 3:35:03
118 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:35:03
119 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 3:35:03
120 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 3:35:03
121 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 3:35:03
122 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 3:35:03
123 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 3:35:03
124 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 3:35:03
125 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM 3:35:03
126 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 3:35:03
127 KNEES Christian GER        TEAM SKY 3:35:03
128 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 3:35:03
129 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 3:35:03
130 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:35:03
131 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:35:47
132 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:38:35
133 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 3:38:35
134 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:38:35
135 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 3:38:35
136 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:38:35
137 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 3:38:35
138 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:38:35
139 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:38:35
140 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 3:38:35
141 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 3:38:35
142 SENNI Manuel ITA        BARDIANI CSF 3:38:35
143 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 3:38:35
144 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 3:38:35
145 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:38:35
146 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 3:38:35
147 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 3:38:43
148 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 3:39:22
149 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:39:27
150 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:39:27
151 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 3:39:27
152 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 3:39:27
153 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:39:27
154 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 3:39:38
155 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA 3:39:38
156 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:39:38
157 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:39:38
158 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 3:39:38
159 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:39:38
160 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:39:38
161 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:39:38
162 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 3:39:38
163 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 3:40:17
164 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 3:40:28
165 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 3:40:28
166 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:40:28
167 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 3:40:32
168 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:40:32
169 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:41:09

General classification after stage 11:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 47:08:21
2 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 47:09:08
3 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 47:09:25
4 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 47:09:39
5 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 47:10:17
6 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 47:10:30
7 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 47:10:57
8 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 47:11:15
9 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 47:11:16
10 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 47:11:31
11 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 47:11:38
12 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 47:11:41
13 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 47:11:46
14 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 47:11:50
15 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 47:12:01
16 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 47:12:04
17 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 47:12:22
18 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 47:12:54
19 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 47:13:29
20 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 47:13:42
21 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 47:14:24
22 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 47:14:53
23 POELS Wout NED        TEAM SKY 47:15:10
24 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 47:20:22
25 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 47:22:30
26 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 47:22:44
27 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 47:24:28
28 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 47:24:40
29 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 47:26:33
30 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 47:28:27
31 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 47:30:39
32 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 47:31:32
33 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 47:32:49
34 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 47:33:08
35 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 47:34:54
36 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 47:36:15
37 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 47:38:51
38 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 47:40:14
39 KANGERT Tanel EST        ASTANA PRO TEAM 47:41:24
40 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 47:41:54
41 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 47:42:05
42 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 47:42:54
43 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 47:43:06
44 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 47:43:32
45 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 47:44:41
46 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 47:45:07
47 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 47:45:20
48 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 47:45:21
49 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 47:45:38
50 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 47:45:44
51 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 47:45:48
52 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 47:48:38
53 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 47:49:24
54 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 47:50:10
55 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 47:51:49
56 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 47:51:49
57 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 47:52:05
58 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM 47:53:04
59 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 47:54:54
60 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 47:55:33
61 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 47:56:10
62 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 48:01:14
63 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 48:02:14
64 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 48:03:00
65 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 48:03:58
66 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 48:05:20
67 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 48:05:39
68 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 48:08:52
69 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 48:09:29
70 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 48:11:34
71 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 48:13:10
72 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 48:14:56
73 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 48:14:59
74 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 48:15:03
75 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 48:15:41
76 TONELLI Alessandro ITA        BARDIANI CSF 48:16:17
77 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 48:18:40
78 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 48:19:58
79 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 48:21:27
80 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 48:21:35
81 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 48:22:29
82 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 48:25:11
83 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 48:25:19
84 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 48:25:32
85 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 48:26:45
86 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 48:28:24
87 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 48:29:58
88 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 48:30:36
89 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 48:31:29
90 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 48:33:12
91 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 48:33:59
92 SENNI Manuel ITA        BARDIANI CSF 48:36:00
93 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 48:36:01
94 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 48:37:04
95 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 48:37:57
96 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 48:38:16
97 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 48:39:48
98 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 48:43:30
99 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 48:43:58
100 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 48:44:06
101 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 48:45:22
102 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 48:45:35
103 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 48:46:01
104 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 48:46:39
105 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 48:46:41
106 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 48:47:17
107 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 48:47:26
108 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 48:48:26
109 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 48:48:58
110 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 48:50:02
111 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 48:50:03
112 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 48:51:28
113 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 48:53:22
114 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 48:54:34
115 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 48:54:44
116 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 48:54:56
117 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 48:56:16
118 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 48:58:12
119 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 48:58:21
120 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 48:59:07
121 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 48:59:20
122 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 49:00:22
123 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 49:00:28
124 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 49:00:29
125 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 49:01:00
126 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 49:01:32
127 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 49:02:31
128 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 49:02:31
129 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 49:02:40
130 KNEES Christian GER        TEAM SKY 49:03:31
131 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 49:03:36
132 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 49:04:31
133 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA 49:05:13
134 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 49:05:45
135 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 49:06:25
136 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 49:07:00
137 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 49:07:19
138 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 49:07:37
139 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 49:09:11
140 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 49:09:27
141 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 49:09:32
142 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 49:10:30
143 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 49:12:23
144 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 49:12:28
145 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 49:13:16
146 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 49:13:26
147 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 49:13:50
148 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 49:13:52
149 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 49:15:06
150 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 49:15:38
151 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 49:17:47
152 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 49:18:12
153 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 49:18:48
154 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 49:19:19
155 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 49:19:22
156 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 49:20:40
157 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 49:20:59
158 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 49:21:12
159 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 49:22:03
160 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 49:22:46
161 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 49:22:47
162 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 49:25:49
163 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 49:28:33
164 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 49:30:19
165 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 49:34:13
166 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 49:35:21
167 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 49:36:24
168 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 49:37:11
169 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 49:44:45

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here