Peter Sagan secured his third Gent-Wevelgem title and with it his place in the race’s history with a brilliant turn of speed in the bunch sprint that saw him best Elia Viviani and Arnaud Demare for top step on the podium.  Also featuring Tom Scully and Jack Bauer.

 

Scully & Bauer tackle Gent-Wevelgem as Sagan makes history

 

Results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE 05:53:37
2 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 00:00:00
3 DEMARE Arnaud FRA        GROUPAMA – FDJ 00:00:00
4 LAPORTE Christophe FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
5 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 00:00:00
6 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE 00:00:00
7 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT 00:00:00
8 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 00:00:00
9 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO 00:00:00
10 VAN AERT Wout BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 00:00:00
11 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00:00:00
12 VAN SCHIP Jan Willem NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 00:00:00
13 MATTHEWS Michael AUS        TEAM SUNWEB 00:00:00
14 VAN AVERMAET Greg BEL        BMC RACING TEAM 00:00:00
15 VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA 00:00:00
16 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:00:00
17 GILBERT Philippe BEL        QUICK – STEP FLOORS 00:00:00
18 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE 00:00:00
19 VAN GOETHEM Brian NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 00:00:00
20 LAMPAERT Yves BEL        QUICK – STEP FLOORS 00:00:05
21 VANMARCKE Sep BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00:00:08
22 VAN KEIRSBULCK Guillaume BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 00:00:08
23 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT 00:00:12
24 NIELSEN Magnus Cort DEN        ASTANA PRO TEAM 00:01:01
25 KRISTOFF Alexander NOR        UAE TEAM EMIRATES 00:01:01
26 VALGREN ANDERSEN Michael DEN        ASTANA PRO TEAM 00:01:14
27 VAN HECKE Preben BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:01:22
28 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:02:49
29 JULES Justin FRA        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 00:03:14
30 PASQUALON Andrea ITA        WANTY – GROUPE GOBERT 00:03:14
31 KIRSCH Alex LUX        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 00:03:14
32 THEUNS Edward BEL        TEAM SUNWEB 00:03:17
33 SÜTTERLIN Jasha GER        MOVISTAR TEAM 00:03:17
34 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB 00:03:17
35 VAN GESTEL Dries BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:03:17
36 DE KORT Koen NED        TREK – SEGAFREDO 00:03:17
37 VAN LERBERGHE Bert BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:17
38 ROOSEN Timo NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:03:17
39 TERPSTRA Niki NED        QUICK – STEP FLOORS 00:03:17
40 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 00:03:17
41 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL 00:03:17
42 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:03:17
43 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES 00:03:17
44 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE 00:03:17
45 MOSCON Gianni ITA        TEAM SKY 00:03:17
46 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 00:03:17
47 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 00:03:17
48 DEGENKOLB John GER        TREK – SEGAFREDO 00:03:17
49 HAUSSLER Heinrich AUS        BAHRAIN – MERIDA 00:03:17
50 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00:03:17
51 VERMELTFOORT Coen NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 00:05:34
52 BARBIER Rudy FRA        AG2R LA MONDIALE 00:05:34
53 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 00:05:34
54 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:05:34
55 SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE 00:05:34
56 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:05:34
57 LECROQ Jérémy FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 00:05:34
58 PLANCKAERT Edward BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:05:34
59 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 00:05:34
60 SIEBERG Marcel GER        LOTTO SOUDAL 00:05:34
61 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE 00:05:34
62 DUIJN Huub NED        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 00:05:34
63 NOPPE Christophe BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:05:34
64 KÜNG Stefan SUI        BMC RACING TEAM 00:05:34
65 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM 00:05:34
66 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 00:05:34
67 DEVOLDER Stijn BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 00:05:34
68 ARCAS Jorge ESP        MOVISTAR TEAM 00:05:34
69 WAEYTENS Zico BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 00:05:34
70 DOULL Owain GBR        TEAM SKY 00:05:34
71 LE GAC Olivier FRA        GROUPAMA – FDJ 00:05:34
72 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 00:05:34
73 HOULE Hugo CAN        ASTANA PRO TEAM 00:05:34
74 DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM 00:05:34
75 BARBERO Carlos ESP        MOVISTAR TEAM 00:05:34
76 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM 00:05:34
77 KNEES Christian GER        TEAM SKY 00:05:34
78 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 00:05:34
79 GRUZDEV Dmitriy KAZ        ASTANA PRO TEAM 00:05:34
80 GOLAS Michal POL        TEAM SKY 00:05:34
81 HAGEN Edvald Boasson NOR        TEAM DIMENSION DATA 00:05:34
82 LIGTHART Pim NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 00:05:34
83 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM 00:05:39
84 KOREN Kristijan SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:05:39
85 KONOVALOVAS Ignatas LTU        GROUPAMA – FDJ 00:05:39
86 DUQUENNOY Jimmy BEL        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 00:05:39
87 GUARNIERI Jacopo ITA        GROUPAMA – FDJ 00:05:39
88 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES 00:05:39
89 CARRETERO Hector ESP        MOVISTAR TEAM 00:05:39
90 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY 00:05:39
91 DEVRIENDT Tom BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 00:05:39
92 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:05:39
93 GROENEWEGEN Dylan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:05:39
94 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:05:39
95 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 00:05:39
96 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00:05:39
97 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:05:39
98 LEMOINE Cyril FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:05:39
99 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY 00:05:39
100 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT 00:05:39
101 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:05:39
102 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 00:11:47
103 GERTS Floris NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 00:11:47
104 VAN ROOY Kenneth BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:11:47
105 DURBRIDGE Luke AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:11:47
106 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 00:11:47
107 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE 00:11:47
108 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ 00:11:47
109 TURGIS Tanguy FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 00:11:47
110 SINKELDAM Ramon NED        GROUPAMA – FDJ 00:11:47
111 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA 00:11:47
112 DE BACKER Bert BEL        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 00:11:47
113 SPENGLER Lukas SUI        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 00:11:47
114 SOUPE Geoffrey FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:11:47
115 MCNALLY Mark GBR        WANTY – GROUPE GOBERT 00:11:47
116 BAGDONAS Gediminas LTU        AG2R LA MONDIALE 00:11:47
117 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:11:47
118 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 00:11:47
119 VAN STAEYEN Michaël BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:11:47
120 VAN GINNEKEN Sjoerd NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 00:11:47
121 BETTIOL Alberto ITA        BMC RACING TEAM 00:11:47
122 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA 00:11:47
123 HALVORSEN Kristoffer NOR        TEAM SKY 00:11:47
124 COLBRELLI Sonny ITA        BAHRAIN – MERIDA 00:11:47
125 STASSEN Julien BEL        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 00:11:47
126 TROIA Oliviero ITA        UAE TEAM EMIRATES 00:11:47
127 SWIFT Ben GBR        UAE TEAM EMIRATES 00:11:47
128 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:11:47
129 PER David SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:11:47
130 BIERMANS Jenthe BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:11:47
131 BOZIC Borut SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:11:47
132 HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:11:47
133 DOUGALL Nicolas RSA        TEAM DIMENSION DATA 00:11:47
134 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:11:47
135 GOOLAERTS Michael BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 00:11:47
136 PHINNEY Taylor USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 00:11:47
137 VANSPEYBROUCK Pieter BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 00:11:47
138 DECLERCQ Tim BEL        QUICK – STEP FLOORS 00:11:47
139 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 00:11:47
140 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 00:11:47
141 COQUARD Bryan FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 00:11:47
142 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE 00:11:47
143 GATTO Oscar ITA        ASTANA PRO TEAM 00:11:47
144 DEHAES Kenny BEL        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC 00:11:47
145 DE BUYST Jasper BEL        LOTTO SOUDAL 00:11:47
146 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE 00:11:47
147 BOECKMANS Kris BEL        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 00:11:47
148 DE BONDT Dries BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 00:11:47
149 MORICE Julien FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 00:11:56
  LE BON Johan FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB DNF
  PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO DNF
  WIPPERT Wouter NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ DNF
  RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO DNF
  BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES DNF
  CAPIOT Amaury BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE DNF
  SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE DNF
  REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO DNF
  HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB DNF
  DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE DNF
  MCLAY Daniel GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE DNF
  CIMOLAI Davide ITA        GROUPAMA – FDJ DNF
  BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM DNF
  WARLOP Jordi BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  LEYSEN Senne BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN DNF
  ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB DNF
  HOFLAND Moreno NED        LOTTO SOUDAL DNF
  STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB DNF
  OFFREDO Yoann FRA        WANTY – GROUPE GOBERT DNF
  GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  VANTOMME Maxime BEL        WB AQUA PROTECT VERANCLASSIC DNF
  CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  DUPONT Timothy BEL        WANTY – GROUPE GOBERT DNS
Photo:  Slipstream Sports

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here