BinckBank Tour stage 2: RESULTS

Stefan Kung has won stage 2 of the BinckBank Tour, taking the win ahead of Maciej Bodnar and Tom Dumoulin in a rain-soaked 9km of racing.  Also featuring Sam Bewley and Dion Smith.

0
102
Stefan Kung now wears the leader's jersey after stage 2 of the BinckBank Tour, photo Sirotti

Stefan Kung has won stage 2 of the BinckBank Tour, taking the win ahead of Maciej Bodnar and Tom Dumoulin in a rain-soaked 9km of racing.  Also featuring Sam Bewley and Dion Smith.

 

Smith solid as Kung wins rain soaked TT

 

Stage results:
Rank Last Name First Name Country Team Result
1 KÜNG Stefan SUI        BMC RACING TEAM 0:10:58
2 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE 0:11:02
3 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 0:11:03
4 KRAGH ANDERSEN Søren DEN        TEAM SUNWEB 0:11:06
5 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:11:08
6 LAMPAERT Yves BEL        QUICK – STEP FLOORS 0:11:10
7 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO 0:11:12
8 SCOTSON Miles AUS        BMC RACING TEAM 0:11:13
9 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 0:11:15
10 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:11:15
11 DOWSETT Alex GBR        MOVISTAR TEAM 0:11:16
12 ROOSEN Timo NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:11:17
13 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:11:18
14 VAN AERT Wout BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:11:19
15 GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE 0:11:20
16 SÜTTERLIN Jasha GER        MOVISTAR TEAM 0:11:22
17 TERPSTRA Niki NED        QUICK – STEP FLOORS 0:11:23
18 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE 0:11:23
19 MULLEN Ryan IRL        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:11:23
20 EDMONDSON Alexander AUS        ORICA – SCOTT 0:11:24
21 GILBERT Philippe BEL        QUICK – STEP FLOORS 0:11:24
22 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 0:11:25
23 SWIFT Ben GBR        UAE TEAM EMIRATES 0:11:25
24 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE 0:11:26
25 VAN HOOYDONCK Nathan BEL        BMC RACING TEAM 0:11:26
26 SCHMIDT Mads Würtz DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:11:26
27 VAN AVERMAET Greg BEL        BMC RACING TEAM 0:11:26
28 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 0:11:27
29 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 0:11:29
30 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB 0:11:29
31 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS 0:11:30
32 KEUKELEIRE Jens BEL        ORICA – SCOTT 0:11:30
33 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM 0:11:30
34 TUSVELD Martijn NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:11:31
35 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO 0:11:31
36 THEUNS Edward BEL        TREK – SEGAFREDO 0:11:31
37 VANMARCKE Sep BEL        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:11:31
38 MATHIS Marco GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:11:31
39 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 0:11:32
40 DOULL Owain GBR        TEAM SKY 0:11:33
41 SIEBERG Marcel GER        LOTTO SOUDAL 0:11:33
42 HEPBURN Michael AUS        ORICA – SCOTT 0:11:33
43 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 0:11:33
44 LANGEVELD Sebastian NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:11:34
45 IZAGUIRRE Gorka ESP        MOVISTAR TEAM 0:11:34
46 KITTEL Marcel GER        QUICK – STEP FLOORS 0:11:35
47 VAN BAARLE Dylan NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:11:35
48 VALGREN ANDERSEN Michael DEN        ASTANA PRO TEAM 0:11:35
49 KLUGE Roger GER        ORICA – SCOTT 0:11:36
50 VAKOČ Petr CZE        QUICK – STEP FLOORS 0:11:36
51 KEISSE Iljo BEL        QUICK – STEP FLOORS 0:11:36
52 BAKELANTS Jan BEL        AG2R LA MONDIALE 0:11:37
53 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:11:38
54 DUIJN Huub NED        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:11:38
55 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 0:11:39
56 FOMINYKH Daniil KAZ        ASTANA PRO TEAM 0:11:40
57 TROIA Oliviero ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:11:40
58 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE 0:11:40
59 SMITH Dion NZL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:11:41
60 BAGDONAS Gediminas LTU        AG2R LA MONDIALE 0:11:41
61 VINCENT Léo FRA        FDJ 0:11:41
62 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 0:11:42
63 VAN POPPEL Danny NED        TEAM SKY 0:11:43
64 INSAUSTI IRASTORZA Ion Ander ESP        BAHRAIN – MERIDA 0:11:43
65 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY 0:11:43
66 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE 0:11:43
67 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 0:11:43
68 KOREN Kristijan SLO        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:11:44
69 CORDEEL Sander BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:11:45
70 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:11:45
71 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:11:45
72 AGNOLI Valerio ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:11:45
73 NIELSEN Magnus Cort DEN        ORICA – SCOTT 0:11:46
74 PER David SLO        BAHRAIN – MERIDA 0:11:46
75 DIBBEN Jonathan GBR        TEAM SKY 0:11:46
76 VANSPEYBROUCK Pieter BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:11:46
77 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO 0:11:46
78 RICKAERT Jonas BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:11:47
79 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:11:47
80 LADAGNOUS Matthieu FRA        FDJ 0:11:48
81 BAUHAUS Phil GER        TEAM SUNWEB 0:11:48
82 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY 0:11:48
83 HOULE Hugo CAN        AG2R LA MONDIALE 0:11:49
84 BEWLEY Sam NZL        ORICA – SCOTT 0:11:49
85 GATTO Oscar ITA        ASTANA PRO TEAM 0:11:50
86 ASSELMAN Jesper NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:11:50
87 TANKINK Bram NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:11:50
88 VAN DER HOORN Taco NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:11:50
89 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:11:51
90 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:11:51
91 REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:11:51
92 LIGTHART Pim NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:11:52
93 GOOLAERTS Michael BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:11:52
94 ZURLO Federico ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:11:53
95 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM 0:11:53
96 SLAGTER Tom-Jelte NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:11:54
97 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA 0:11:54
98 MEURISSE Xandro BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:11:54
99 VAN MELSEN Kevin BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:11:55
100 DEVOLDER Stijn BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:11:55
101 ALLEGAERT Piet BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:11:56
102 MERLIER Tim BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:11:56
103 COLEDAN Marco ITA        TREK – SEGAFREDO 0:11:57
104 WAGNER Robert Thomas GER        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:11:57
105 VAN GOETHEM Brian NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:11:58
106 BACKAERT Frederik BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:11:58
107 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM 0:11:58
108 HENAO GOMEZ Sebastian COL        TEAM SKY 0:11:58
109 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 0:11:59
110 BIERMANS Jenthe BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:11:59
111 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:12:00
112 STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB 0:12:00
113 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA 0:12:00
114 VANENDERT Jelle BEL        LOTTO SOUDAL 0:12:00
115 GREIPEL André GER        LOTTO SOUDAL 0:12:01
116 MCNALLY Mark GBR        WANTY – GROUPE GOBERT 0:12:03
117 VAN KEIRSBULCK Guillaume BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:12:03
118 GALLOPIN Tony FRA        LOTTO SOUDAL 0:12:03
119 QUINZIATO Manuel ITA        BMC RACING TEAM 0:12:03
120 DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM 0:12:04
121 GRUZDEV Dmitriy KAZ        ASTANA PRO TEAM 0:12:04
122 WEENING Pieter NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:12:05
123 RICHEZE Maximiliano Ariel ARG        QUICK – STEP FLOORS 0:12:05
124 MAES Nikolas BEL        LOTTO SOUDAL 0:12:06
125 GASPAROTTO Enrico ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:12:06
126 GERRANS Simon AUS        ORICA – SCOTT 0:12:06
127 SUTHERLAND Rory AUS        MOVISTAR TEAM 0:12:06
128 DUPONT Timothy BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:12:08
129 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 0:12:08
130 BOLE Grega SLO        BAHRAIN – MERIDA 0:12:08
131 DECLERCQ Benjamin BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:08
132 JANSE VAN RENSBURG Reinardt RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:12:10
133 DELAGE Mickael FRA        FDJ 0:12:10
134 KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE 0:12:10
135 BARBIER Rudy FRA        AG2R LA MONDIALE 0:12:10
136 ARASHIRO Yukiya JPN        BAHRAIN – MERIDA 0:12:11
137 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:12:12
138 KRUOPIS Aidis LTU        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 0:12:12
139 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE 0:12:12
140 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 0:12:13
141 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:12:13
142 VIVIANI Elia ITA        TEAM SKY 0:12:13
143 ROY Jérémy FRA        FDJ 0:12:13
144 TLEUBAYEV Ruslan KAZ        ASTANA PRO TEAM 0:12:14
145 VAN GESTEL Dries BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:14
146 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:12:15
147 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY 0:12:15
148 VAN LERBERGHE Bert BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:16
149 KUMP Marko SLO        UAE TEAM EMIRATES 0:12:17
150 RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO 0:12:17
151 BICO Nuno POR        MOVISTAR TEAM 0:12:18
152 PLANCKAERT Edward BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:18
153 SBARAGLI Kristian ITA        TEAM DIMENSION DATA 0:12:20
154 WIPPERT Wouter NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:12:21
155 GROENEWEGEN Dylan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:12:21
156 GUARDINI Andrea ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:12:21
157 VERMELTFOORT Coen NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 0:12:23
158 SARREAU Marc FRA        FDJ 0:12:25
159 SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE 0:12:25
160 THWAITES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA 0:12:25
161 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:12:26
162 MINALI Riccardo ITA        ASTANA PRO TEAM 0:12:29
163 FARRAR Tyler USA        TEAM DIMENSION DATA 0:12:30
164 DE BUYST Jasper BEL        LOTTO SOUDAL 0:12:34
165 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 0:12:36
166 KAMYSHEV Arman KAZ        ASTANA PRO TEAM 0:12:37
167 GUARNIERI Jacopo ITA        FDJ 0:12:38
168 VAN HECKE Preben BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:39
169 STEELS Stijn BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 0:12:41
170 VAN ASBROECK Tom BEL        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 0:12:43
171 VAUGRENARD Benoit FRA        FDJ 0:12:44
172 DEHAES Kenny BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 0:12:47
173 DEMARE Arnaud FRA        FDJ 0:12:48
174 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA 0:13:07
175 DOCKER Mitchell AUS        ORICA – SCOTT 0:13:32
176 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL 0:13:42
 
General classification after stage 2:
Rank Last Name First Name Country Team Result
1 KÜNG Stefan SUI        BMC RACING TEAM 4:01:07
2 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE 4:01:11
3 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 4:01:12
4 KRAGH ANDERSEN Søren DEN        TEAM SUNWEB 4:01:15
5 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:01:17
6 LAMPAERT Yves BEL        QUICK – STEP FLOORS 4:01:19
7 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO 4:01:21
8 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE 4:01:22
9 SCOTSON Miles AUS        BMC RACING TEAM 4:01:22
10 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 4:01:24
11 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:01:24
12 DOWSETT Alex GBR        MOVISTAR TEAM 4:01:25
13 ROOSEN Timo NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:01:26
14 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:01:27
15 VAN AERT Wout BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:01:28
16 GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE 4:01:29
17 SÜTTERLIN Jasha GER        MOVISTAR TEAM 4:01:31
18 TERPSTRA Niki NED        QUICK – STEP FLOORS 4:01:32
19 MULLEN Ryan IRL        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:01:32
20 EDMONDSON Alexander AUS        ORICA – SCOTT 4:01:33
21 GILBERT Philippe BEL        QUICK – STEP FLOORS 4:01:33
22 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 4:01:34
23 SWIFT Ben GBR        UAE TEAM EMIRATES 4:01:34
24 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE 4:01:35
25 VAN HOOYDONCK Nathan BEL        BMC RACING TEAM 4:01:35
26 SCHMIDT Mads Würtz DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:01:35
27 VAN AVERMAET Greg BEL        BMC RACING TEAM 4:01:35
28 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 4:01:36
29 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 4:01:38
30 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB 4:01:38
31 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS 4:01:39
32 KEUKELEIRE Jens BEL        ORICA – SCOTT 4:01:39
33 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM 4:01:39
34 TUSVELD Martijn NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:01:40
35 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO 4:01:40
36 THEUNS Edward BEL        TREK – SEGAFREDO 4:01:40
37 VANMARCKE Sep BEL        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:01:40
38 MATHIS Marco GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:01:40
39 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 4:01:41
40 DOULL Owain GBR        TEAM SKY 4:01:42
41 SIEBERG Marcel GER        LOTTO SOUDAL 4:01:42
42 HEPBURN Michael AUS        ORICA – SCOTT 4:01:42
43 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 4:01:42
44 LANGEVELD Sebastian NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:01:43
45 IZAGUIRRE Gorka ESP        MOVISTAR TEAM 4:01:43
46 KITTEL Marcel GER        QUICK – STEP FLOORS 4:01:44
47 VAN BAARLE Dylan NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:01:44
48 VALGREN ANDERSEN Michael DEN        ASTANA PRO TEAM 4:01:44
49 KLUGE Roger GER        ORICA – SCOTT 4:01:45
50 VAKOČ Petr CZE        QUICK – STEP FLOORS 4:01:45
51 KEISSE Iljo BEL        QUICK – STEP FLOORS 4:01:45
52 BAKELANTS Jan BEL        AG2R LA MONDIALE 4:01:46
53 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:01:47
54 DUIJN Huub NED        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:01:47
55 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 4:01:48
56 FOMINYKH Daniil KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:01:49
57 TROIA Oliviero ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:01:49
58 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE 4:01:49
59 SMITH Dion NZL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:01:50
60 BAGDONAS Gediminas LTU        AG2R LA MONDIALE 4:01:50
61 VINCENT Léo FRA        FDJ 4:01:50
62 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 4:01:51
63 NIELSEN Magnus Cort DEN        ORICA – SCOTT 4:01:51
64 BAUHAUS Phil GER        TEAM SUNWEB 4:01:51
65 VAN POPPEL Danny NED        TEAM SKY 4:01:52
66 INSAUSTI IRASTORZA Ion Ander ESP        BAHRAIN – MERIDA 4:01:52
67 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY 4:01:52
68 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE 4:01:52
69 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 4:01:52
70 KOREN Kristijan SLO        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:01:53
71 CORDEEL Sander BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:01:54
72 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:01:54
73 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:01:54
74 AGNOLI Valerio ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:01:54
75 PER David SLO        BAHRAIN – MERIDA 4:01:55
76 DIBBEN Jonathan GBR        TEAM SKY 4:01:55
77 REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:01:55
78 VANSPEYBROUCK Pieter BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:01:55
79 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO 4:01:55
80 RICKAERT Jonas BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:01:56
81 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:01:56
82 LADAGNOUS Matthieu FRA        FDJ 4:01:57
83 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY 4:01:57
84 HOULE Hugo CAN        AG2R LA MONDIALE 4:01:58
85 BEWLEY Sam NZL        ORICA – SCOTT 4:01:58
86 GATTO Oscar ITA        ASTANA PRO TEAM 4:01:59
87 ASSELMAN Jesper NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:01:59
88 TANKINK Bram NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:01:59
89 VAN DER HOORN Taco NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:01:59
90 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:02:00
91 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:02:00
92 LIGTHART Pim NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:02:01
93 GOOLAERTS Michael BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:02:01
94 ZURLO Federico ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:02:02
95 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM 4:02:02
96 SLAGTER Tom-Jelte NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:02:03
97 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA 4:02:03
98 MEURISSE Xandro BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:02:03
99 VAN MELSEN Kevin BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:02:04
100 DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM 4:02:04
101 DEVOLDER Stijn BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:02:04
102 MERLIER Tim BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:02:05
103 COLEDAN Marco ITA        TREK – SEGAFREDO 4:02:06
104 WAGNER Robert Thomas GER        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:02:06
105 VAN GOETHEM Brian NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:02:07
106 BACKAERT Frederik BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:02:07
107 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM 4:02:07
108 HENAO GOMEZ Sebastian COL        TEAM SKY 4:02:07
109 MCNALLY Mark GBR        WANTY – GROUPE GOBERT 4:02:08
110 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 4:02:08
111 BIERMANS Jenthe BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:02:08
112 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:02:09
113 STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB 4:02:09
114 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA 4:02:09
115 VANENDERT Jelle BEL        LOTTO SOUDAL 4:02:09
116 GREIPEL André GER        LOTTO SOUDAL 4:02:10
117 VAN KEIRSBULCK Guillaume BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:02:12
118 GALLOPIN Tony FRA        LOTTO SOUDAL 4:02:12
119 QUINZIATO Manuel ITA        BMC RACING TEAM 4:02:12
120 GRUZDEV Dmitriy KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:02:13
121 WEENING Pieter NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:02:14
122 RICHEZE Maximiliano Ariel ARG        QUICK – STEP FLOORS 4:02:14
123 MAES Nikolas BEL        LOTTO SOUDAL 4:02:15
124 GASPAROTTO Enrico ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:02:15
125 GERRANS Simon AUS        ORICA – SCOTT 4:02:15
126 SUTHERLAND Rory AUS        MOVISTAR TEAM 4:02:15
127 DUPONT Timothy BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:02:17
128 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 4:02:17
129 BOLE Grega SLO        BAHRAIN – MERIDA 4:02:17
130 DECLERCQ Benjamin BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:17
131 JANSE VAN RENSBURG Reinardt RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:02:19
132 DELAGE Mickael FRA        FDJ 4:02:19
133 KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE 4:02:19
134 BARBIER Rudy FRA        AG2R LA MONDIALE 4:02:19
135 ARASHIRO Yukiya JPN        BAHRAIN – MERIDA 4:02:20
136 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:02:21
137 KRUOPIS Aidis LTU        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 4:02:21
138 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE 4:02:21
139 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 4:02:22
140 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:02:22
141 VIVIANI Elia ITA        TEAM SKY 4:02:22
142 ROY Jérémy FRA        FDJ 4:02:22
143 TLEUBAYEV Ruslan KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:02:23
144 VAN GESTEL Dries BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:23
145 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:02:24
146 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY 4:02:24
147 VAN LERBERGHE Bert BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:25
148 KUMP Marko SLO        UAE TEAM EMIRATES 4:02:26
149 RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO 4:02:26
150 BICO Nuno POR        MOVISTAR TEAM 4:02:27
151 PLANCKAERT Edward BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:27
152 SBARAGLI Kristian ITA        TEAM DIMENSION DATA 4:02:29
153 WIPPERT Wouter NED        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:02:30
154 GROENEWEGEN Dylan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:02:30
155 GUARDINI Andrea ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:02:30
156 VERMELTFOORT Coen NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 4:02:32
157 SARREAU Marc FRA        FDJ 4:02:34
158 SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE 4:02:34
159 THWAITES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA 4:02:34
160 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:02:35
161 MINALI Riccardo ITA        ASTANA PRO TEAM 4:02:38
162 FARRAR Tyler USA        TEAM DIMENSION DATA 4:02:39
163 ALLEGAERT Piet BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:43
164 DE BUYST Jasper BEL        LOTTO SOUDAL 4:02:43
165 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 4:02:45
166 KAMYSHEV Arman KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:02:46
167 GUARNIERI Jacopo ITA        FDJ 4:02:47
168 VAN HECKE Preben BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:48
169 STEELS Stijn BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 4:02:50
170 VAN ASBROECK Tom BEL        CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM 4:02:52
171 VAUGRENARD Benoit FRA        FDJ 4:02:53
172 DEHAES Kenny BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 4:02:56
173 DEMARE Arnaud FRA        FDJ 4:02:57
174 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA 4:03:16
175 DOCKER Mitchell AUS        ORICA – SCOTT 4:03:41
176 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL 4:03:51

 

 

Photo:  Sirotti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here