Egan Arley Bernal of Team Sky has won stage 2 of the Amgen Tour of California.  The Colombian won the summit finish stage of the race ahead of Rafal Majka of BORA-Hansgrohe and Adam Yates of Mitchelton-Scott.  Also featuring Patrick Bevin and Jack Bauer.

 

Stage 2 of the Amgen Tour of California took the riders up the 12km climb of Gibraltar Road to complete the 157km of racing ahead of them.  Overnight leader Fernando Gaviria of Quick-Step Floors was not expected to remain in the jersey as the climbers were set to take over the show; however Quick-Step Floors did show themselves on the front of the race in pursuit of the break of the day which was caught on the climb’s lower slopes.

 

BORA-Hansgrohe, BMC Racing and Team Sky were all very present at the front of the race on the climb, making their presence felt.  It was Team Sky who were the strongest, however, and with 2km to go Bernal attacked and the 21 year old raced clear of the field.  There was no one to catch him and the Colombian was able to sit up and enjoy the moment as behind him Rafal Majka – second in last year’s race behind George Bennett – crossed the line in 2nd place at 21 seconds; with Adam Yates of Mitchelton-Scott third at 25 seconds.

 

Patrick Bevin of BMC Racing crossed the line in a small group 3.39mins behind Bernal.  He finished with teammate Joey Rosskopf, LottoNL-Jumbo’s Neilson Powless and Toms Skujins of Trek-Segafredo.  Jack Bauer of Mitchelton-Scott crossed the line a few minutes later ahead of Floris De Tier of LottoNL-Jumbo and Oliver Naesen of AG2R La Mondiale.

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        TEAM SKY 4:14:00
2 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +21
3 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +25
4 TOLHOEK Antwan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +30
5 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +30
6 ĐURASEK Kristijan CRO        UAE TEAM EMIRATES +30
7 FRANK Mathias SUI        AG2R LA MONDIALE +40
8 VAN GARDEREN Tejay USA        BMC RACING TEAM +50
9 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +59
10 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO +01:01
11 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +01:04
12 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +01:10
13 MCNULTY Brandon USA        RALLY CYCLING +01:15
14 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +01:57
15 STETINA Peter USA        TREK – SEGAFREDO +02:11
16 BARTA William USA        HAGENS BERMAN AXEON +02:18
17 BRITTON Robert CAN        RALLY CYCLING +02:25
18 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +02:25
19 BENNETT Sean USA        HAGENS BERMAN AXEON +02:43
20 MORTON Lachlan AUS        TEAM DIMENSION DATA +02:45
21 MANNION Gavin USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +02:55
22 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +02:55
23 EISENHART Taylor (T.J.) USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +02:58
24 POWLESS Neilson USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +03:39
25 BEVIN Patrick NZL        BMC RACING TEAM +03:39
26 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +03:39
27 SKUJINS Toms LAT        TREK – SEGAFREDO +03:39
28 FABBRO Matteo ITA        TEAM KATUSHA ALPECIN +04:02
29 TVETCOV Serghei ROU        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +05:16
30 OLIVEIRA Ivo POR        HAGENS BERMAN AXEON +06:12
31 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +06:12
32 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +06:12
33 GAUTIER Cyril FRA        AG2R LA MONDIALE +06:12
34 NARVAEZ Jhonnatan ECU        QUICK – STEP FLOORS +06:12
35 POLJANSKI Pawel POL        BORA – HANSGROHE +06:51
36 KRASILNIKAU Andrei BLR        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +06:51
37 AIT EL ABDIA Anass MAR        UAE TEAM EMIRATES +06:51
38 HENAO GOMEZ Sebastian COL        TEAM SKY +06:57
39 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT +07:10
40 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +07:13
41 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE +07:48
42 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM +07:48
43 SLAGTER Tom-Jelte NED        TEAM DIMENSION DATA +08:28
44 WYSS Danilo SUI        BMC RACING TEAM +08:46
45 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE +09:31
46 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +09:31
47 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +09:31
48 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +09:31
49 CRADDOCK G Lawson USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +10:12
50 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +10:24
51 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA +10:41
52 ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB +11:50
53 VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA +12:42
54 ROWE Luke GBR        TEAM SKY +14:24
55 DAVIES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA +14:24
56 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES +14:24
57 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +14:24
58 HOWES Alex USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:24
59 HUFFMAN Evan USA        RALLY CYCLING +14:24
60 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:24
61 NORRIS Lachlan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +14:24
62 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +14:24
63 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +14:24
64 COSNEFROY Benoit FRA        AG2R LA MONDIALE +15:50
65 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +17:08
66 DILLIER Silvan SUI        AG2R LA MONDIALE +18:30
67 VAN HOOYDONCK Nathan BEL        BMC RACING TEAM +18:30
68 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO +18:30
69 RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO +18:30
70 LIENHARD Fabian SUI        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:30
71 BJERG Mikkel DEN        HAGENS BERMAN AXEON +18:30
72 PHILIPSEN Jasper BEL        HAGENS BERMAN AXEON +18:30
73 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:30
74 HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:30
75 MIRZA AL-HAMMADI Yousif UAE        UAE TEAM EMIRATES +18:30
76 DE VOS Adam CAN        RALLY CYCLING +18:30
77 OWEN Logan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:30
78 COMPANIONI Ruben CUB        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:30
79 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:30
80 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +18:30
81 STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB +18:30
82 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA +18:30
83 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +18:30
84 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +18:30
85 GARRISON Ian USA        HAGENS BERMAN AXEON +18:30
86 MCLAY Daniel GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:30
87 SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE +18:30
88 EWAN Caleb AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:30
89 MURPHY John USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:30
90 BRYON Miguel USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:30
91 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +18:30
92 MAGNER Tyler USA        RALLY CYCLING +18:30
93 KEISSE Iljo BEL        QUICK – STEP FLOORS +18:30
94 HAEDO Lucas Sebastian ARG        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:30
95 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE +18:30
96 GAVIRIA RENDON Fernando COL        QUICK – STEP FLOORS +18:30
97 RICHEZE Maximiliano Ariel ARG        QUICK – STEP FLOORS +18:30
98 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY +18:30
99 RICE Michael AUS        HAGENS BERMAN AXEON +18:30
100 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE +18:30
101 HODEG CHAGUI Alvaro Jose COL        QUICK – STEP FLOORS +18:30
102 PUTT Tanner USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:30
103 CARPENTER Robin USA        RALLY CYCLING +18:30
104 PHINNEY Taylor USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:30
105 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +18:30
106 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY +18:30
107 RHIM Brendan USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:30
108 KRISTOFF Alexander NOR        UAE TEAM EMIRATES +18:30
109 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:30
110 MCCABE Travis USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:30
111 CLARKE Jonathan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:30
112 PATE Danny USA        RALLY CYCLING +18:30
113 CAVENDISH Mark GBR        TEAM DIMENSION DATA +19:41
114 KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE +20:10
115 KLUGE Roger GER        MITCHELTON – SCOTT +20:21
116 KITTEL Marcel GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:21
117 HAAS Nathan AUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:21

General classification after stage 2:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        TEAM SKY 7:16:13
2 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +25
3 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +31
4 TOLHOEK Antwan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +40
5 ĐURASEK Kristijan CRO        UAE TEAM EMIRATES +40
6 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +40
7 FRANK Mathias SUI        AG2R LA MONDIALE +50
8 VAN GARDEREN Tejay USA        BMC RACING TEAM +01:00
9 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +01:09
10 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO +01:11
11 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +01:14
12 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +01:20
13 MCNULTY Brandon USA        RALLY CYCLING +01:25
14 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +02:07
15 STETINA Peter USA        TREK – SEGAFREDO +02:21
16 BARTA William USA        HAGENS BERMAN AXEON +02:28
17 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +02:35
18 BRITTON Robert CAN        RALLY CYCLING +02:35
19 BENNETT Sean USA        HAGENS BERMAN AXEON +02:53
20 MORTON Lachlan AUS        TEAM DIMENSION DATA +02:55
21 MANNION Gavin USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +03:05
22 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +03:05
23 EISENHART Taylor (T.J.) USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +03:08
24 BEVIN Patrick NZL        BMC RACING TEAM +03:49
25 POWLESS Neilson USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +03:49
26 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +03:49
27 SKUJINS Toms LAT        TREK – SEGAFREDO +03:49
28 FABBRO Matteo ITA        TEAM KATUSHA ALPECIN +04:12
29 TVETCOV Serghei ROU        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +05:26
30 OLIVEIRA Ivo POR        HAGENS BERMAN AXEON +06:22
31 GAUTIER Cyril FRA        AG2R LA MONDIALE +06:22
32 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +06:22
33 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +06:22
34 NARVAEZ Jhonnatan ECU        QUICK – STEP FLOORS +06:22
35 KRASILNIKAU Andrei BLR        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +06:57
36 POLJANSKI Pawel POL        BORA – HANSGROHE +07:01
37 AIT EL ABDIA Anass MAR        UAE TEAM EMIRATES +07:01
38 HENAO GOMEZ Sebastian COL        TEAM SKY +07:07
39 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT +07:20
40 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +07:23
41 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM +07:58
42 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE +07:58
43 SLAGTER Tom-Jelte NED        TEAM DIMENSION DATA +08:38
44 WYSS Danilo SUI        BMC RACING TEAM +08:56
45 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE +09:41
46 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +09:41
47 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +09:41
48 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +09:41
49 CRADDOCK G Lawson USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +10:22
50 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA +10:51
51 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +10:55
52 ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB +12:00
53 VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA +12:52
54 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +14:34
55 ROWE Luke GBR        TEAM SKY +14:34
56 HOWES Alex USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:34
57 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +14:34
58 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +14:34
59 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:34
60 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES +14:34
61 HUFFMAN Evan USA        RALLY CYCLING +14:34
62 DAVIES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA +14:34
63 NORRIS Lachlan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +14:34
64 COSNEFROY Benoit FRA        AG2R LA MONDIALE +16:00
65 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +17:18
66 GAVIRIA RENDON Fernando COL        QUICK – STEP FLOORS +18:30
67 EWAN Caleb AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:34
68 DE VOS Adam CAN        RALLY CYCLING +18:34
69 PUTT Tanner USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:34
70 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +18:36
71 COMPANIONI Ruben CUB        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:36
72 CLARKE Jonathan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:38
73 HODEG CHAGUI Alvaro Jose COL        QUICK – STEP FLOORS +18:39
74 PHILIPSEN Jasper BEL        HAGENS BERMAN AXEON +18:40
75 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +18:40
76 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +18:40
77 MAGNER Tyler USA        RALLY CYCLING +18:40
78 MCLAY Daniel GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:40
79 MURPHY John USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:40
80 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY +18:40
81 KRISTOFF Alexander NOR        UAE TEAM EMIRATES +18:40
82 GARRISON Ian USA        HAGENS BERMAN AXEON +18:40
83 RICHEZE Maximiliano Ariel ARG        QUICK – STEP FLOORS +18:40
84 MIRZA AL-HAMMADI Yousif UAE        UAE TEAM EMIRATES +18:40
85 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +18:40
86 MCCABE Travis USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:40
87 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE +18:40
88 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:40
89 CARPENTER Robin USA        RALLY CYCLING +18:40
90 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO +18:40
91 PHINNEY Taylor USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:40
92 OWEN Logan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:40
93 SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE +18:40
94 VAN HOOYDONCK Nathan BEL        BMC RACING TEAM +18:40
95 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:40
96 RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO +18:40
97 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +18:40
98 HAEDO Lucas Sebastian ARG        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +18:40
99 BRYON Miguel USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:40
100 HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:40
101 LIENHARD Fabian SUI        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:40
102 DILLIER Silvan SUI        AG2R LA MONDIALE +18:40
103 BJERG Mikkel DEN        HAGENS BERMAN AXEON +18:40
104 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:40
105 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE +18:40
106 PATE Danny USA        RALLY CYCLING +18:40
107 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY +18:40
108 RICE Michael AUS        HAGENS BERMAN AXEON +18:40
109 RHIM Brendan USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +18:40
110 KEISSE Iljo BEL        QUICK – STEP FLOORS +19:11
111 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA +19:37
112 CAVENDISH Mark GBR        TEAM DIMENSION DATA +19:50
113 STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB +19:52
114 KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE +20:20
115 KITTEL Marcel GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:31
116 KLUGE Roger GER        MITCHELTON – SCOTT +20:31
117 HAAS Nathan AUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +21:17
Photo:  Don Kennedy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here