Ben King of Dimension Data claimed stage honours on the final stage of the Vuelta a Espana prior to the first rest day.  King took his second win of the race ahead of Bauke Mollema and Dylan Teuns.  Also featuring George Bennett.

 

Also check out:

Bennett climbs to 10th after first big mountain test

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 5:30:38
2 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +48
3 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +2:38
4 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:40
5 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +2:40
6 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +2:40
7 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:43
8 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:46
9 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +2:49
10 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:02
11 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +3:04
12 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +3:05
13 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:05
14 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +3:05
15 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +3:08
16 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:20
17 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +3:29
18 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +3:32
19 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +3:32
20 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:32
21 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:32
22 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +3:32
23 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:50
24 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:54
25 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +4:44
26 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +4:44
27 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:44
28 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:54
29 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +4:54
30 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +4:56
31 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +4:56
32 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +4:56
33 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:00
34 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +5:11
35 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +5:11
36 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +5:40
37 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +5:46
38 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +5:46
39 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:46
40 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +6:23
41 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +6:23
42 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +6:23
43 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +6:23
44 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +6:55
45 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +6:55
46 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +6:55
47 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +6:59
48 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +7:36
49 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +8:27
50 MARTIN Daniel IRL        UAE TEAM EMIRATES +8:27
51 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +8:27
52 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +9:12
53 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +9:12
54 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +9:14
55 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +9:42
56 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +9:42
57 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +9:42
58 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +10:21
59 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +10:49
60 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +11:08
61 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +11:28
62 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +11:47
63 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +12:30
64 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +12:30
65 PETILLI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +12:30
66 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +12:30
67 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +12:30
68 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +12:30
69 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +12:56
70 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +12:58
71 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +14:09
72 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +14:09
73 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +14:29
74 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +14:29
75 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +14:41
76 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +14:41
77 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +14:41
78 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +15:04
79 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +15:29
80 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +15:40
81 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +16:09
82 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +17:43
83 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +17:43
84 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +17:43
85 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +17:48
86 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +17:48
87 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +17:48
88 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +17:48
89 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +18:13
90 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +18:13
91 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +18:56
92 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +20:20
93 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +20:20
94 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +20:20
95 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +20:20
96 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:20
97 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +21:56
98 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +21:56
99 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +21:56
100 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +21:56
101 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +21:56
102 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +21:56
103 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +21:56
104 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +21:56
105 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +21:56
106 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +21:56
107 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +21:56
108 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +21:56
109 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +21:56
110 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +21:56
111 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +21:56
112 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +21:56
113 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +21:56
114 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +21:56
115 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +21:56
116 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +21:56
117 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ +21:56
118 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +21:56
119 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +21:56
120 MENDES José POR        BURGOS – BH +21:56
121 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +21:56
122 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +21:56
123 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +21:56
124 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +21:56
125 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +21:56
126 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +21:56
127 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +21:56
128 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +21:56
129 GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE +21:56
130 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +21:56
131 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +22:24
132 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +22:52
133 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +23:01
134 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +23:08
135 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +23:11
136 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +23:48
137 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +23:48
138 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +24:41
139 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +24:41
140 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +24:41
141 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +24:41
142 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +24:41
143 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +24:41
144 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +24:41
145 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +24:41
146 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +25:01
147 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +25:23
148 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +25:34
149 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +25:34
150 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +25:46
151 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +26:00
152 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +26:19
153 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +26:19
154 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +26:19
155 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +28:05
156 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +28:05
157 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +28:06
158 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +28:17
159 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +29:02
160 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +29:53
161 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +29:53
162 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +29:53
163 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +29:53
164 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +29:53
165 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +29:53
166 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +29:53
167 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +29:53
168 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +29:53
169 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +29:53
170 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +29:53
171 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +29:53
172 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +31:33
173 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +31:33
174 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +32:18
175 BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +32:18

General classification after stage 9:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 36:54:52
2 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +1
3 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +14
4 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +16
5 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +17
6 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +24
7 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +27
8 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +32
9 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +43
10 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +48
11 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:08
12 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +1:15
13 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +1:26
14 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +1:50
15 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +2:10
16 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +2:33
17 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +2:43
18 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +3:01
19 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +3:17
20 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:29
21 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +5:04
22 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +5:27
23 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +5:44
24 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +6:01
25 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +9:08
26 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +9:28
27 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +9:50
28 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +10:45
29 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +11:35
30 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +11:50
31 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +12:03
32 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +12:15
33 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +12:49
34 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +13:26
35 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +13:57
36 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +14:01
37 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +15:11
38 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +15:12
39 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +15:51
40 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +15:55
41 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +16:53
42 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +21:38
43 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +22:08
44 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +22:14
45 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +22:25
46 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +22:36
47 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +24:53
48 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +26:01
49 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +26:42
50 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +28:16
51 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +28:38
52 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +28:57
53 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +29:24
54 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +29:24
55 MARTIN Daniel IRL        UAE TEAM EMIRATES +30:17
56 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +31:00
57 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +31:32
58 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +32:37
59 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +32:45
60 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +32:48
61 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +33:10
62 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +34:29
63 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +34:31
64 PETILLI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +35:05
65 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +35:09
66 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +36:14
67 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +36:57
68 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +37:12
69 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +37:12
70 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +39:05
71 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +39:54
72 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +40:16
73 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +41:35
74 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +41:37
75 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +41:49
76 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +42:24
77 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +42:50
78 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +43:19
79 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +43:32
80 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +43:39
81 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +44:22
82 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +44:47
83 MENDES José POR        BURGOS – BH +45:44
84 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +46:06
85 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +46:13
86 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +46:30
87 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +46:56
88 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +47:55
89 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +47:58
90 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ +48:21
91 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +50:20
92 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +52:40
93 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +54:14
94 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +55:06
95 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +56:15
96 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +57:52
97 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +58:26
98 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +59:55
99 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +1:00:01
100 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +1:01:44
101 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +1:02:20
102 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +1:02:20
103 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +1:02:37
104 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +1:03:10
105 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +1:03:38
106 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +1:04:02
107 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +1:04:08
108 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +1:04:57
109 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +1:05:14
110 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +1:06:15
111 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:06:36
112 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +1:07:33
113 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +1:07:35
114 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:08:13
115 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +1:08:35
116 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +1:08:56
117 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:09:05
118 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:09:53
119 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +1:09:56
120 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:10:23
121 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +1:10:51
122 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +1:10:54
123 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:11:27
124 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +1:12:04
125 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +1:12:31
126 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:12:40
127 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +1:13:00
128 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +1:14:30
129 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +1:15:10
130 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +1:15:25
131 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +1:15:44
132 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +1:16:26
133 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:16:54
134 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:17:09
135 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +1:17:26
136 GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE +1:18:04
137 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +1:18:08
138 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:18:50
139 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +1:19:09
140 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +1:19:19
141 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +1:19:26
142 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +1:19:31
143 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:19:42
144 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:19:55
145 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +1:20:00
146 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:20:42
147 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +1:20:56
148 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:21:00
149 BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:21:09
150 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:22:53
151 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:23:07
152 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +1:23:25
153 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:23:25
154 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:23:35
155 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:24:03
156 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +1:24:04
157 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +1:26:17
158 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:28:12
159 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:28:30
160 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +1:30:33
161 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +1:30:46
162 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +1:31:03
163 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +1:31:39
164 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:32:04
165 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +1:33:39
166 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +1:35:00
167 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +1:37:52
168 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +1:38:05
169 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +1:41:01
170 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +1:42:52
171 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:44:11
172 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:46:01
173 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +1:54:21
174 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +1:57:11
175 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +2:01:58

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here