Benjamin King of Dimension Data took the win in stage 4 of the Vuelta a Espana.  King took the win ahead of Nikita Stalnov and Luis Angel Mate.  Also featuring George Bennett.

 

Also check out:

Bennett continues GC climb as King wins summit finish

Viviani wins Vuelta stage 3 bunch sprint

O’Donnell salutes team in securing combative prize at Junior Tour of Wales

Fisher-Black crowned QOM & takes second podium in Junior Tour

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 4:33:12
2 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +2
3 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +13
4 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:08
5 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +1:39
6 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +1:57
7 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +2:24
8 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +2:48
9 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +2:50
10 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +3:07
11 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:07
12 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +3:13
13 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +3:15
14 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +3:15
15 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +3:15
16 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +3:15
17 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:15
18 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +3:15
19 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +3:15
20 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +3:15
21 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:15
22 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +3:15
23 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:15
24 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:15
25 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +3:15
26 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +3:52
27 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:52
28 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +3:57
29 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:21
30 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +5:07
31 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +5:09
32 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +5:09
33 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +5:09
34 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +5:09
35 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +5:09
36 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +5:09
37 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +5:47
38 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +6:01
39 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +6:11
40 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +6:13
41 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +6:13
42 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +6:53
43 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +7:18
44 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +7:20
45 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +7:45
46 MENDES José POR        BURGOS – BH +7:45
47 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +8:11
48 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +8:11
49 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +8:30
50 PETILLI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +8:30
51 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +9:29
52 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +9:29
53 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +9:29
54 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +9:29
55 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +9:38
56 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +9:49
57 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +9:49
58 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +9:49
59 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +9:49
60 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +9:49
61 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +9:49
62 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +11:04
63 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +11:04
64 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +11:04
65 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +11:04
66 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +11:04
67 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +11:51
68 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +12:16
69 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +12:16
70 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +12:19
71 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +12:19
72 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +13:12
73 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +13:12
74 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +13:12
75 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +13:12
76 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +13:12
77 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +13:12
78 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +13:12
79 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +13:12
80 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ +13:12
81 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +13:12
82 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +13:12
83 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +13:12
84 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN +13:12
85 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +13:12
86 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +13:12
87 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +14:03
88 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +14:03
89 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +14:03
90 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +14:03
91 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +14:03
92 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +14:03
93 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +14:03
94 MARTIN Daniel IRL        UAE TEAM EMIRATES +14:03
95 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +14:03
96 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +15:08
97 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +15:11
98 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +15:42
99 GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE +15:42
100 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +15:42
101 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +15:42
102 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +15:49
103 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +15:49
104 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +17:05
105 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +17:05
106 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +17:16
107 BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +18:08
108 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +18:35
109 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +18:35
110 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +18:35
111 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +18:35
112 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +18:35
113 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +18:35
114 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:35
115 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +18:35
116 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +18:35
117 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +18:35
118 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +18:35
119 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:35
120 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +18:35
121 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +18:35
122 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +18:35
123 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +18:35
124 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +18:35
125 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +19:33
126 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +20:06
127 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +20:12
128 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +20:17
129 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +20:17
130 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +20:27
131 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +20:27
132 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +20:27
133 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:29
134 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:31
135 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +20:31
136 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +20:31
137 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +20:31
138 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +20:31
139 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +20:31
140 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +20:31
141 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +20:31
142 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +20:31
143 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +20:31
144 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +20:31
145 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +20:31
146 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +20:31
147 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +20:31
148 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +20:31
149 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +20:31
150 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +20:31
151 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +20:31
152 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +20:31
153 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +20:31
154 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +20:31
155 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +20:31
156 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +20:31
157 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +20:31
158 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +20:31
159 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +20:31
160 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +20:31
161 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +20:31
162 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +20:31
163 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +20:31
164 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +20:31
165 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +20:31
166 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:31
167 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +20:31
168 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:31
169 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +20:31
170 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +20:31
171 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +20:31
172 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +20:31
173 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +20:31
174 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +20:31
175 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +22:29
176 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +22:29

General classification after stage 4:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY 13:47:19
2 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +7
3 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +10
4 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +12
5 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +25
6 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +30
7 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +33
8 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +33
9 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +37
10 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +42
11 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +42
12 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +43
13 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +45
14 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +46
15 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +47
16 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +48
17 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +53
18 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +1:05
19 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:05
20 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +2:00
21 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +2:42
22 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +2:44
23 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +2:50
24 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:10
25 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +3:18
26 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +3:30
27 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:31
28 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +3:46
29 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +3:54
30 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:12
31 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +5:23
32 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +5:58
33 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +6:09
34 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +6:27
35 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +7:00
36 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +7:15
37 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +7:21
38 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +7:28
39 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +7:33
40 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +7:35
41 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +7:54
42 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +8:04
43 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +8:10
44 PETILLI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +8:12
45 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +8:18
46 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +8:26
47 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +8:27
48 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +8:58
49 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +9:11
50 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +9:33
51 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +9:33
52 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +9:50
53 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +9:53
54 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +10:10
55 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +10:43
56 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +10:48
57 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +10:53
58 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +11:47
59 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +11:56
60 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +11:56
61 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +12:05
62 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +12:18
63 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +12:33
64 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +12:33
65 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +12:34
66 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +12:54
67 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +12:57
68 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN +13:05
69 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +13:10
70 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +13:28
71 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +13:47
72 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +13:55
73 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +13:57
74 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +14:09
75 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ +14:31
76 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +14:44
77 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +15:44
78 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +16:09
79 MARTIN Daniel IRL        UAE TEAM EMIRATES +16:50
80 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +17:09
81 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +17:20
82 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +17:34
83 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +17:37
84 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +18:20
85 MENDES José POR        BURGOS – BH +19:05
86 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +19:20
87 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +19:23
88 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +19:30
89 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +19:57
90 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:00
91 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +20:06
92 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +20:21
93 BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:31
94 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +20:35
95 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +20:58
96 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +21:00
97 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +21:06
98 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +21:21
99 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +21:45
100 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +22:11
101 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +22:35
102 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +22:51
103 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +23:09
104 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +23:50
105 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +23:56
106 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +24:33
107 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +24:39
108 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +24:42
109 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +25:30
110 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +25:37
111 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +25:41
112 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +26:04
113 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +26:22
114 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +26:41
115 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +26:54
116 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +27:05
117 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +27:09
118 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +27:12
119 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +27:19
120 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +27:20
121 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +27:34
122 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +27:51
123 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +28:26
124 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +28:40
125 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +28:41
126 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +28:41
127 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +28:54
128 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +28:55
129 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +29:06
130 GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE +29:09
131 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +29:17
132 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +29:19
133 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +29:25
134 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +29:25
135 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +29:46
136 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +30:00
137 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +30:01
138 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +30:16
139 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +30:24
140 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +30:29
141 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +30:45
142 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +31:12
143 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +31:17
144 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +31:20
145 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +31:33
146 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +31:43
147 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +31:46
148 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +31:54
149 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +32:01
150 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +32:26
151 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +32:33
152 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +33:11
153 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +33:30
154 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +33:31
155 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +33:40
156 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +34:20
157 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +34:47
158 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +34:53
159 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +35:21
160 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +35:24
161 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +35:28
162 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +35:31
163 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +36:06
164 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +36:09
165 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +36:58
166 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +37:43
167 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +40:11
168 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +40:32
169 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +40:33
170 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +40:48
171 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +40:54
172 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +42:22
173 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +42:55
174 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +43:59
175 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +52:38
176 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +1:15:58

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here