Thibaut Pinot has won stage 19 of the Vuelta a Espana ahead of Simon Yates and Steven Kruijswijk, in a day of drama for the general classification.  Also featuring George Bennett.

 

Also check out:

Pinot takes a second stage, Yates closes in on GC

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 3:42:05
2 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +5
3 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +13
4 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +52
5 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +52
6 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +52
7 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +1:03
8 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +1:12
9 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +1:15
10 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +1:49
11 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +2:20
12 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +2:20
13 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:20
14 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:20
15 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +2:20
16 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:20
17 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +2:20
18 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:24
19 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +2:33
20 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +3:04
21 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +3:21
22 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +4:02
23 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +5:20
24 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +5:36
25 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +5:36
26 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:49
27 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +5:58
28 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +6:09
29 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +8:34
30 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +9:52
31 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +9:52
32 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +9:52
33 MENDES José POR        BURGOS – BH +10:27
34 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +10:27
35 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +11:44
36 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +11:44
37 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +11:44
38 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +11:44
39 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +11:44
40 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +11:44
41 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +11:44
42 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +12:59
43 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +12:59
44 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +12:59
45 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +12:59
46 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +12:59
47 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +13:06
48 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +14:02
49 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +15:44
50 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +15:44
51 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +15:44
52 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +15:44
53 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +15:44
54 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +15:44
55 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +15:44
56 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +15:44
57 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +15:44
58 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +15:44
59 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +15:44
60 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +15:44
61 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +15:44
62 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +15:44
63 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +15:44
64 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +15:44
65 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +15:44
66 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +15:44
67 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +15:44
68 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +15:44
69 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +15:44
70 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +15:44
71 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +15:44
72 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +15:44
73 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +16:11
74 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +16:48
75 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +16:48
76 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +17:51
77 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +18:01
78 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +18:01
79 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +18:01
80 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +18:01
81 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:01
82 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +18:01
83 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:01
84 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:01
85 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +18:01
86 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +18:01
87 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +18:01
88 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +18:01
89 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +18:01
90 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +18:01
91 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +18:32
92 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +20:14
93 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +20:14
94 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +20:14
95 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +20:14
96 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +20:14
97 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +20:14
98 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +20:14
99 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +20:14
100 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:14
101 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +20:14
102 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +20:14
103 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:14
104 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +20:14
105 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +20:14
106 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +20:14
107 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +20:14
108 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +20:14
109 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +20:14
110 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +20:14
111 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +20:14
112 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +20:14
113 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +20:14
114 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +20:23
115 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +20:23
116 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +20:32
117 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +20:40
118 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +20:48
119 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +21:16
120 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +21:16
121 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +21:16
122 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +21:23
123 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +25:17
124 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +25:17
125 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +25:17
126 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +25:37
127 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +25:37
128 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +25:59
129 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +25:59
130 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +25:59
131 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +25:59
132 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +25:59
133 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +25:59
134 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +25:59
135 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +25:59
136 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +25:59
137 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +25:59
138 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +25:59
139 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +25:59
140 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +25:59
141 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +25:59
142 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +25:59
143 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +25:59
144 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +25:59
145 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +25:59
146 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +25:59
147 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +25:59
148 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +25:59
149 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +25:59
150 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +25:59
151 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +25:59
152 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +25:59
153 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +25:59
154 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +25:59
155 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +25:59
156 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +25:59
157 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +25:59
158 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +25:59
  DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS DNF
  PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE DNS

General classification after stage 19:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 76:44:41
2 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +1:38
3 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:58
4 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +2:15
5 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:29
6 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +4:01
7 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +5:22
8 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +5:29
9 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +6:30
10 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +7:21
11 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +8:54
12 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +10:19
13 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +12:48
14 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +16:56
15 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +19:52
16 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +24:33
17 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +25:40
18 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +30:10
19 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +31:05
20 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +35:25
21 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +43:04
22 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +48:01
23 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +50:25
24 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +51:37
25 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +53:29
26 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +55:07
27 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +59:45
28 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:00:28
29 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +1:01:07
30 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +1:01:44
31 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +1:08:03
32 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +1:08:43
33 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +1:13:04
34 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:14:53
35 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +1:15:22
36 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +1:17:01
37 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:17:07
38 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:20:30
39 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +1:21:39
40 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +1:21:56
41 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:22:59
42 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:24:04
43 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:25:53
44 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +1:27:36
45 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +1:31:42
46 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +1:35:47
47 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:41:05
48 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:43:29
49 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:43:35
50 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:44:53
51 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:47:15
52 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +1:47:34
53 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:47:44
54 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:48:54
55 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:49:00
56 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +1:49:14
57 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:49:46
58 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +1:49:54
59 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:51:14
60 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +1:52:57
61 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:53:35
62 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +1:54:57
63 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:58:06
64 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:58:42
65 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +1:59:18
66 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:00:00
67 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +2:04:33
68 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +2:05:47
69 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +2:06:09
70 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +2:07:54
71 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +2:08:35
72 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +2:09:19
73 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +2:14:10
74 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +2:14:58
75 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:18:39
76 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:21:38
77 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +2:22:32
78 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +2:22:46
79 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:25:28
80 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:27:02
81 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +2:30:49
82 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +2:34:04
83 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +2:34:59
84 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +2:35:24
85 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:37:50
86 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:38:00
87 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +2:40:25
88 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +2:42:36
89 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +2:43:24
90 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +2:44:03
91 MENDES José POR        BURGOS – BH +2:44:37
92 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +2:46:24
93 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:52:34
94 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +2:54:10
95 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +2:57:43
96 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +2:57:58
97 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +3:00:40
98 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +3:00:56
99 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +3:04:41
100 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +3:08:40
101 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +3:12:21
102 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +3:24:50
103 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:26:22
104 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +3:30:13
105 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:31:50
106 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:32:43
107 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +3:32:58
108 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +3:33:02
109 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:33:53
110 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +3:36:32
111 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:36:56
112 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:38:47
113 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +3:40:44
114 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:43:27
115 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +3:43:38
116 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:46:46
117 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +3:49:29
118 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:49:54
119 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:50:46
120 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +3:55:12
121 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +3:56:30
122 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +3:56:58
123 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +3:58:11
124 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:58:30
125 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:58:50
126 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +4:03:05
127 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +4:04:54
128 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +4:05:42
129 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +4:06:15
130 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +4:06:34
131 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +4:06:34
132 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:09:21
133 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +4:13:19
134 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +4:15:00
135 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +4:17:29
136 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:22:05
137 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +4:22:14
138 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:23:19
139 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +4:23:23
140 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +4:24:17
141 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:26:52
142 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:29:16
143 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:29:43
144 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +4:29:49
145 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +4:30:34
146 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:31:00
147 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +4:31:03
148 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +4:34:43
149 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +4:36:39
150 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:37:14
151 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:41:15
152 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +4:45:56
153 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:46:46
154 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +4:48:26
155 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:52:22
156 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +4:53:55
157 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +5:08:55
158 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +5:18:31

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here