Rohan Dennis was head and shoulders above everyone in stage 16 of the Vuelta a Espana.  The Australian national time trial champion took his sixth individual time trial win of the season ahead of Joey Rosskopf and Jonathan Castroviejo.  Also featuring George Bennett.

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 37:57.44
2 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +50.00
3 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +50.00
4 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +51.00
5 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +51.00
6 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +1:03.00
7 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +1:05.00
8 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:07.00
9 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +1:10.00
10 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +1:10.00
11 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +1:17.00
12 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +1:17.00
13 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:28.00
14 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +1:29.00
15 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +1:35.00
16 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +1:39.00
17 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +1:40.00
18 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +1:49.00
19 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +1:50.00
20 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +1:51.00
21 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +1:52.00
22 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +1:53.00
23 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:53.00
24 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +1:59.00
25 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +2:09.00
26 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +2:10.00
27 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +2:11.00
28 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:16.00
29 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +2:16.00
30 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +2:16.00
31 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:19.00
32 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +2:19.00
33 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +2:19.00
34 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:19.00
35 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +2:29.00
36 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:35.00
37 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +2:40.00
38 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +2:40.00
39 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:45.00
40 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:46.00
41 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:00.00
42 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +3:01.00
43 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +3:02.00
44 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +3:02.00
45 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +3:04.00
46 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +3:05.00
47 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +3:09.00
48 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:14.00
49 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:16.00
50 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +3:19.00
51 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +3:22.00
52 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:25.00
53 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:25.00
54 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +3:35.00
55 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +3:38.00
56 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +3:40.00
57 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:43.00
58 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +3:49.00
59 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:51.00
60 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +3:52.00
61 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +3:57.00
62 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +4:01.00
63 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +4:02.00
64 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +4:02.00
65 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +4:07.00
66 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +4:10.00
67 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +4:11.00
68 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +4:13.00
69 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +4:13.00
70 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +4:14.00
71 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +4:14.00
72 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +4:17.00
73 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +4:19.00
74 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:22.00
75 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +4:23.00
76 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +4:29.00
77 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +4:30.00
78 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +4:30.00
79 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +4:38.00
80 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +4:39.00
81 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +4:41.00
82 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +4:41.00
83 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +4:41.00
84 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:41.00
85 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +4:42.00
86 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +4:43.00
87 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +4:46.00
88 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:47.00
89 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +4:49.00
90 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +4:49.00
91 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +4:49.00
92 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +4:49.00
93 MENDES José POR        BURGOS – BH +4:51.00
94 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +4:52.00
95 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:52.00
96 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +4:53.00
97 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +4:56.00
98 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +4:57.00
99 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +4:57.00
100 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +5:00.00
101 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +5:00.00
102 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +5:01.00
103 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +5:03.00
104 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +5:04.00
105 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +5:06.00
106 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +5:15.00
107 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +5:16.00
108 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +5:17.00
109 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +5:19.00
110 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +5:19.00
111 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +5:23.00
112 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:24.00
113 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +5:25.00
114 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +5:30.00
115 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +5:32.00
116 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +5:32.00
117 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +5:33.00
118 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +5:33.00
119 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +5:36.00
120 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +5:39.00
121 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +5:39.00
122 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +5:41.00
123 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +5:44.00
124 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +5:45.00
125 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +5:46.00
126 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +5:47.00
127 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:48.00
128 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +5:49.00
129 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +5:49.00
130 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +5:49.00
131 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:52.00
132 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +5:54.00
133 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +6:00.00
134 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +6:04.00
135 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +6:04.00
136 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +6:08.00
137 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +6:09.00
138 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +6:16.00
139 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +6:17.00
140 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +6:19.00
141 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +6:19.00
142 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +6:29.00
143 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +6:30.00
144 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +6:31.00
145 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +6:31.00
146 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +6:32.00
147 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +6:34.00
148 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +6:38.00
149 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +6:41.00
150 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +6:42.00
151 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +6:47.00
152 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +6:53.00
153 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +6:55.00
154 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +6:58.00
155 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +6:59.00
156 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +7:01.00
157 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +7:01.00
158 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +7:01.00
159 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +7:02.00
160 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +7:02.00
161 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +7:02.00
162 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +7:30.00
163 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +8:00.00
164 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +8:10.00
165 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +9:04.00
  CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO DNS

 

General classification after stage 16:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 64:52:58
2 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +33
3 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +52
4 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +1:15
5 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +1:30
6 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +1:34
7 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +2:53
8 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +3:04
9 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:15
10 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +4:43
11 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +4:48
12 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +7:08
13 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +8:35
14 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +10:34
15 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +10:58
16 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +12:01
17 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +13:02
18 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +14:53
19 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +16:38
20 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +22:36
21 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +24:02
22 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +28:11
23 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +28:46
24 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +29:08
25 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +31:35
26 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +33:31
27 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +34:24
28 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +38:57
29 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +39:03
30 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +39:47
31 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +44:03
32 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +45:11
33 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +48:48
34 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +49:05
35 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +50:19
36 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +51:45
37 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +54:09
38 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +55:57
39 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +55:57
40 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +57:37
41 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +58:10
42 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +59:53
43 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +1:00:18
44 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:01:06
45 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +1:02:11
46 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:03:45
47 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +1:04:21
48 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:05:11
49 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +1:08:55
50 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:10:06
51 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +1:14:24
52 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:16:29
53 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +1:18:08
54 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:19:05
55 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +1:19:55
56 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +1:21:20
57 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:22:31
58 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +1:23:28
59 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:24:07
60 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:24:38
61 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:25:16
62 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:26:54
63 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +1:29:56
64 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +1:30:40
65 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:31:03
66 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +1:32:05
67 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:32:10
68 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:35:07
69 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:35:32
70 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +1:35:36
71 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +1:35:41
72 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +1:37:48
73 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +1:38:43
74 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +1:39:52
75 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +1:41:31
76 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:48:14
77 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:49:02
78 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +1:49:24
79 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +1:49:26
80 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +1:52:15
81 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +1:55:05
82 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +1:55:32
83 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +1:56:40
84 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:57:33
85 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:57:41
86 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +2:04:51
87 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:05:19
88 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +2:06:44
89 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +2:11:23
90 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +2:13:56
91 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +2:15:12
92 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:15:17
93 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:19:11
94 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +2:20:24
95 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +2:20:31
96 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +2:22:41
97 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +2:23:01
98 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +2:24:06
99 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:24:30
100 MENDES José POR        BURGOS – BH +2:26:02
101 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +2:27:55
102 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +2:28:32
103 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +2:31:25
104 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +2:35:31
105 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:39:33
106 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +2:44:57
107 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +2:48:13
108 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +2:50:39
109 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +2:53:11
110 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +2:54:18
111 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:54:28
112 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:55:50
113 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +2:59:01
114 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +2:59:08
115 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +3:00:00
116 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:00:40
117 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +3:00:46
118 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +3:00:50
119 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +3:01:34
120 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +3:01:48
121 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +3:02:10
122 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:04:26
123 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:04:37
124 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +3:07:20
125 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:08:54
126 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:10:18
127 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +3:10:20
128 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +3:12:24
129 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +3:12:57
130 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +3:14:57
131 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +3:15:46
132 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +3:16:07
133 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +3:19:34
134 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +3:20:26
135 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:21:25
136 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +3:24:34
137 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +3:24:41
138 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +3:24:45
139 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +3:25:48
140 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +3:26:09
141 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +3:29:34
142 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +3:31:10
143 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:34:06
144 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +3:34:33
145 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +3:34:48
146 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +3:36:26
147 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +3:39:29
148 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:40:34
149 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:41:07
150 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:42:19
151 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +3:42:43
152 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +3:42:45
153 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +3:43:35
154 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +3:45:44
155 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +3:47:22
156 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:48:39
157 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +3:51:46
158 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +3:54:00
159 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +3:56:57
160 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:58:54
161 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +4:01:11
162 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +4:02:57
163 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +4:05:59
164 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +4:20:57
165 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +4:21:46

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here