Oscar Rodriguez of Euskadi-Murias has taken the first professional win of his career, with victory in stage 13 of the Vuelta a Espana.  Rodriguez won ahead of Rafal Majka and Dylan Teuns.  Also featuring George Bennett.

 

Also check out:

Rodriguez wins on summit finish, Bennett loses time

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS 4:17:05
2 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +19
3 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +30
4 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +38
5 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +43
6 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +1:00
7 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:12
8 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:21
9 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +1:25
10 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +1:27
11 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +1:32
12 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +1:32
13 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +1:39
14 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +1:43
15 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:46
16 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +1:55
17 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:09
18 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:13
19 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +2:16
20 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +2:32
21 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +2:32
22 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +2:38
23 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +2:41
24 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +2:49
25 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +2:49
26 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:52
27 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +2:57
28 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +2:57
29 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:57
30 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:57
31 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +3:12
32 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +3:14
33 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +3:14
34 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +3:19
35 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +3:22
36 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +3:26
37 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +3:26
38 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +3:38
39 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +3:38
40 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +3:48
41 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +3:52
42 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +3:52
43 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +4:02
44 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +4:18
45 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +4:35
46 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +4:41
47 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +5:02
48 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +5:08
49 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +5:08
50 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +5:15
51 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +5:36
52 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +5:36
53 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +5:53
54 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +6:05
55 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +6:15
56 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +6:41
57 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +6:52
58 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +6:54
59 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +8:04
60 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +8:14
61 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +8:20
62 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +8:20
63 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +8:49
64 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +8:49
65 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +8:51
66 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +8:57
67 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +9:00
68 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +9:00
69 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +9:00
70 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +9:06
71 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +9:16
72 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +9:16
73 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +9:21
74 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +10:11
75 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +10:11
76 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +10:25
77 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +10:34
78 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +10:34
79 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +10:59
80 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +10:59
81 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +10:59
82 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +10:59
83 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +11:17
84 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +11:17
85 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +11:17
86 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +11:17
87 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +11:34
88 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +11:37
89 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +11:57
90 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +12:05
91 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +12:07
92 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +12:07
93 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +12:27
94 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +12:32
95 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +13:40
96 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +14:04
97 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:04
98 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +14:47
99 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +16:08
100 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +16:13
101 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +16:13
102 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +16:28
103 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +16:28
104 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +18:48
105 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +18:48
106 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +19:15
107 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +26:37
108 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +26:40
109 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +26:40
110 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +26:40
111 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +26:48
112 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +26:48
113 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +26:50
114 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +26:50
115 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +26:59
116 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +27:12
117 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +27:21
118 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +27:21
119 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +27:21
120 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +27:21
121 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +27:21
122 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +27:21
123 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +27:21
124 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +27:21
125 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +27:21
126 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +27:21
127 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +27:21
128 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +27:21
129 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +27:21
130 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +27:21
131 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +27:21
132 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +27:21
133 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +27:21
134 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +27:21
135 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +27:21
136 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +27:21
137 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +27:21
138 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +27:58
139 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +28:00
140 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +28:00
141 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +28:00
142 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +28:00
143 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +28:00
144 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +28:05
145 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +28:05
146 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +28:05
147 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +28:05
148 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +28:24
149 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +28:37
150 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +28:37
151 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +28:37
152 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +28:37
153 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +28:37
154 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +28:47
155 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +28:50
156 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +28:56
157 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +28:56
158 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +28:56
159 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +28:56
160 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +28:56
161 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +28:56
162 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +29:46
163 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +29:46
164 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +29:58
165 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +29:58
166 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +30:12
167 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +30:12
168 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +30:14
169 MENDES José POR        BURGOS – BH +36:07
  GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF

General classification after stage 13:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 HERRADA Jesus ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 54:50:19
2 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:42
3 QUINTANA Nairo COL        MOVISTAR TEAM +1:50
4 VALVERDE Alejandro ESP        MOVISTAR TEAM +1:54
5 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM +2:23
6 URAN Rigoberto COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:33
7 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +2:35
8 GALLOPIN Tony FRA        AG2R LA MONDIALE +2:40
9 KRUIJSWIJK Steven NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:44
10 BUCHMANN Emanuel GER        BORA – HANSGROHE +2:47
11 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +3:00
12 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY +3:34
13 KELDERMAN Wilco NED        TEAM SUNWEB +3:51
14 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +3:53
15 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA +4:10
16 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ +4:13
17 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES +4:19
18 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +4:45
19 KWIATKOWSKI Michal POL        TEAM SKY +5:02
20 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO +5:26
21 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT +7:11
22 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +7:54
23 MOLARD Rudy FRA        GROUPAMA – FDJ +8:04
24 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA +8:09
25 BIZKARRA ETXEGIBEL Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +9:30
26 PERNSTEINER Hermann AUT        BAHRAIN – MERIDA +9:35
27 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE +11:59
28 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY +12:27
29 MOLLEMA Bauke NED        TREK – SEGAFREDO +13:04
30 RODRIGUEZ MARTIN Cristian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +13:52
31 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM +14:05
32 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +14:20
33 KUDUS Merhawi ERI        TEAM DIMENSION DATA +15:24
34 ZAKARIN Ilnur RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +16:29
35 TEUNS Dylan BEL        BMC RACING TEAM +16:34
36 MAS BONET Luis Guillermo ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +17:20
37 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +18:36
38 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM +18:52
39 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE +20:06
40 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +26:00
41 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +26:31
42 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM +27:59
43 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +31:55
44 PRADES REVERTER Eduard ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +34:05
45 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +36:14
46 HERRADA Jose ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +36:38
47 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +37:12
48 MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL +37:34
49 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +39:57
50 GESCHKE Simon GER        TEAM SUNWEB +41:33
51 PARDILLA BELLON Sergio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +42:23
52 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +42:54
53 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +43:12
54 PELLIZOTTI Franco ITA        BAHRAIN – MERIDA +43:14
55 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +44:27
56 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +47:06
57 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA +47:21
58 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES +49:47
59 FELLINE Fabio ITA        TREK – SEGAFREDO +50:11
60 LAMBRECHT Bjorg BEL        LOTTO SOUDAL +51:24
61 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM +51:57
62 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA +52:34
63 RODRIGUEZ GARAICOECHEA Oscar ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +53:15
64 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM +53:40
65 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +54:52
66 VINCENT Léo FRA        GROUPAMA – FDJ +56:13
67 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +56:20
68 ANACONA Winner Andrew COL        MOVISTAR TEAM +56:22
69 CATALDO Dario ITA        ASTANA PRO TEAM +56:52
70 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +57:00
71 ROSSETTO Stéphane FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +58:37
72 NIBALI Vincenzo ITA        BAHRAIN – MERIDA +58:40
73 MC CARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +59:19
74 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +1:02:07
75 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL +1:03:10
76 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +1:04:39
77 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM +1:05:46
78 BAGUES KALPARSORO Aritz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:06:51
79 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:06:52
80 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:08:14
81 ROLLAND Pierre FRA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:08:56
82 FRAILE MATARRANZ Omar ESP        ASTANA PRO TEAM +1:09:20
83 SCHULTZ Nicholas Jack William AUS        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:10:18
84 AMADOR Andrey CRC        MOVISTAR TEAM +1:11:40
85 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +1:13:52
86 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +1:16:16
87 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +1:18:43
88 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +1:20:44
89 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE +1:21:46
90 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +1:23:03
91 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM +1:23:38
92 CABEDO CARDA Oscar ESP        BURGOS – BH +1:27:18
93 BOL Jetse NED        BURGOS – BH +1:27:59
94 CUBERO GALVEZ Jorge ESP        BURGOS – BH +1:28:58
95 EZQUERRA MUELA Jesus ESP        BURGOS – BH +1:32:17
96 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +1:34:35
97 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +1:35:06
98 TUSVELD Martijn NED        TEAM SUNWEB +1:35:59
99 BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL +1:36:32
100 CASTROVIEJO Jonathan ESP        TEAM SKY +1:38:25
101 MENDES José POR        BURGOS – BH +1:38:54
102 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM +1:40:13
103 SERRY Pieter BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:42:59
104 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +1:43:15
105 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM +1:44:17
106 ITURRIA SEGUROLA Mikel ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:44:28
107 PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA +1:44:47
108 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +1:45:19
109 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL +1:45:19
110 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +1:45:27
111 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA +1:48:21
112 MATE MARDONES Luis Angel ESP        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:49:36
113 SAEZ BENITO Hector ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +1:50:37
114 STALNOV Nikita KAZ        ASTANA PRO TEAM +1:51:49
115 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +1:52:49
116 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE +1:53:02
117 ALBASINI Michael SUI        MITCHELTON – SCOTT +1:56:06
118 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +1:56:09
119 VAN ZYL Johann RSA        TEAM DIMENSION DATA +1:56:10
120 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY +1:57:22
121 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +1:57:24
122 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES +1:57:57
123 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +1:59:08
124 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +1:59:33
125 LE TURNIER Mathias FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +1:59:57
126 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL +2:00:04
127 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:00:10
128 LANGEVELD Sebastian NED        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:01:31
129 BRAVO OIARBIDE Garikoitz ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:05:05
130 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT +2:08:11
131 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +2:14:44
132 SIMON CASULLERAS Jordi ESP        BURGOS – BH +2:14:59
133 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO +2:15:53
134 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +2:16:41
135 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +2:16:45
136 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +2:16:55
137 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +2:18:57
138 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +2:19:07
139 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +2:19:46
140 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:20:26
141 NIZZOLO Giacomo ITA        TREK – SEGAFREDO +2:21:54
142 TORRES MUIÑO Pablo ESP        BURGOS – BH +2:23:31
143 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:23:52
144 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ +2:24:41
145 CUMMINGS Stephen GBR        TEAM DIMENSION DATA +2:25:40
146 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +2:26:17
147 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA +2:28:19
148 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +2:29:22
149 BENNATI Daniele ITA        MOVISTAR TEAM +2:29:24
150 CHETOUT Loic FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +2:29:48
151 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +2:30:29
152 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +2:32:32
153 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:33:48
154 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +2:34:51
155 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:35:00
156 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +2:35:14
157 WALLAYS Jelle BEL        LOTTO SOUDAL +2:35:53
158 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS +2:36:55
159 RUBIO HERNANDEZ Diego ESP        BURGOS – BH +2:37:21
160 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +2:40:01
161 BURGHARDT Marcus GER        BORA – HANSGROHE +2:43:13
162 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +2:45:20
163 SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE +2:46:49
164 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +2:52:15
165 BOOM Lars NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:55:28
166 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +2:56:08
167 SOTO MARTINEZ Nelson Andres COL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA +2:57:16
168 BRÄNDLE Matthias AUT        TREK – SEGAFREDO +3:11:25
169 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +3:14:24=

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here