The provisional startlist has been released for the 2019 Vantage Road National Championships Elite & U23 Men’s road race.  Jason Christie will line up in defence of his title, looking to make it three wins in four years, while James Fouche will also defend his U23 crown.

 

Also check out:

Is Napier a World Tour rider’s kryptonite?

 

In 2018 Jason Christie sprinted away to the win in the elite men’s road race after he formed part of a breakaway group of four riders that went to the line.  Christie got the better of Hayden McCormick, who would later that month be crowned New Zealand Cycle Classic winner.  Michael Torckler went from third place in the national championships to 2nd place at the Gravel and Tar Classic later in January and a supporting role for McCormick at the New Zealand Cycle Classic.  4th place went to George Bennett after both he and Torckler had led the attacks on the Napier hills within the group prior to the final sprint for the win.  Both McCormick and Christie would be among the New Zealand team that contested the Commonwealth Games road race on the Gold Coast.

The U23 title in 2018 went to James Fouche who had to similarly call on a big sprint to get the better of Ryan Christensen; with Sam Dobbs completing the podium.

Racing will take place over a shorter course of 166km over the Napier roads, kicking off from Marine Parade, heading out for 82km around the Puketapu/Dartmoor Valley before the Napier Hills circuit that takes in the inner city and finally the finish on Marine Parade. 

 

Elite men’s start list:

Bib no. Name Team
1 Jason Christie Tasman
2 George Bennett Tasman
3 Toby Atkins Waikato Bay of Plenty
4 Patrick Bevin Waikato Bay of Plenty
5 Hamish Bond Waikato Bay of Plenty
6 Ryan Christensen Waikato Bay of Plenty
7 Sam Gaze Waikato Bay of Plenty
8 Brad Jones Waikato Bay of Plenty
9 Dylan Kennett Waikato Bay of Plenty
10 Nicholas Magill Waikato Bay of Plenty
11 Hayden McCormick Waikato Bay of Plenty
12 Frank Sutton Waikato Bay of Plenty
13 Logan Griffin GD Pringle/Spoken Cycles
14 James Harvey GD Pringle/Spoken Cycles
15 Alex Heaney GD Pringle/Spoken Cycles
16 Michael Torckler GD Pringle/Spoken Cycles
17 Aaron Gate Auckland
18 Nick Miller Auckland
19 Dion Smith Auckland
20 Dan Cross Auckland
21 James Oram Auckland
22 Nathan Bell Auckland
23 Sam Mobberley Auckland
24 Tom Scully Cycling Southland
25 Rinze Schuurmans Canterbury
26 Michael Vink Canterbury
27 Hamish Schreurs Canterbury
28 Jake Marryatt Canterbury
29 Ben Oliver Team Skoda-Fruzio
30 Greg Taylor NextGEN Racing
31 Vaughn Pretorius NextGEN Racing
32 Ben Cannon Contract Consultants Cycle Surgery
33 James Ashley Wellington
34 Joseph Cooper Wellington
35 Antony Nalder Wellington
36 Calvin Standrill Wellington
37 Matthew Frecklington Wellington
38 Matthew Webb-Smith Wellington
39 Josh Page East Coast North Island
40 Steve Nicholls East Coast North Island
41 William Green East Coast North Island
42 Luke Mudgway East Coast North Island
43 Callum Gordon East Coast North Island
44 Glenn Haden West Coast North Island
45 Winston Briggs West Coast North Island

 

James Fouche lines up in defence of his U23 title, photo John Cowpland

U23 men’s start list:

Bib no. Name Team
141 James Fouche Auckland
142 Oliver Young Auckland
143 Laurence Kerby Auckland
144 Blake Sunde Auckland
145 Jack McNeely Auckland
146 Ben Hamilton Auckland
147 James Krzanich Auckland
148 Reuben Soares Auckland
149 Theo Gilbertson Auckland
150 Sam Dobbs GD Pringle/Spoken Cycles
151 Liam Cappel GD Pringle/Spoken Cycles
152 Matias Fitzwater Waikato Bay of Plenty
153 Taylor Johnston Waikato Bay of Plenty
154 Burnie McGrath Waikato Bay of Plenty
155 Sam Cook Waikato Bay of Plenty
156 Aaron Wyllie Team Skoda-Fruzio
157 Jayden Kuijpers Team Skoda-Fruzio
158 Alex West Team Skoda-Fruzio
159 Joel Yates Team Skoda-Fruzio
160 Carne Groube West Coast North Island
161 Madi Hartley-Brown West Coast North Island
162 Dylan Simpson West Coast North Island
163 Thomas Stannard West Coast North Island
164 Liam Morrison Canterbury
165 Campbell Pithie Contract Consultants Cycle Surgery
166 Nicholas Thornley Contract Consultants Cycle Surgery
167 Jack Walsh Contract Consultants Cycle Surgery
168 John Wansink Cycling Otago
169 Ioan Fuller Cycling Otago
170 Kees Duyvesteyn Cycling Otago
171 Paul Wright Cycling Southland
172 Corbin Strong Cycling Southland
173 Luke Shaw East Coast North Island
174 Ethan Batt Tasman
175 Andrew Bidwell Tasman
176 Toby Fuller NextGEN Racing
177 Maxwell Wickens NextGEN Racing
178 Henry Levett NextGEN Racing

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here