Aucklander Roman van Uden was handed the perfect birthday present by his PowerNet team mates when they claimed victory in the 2017 SBS Bank Tour of Southland prologue today (Oct 29).  As first rider across the line in the 4.2km team trial trial around Invercargill’s Queens Park, van Uden will wear the yellow jersey in the 170km opening stage from Invercargill to Lumsden tomorrow.

PowerNet, which includes 2015 winner Brad Evans, took the prologue by nearly 5sec from the Mike Greer Homes team, with Blindz Direct in third, 6.36sec in arrears.  “We brought a good team here this year, all the boys are pretty even and I’ve never done such a smooth prologue around here before,” van Uden, who turned 29 today, said.  “I’ve done it maybe nine times and this was the best, so I knew we were on a good time. We had some strong boys, some strong time trialists, so we are really happy with the win.”

While the prologue provides teams with a chance to shake the nerves and stretch the legs, it could also have a bearing if racing remains close this week, van Uden said.  “You don’t want to be too far behind going into the rest of the week because if it comes down to the (Coronet Peak) climb there may be only a few seconds in it later in the week,” he said.

“I think about four years ago when James Oram (2013) won it was pretty light winds and it came down to the climb up Coronet. Hopefully with Bluff later in the week compared to previous years it might change things. Friday’s Gore stage is a long, flat day and if there’s been a team in front since Wednesday it could be tough for them to hang on and we’ll be giving them hell if we aren’t still in the lead.”

With teammate Evans considered the favourite for this year’s race, PowerNet know they will be watched closely this week.  “There’s certainly a few names highlighted in the book and Brad is one of them,” van Uden said.  “There’s a lot of guys who haven’t won the tour that have got some pressure on them to do so – Michael Vink, Michael Torckler, they were both in yellow last year.”

And there will also be plenty of attention on the birthday boy as he wheels away from the SIT Zero Fees Velodrome tomorrow at 10am, having featured heavily in the stage to Lumsden in the past.  “I’ve made the break every year for the last four years on the first stage and won two of them from the break so I don’t think it’s naturally a bunch sprint – there’s a 50/50 chance it stays away in my books.”

The 2017 SBS Bank Tour of Southland includes seven stages over six days, finishing in Invercargill on November 4.

Stage results:
Pos. Team Time

1

Powernet 04:45

2

Mike Greer Homes 00:04

3

Blindz Direct 00:06

4

Placemakers 00:08

5

Team Skoda Racing 00:08

6

Aardvark Excavators Ltd 00:08

7

Kia Motors – Ascot Park Hotel 00:08

8

ITM 00:11

9

Creation Signs L&M Group Ricoh 00:13

10

Wheelworks Handcrafted Wheels 00:14

11

TotalPOS 00:17

12

Giant Lakeside 00:18

13

Central Benchmakers – Willbike 00:20

14

Calder Stewart 00:21

15

Talbot Forest Cheese – Ultimo 00:22

16

Tank Guy / Bikebox 00:25

17

Business South 00:25

18

Adair Craik Accountants 00:27
General classification after prologue:

1

Roman VAN UDEN (NZL) Powernet 04:45

2

Matt ROSS (AUS) Powernet ST

3

Paul ODLIN (NZL) Powernet ST

4

Brad EVANS (NZL) Powernet ST

5

Alex HEANEY (NZL) Powernet ST

6

Ollie JONES (NZL) Powernet ST

7

Michael VINK (NZL) Mike Greer Homes 00:04

8

Ethan BATT (NZL) Mike Greer Homes ST

9

Mathew ZENOVICH (NZL) Mike Greer Homes ST

10

Tim RUSH (NZL) Mike Greer Homes ST

11

Callum PEARCE (AUS) Mike Greer Homes ST

12

Louis CROSBY (NZL) Blindz Direct 00:06

13

Michael TORCKLER (NZL) Blindz Direct ST

14

Rylan DOWDELL (AUS) Blindz Direct ST

15

Josh KUYSTEN (NZL) Blindz Direct ST

16

Jason THOMASON (NZL) Blindz Direct ST

17

Nick KERGOZOU (NZL) Placemakers 00:08

18

Luke MACPHERSON (NZL) Placemakers ST

19

Jared GRAY (NZL) Placemakers ST

20

Josh HAGGERTY (NZL) Placemakers ST

21

Alex WEST (NZL) Team Skoda Racing ST

22

Max JONES (NZL) Team Skoda Racing ST

23

Bradley LEITCH (NZL) Team Skoda Racing ST

24

Lionel MAWDITT (NZL) Team Skoda Racing ST

25

Joel YATES (NZL) Team Skoda Racing ST

26

Florian BARKET (NCL) Team Skoda Racing ST

27

Morgan SMITH (NZL) Aardvark Excavators Ltd ST

28

Raphael FREIENSTEIN (GER) Aardvark Excavators Ltd ST

29

Mike CUMING (UK) Aardvark Excavators Ltd ST

30

Dan CROSS (NZL) Aardvark Excavators Ltd ST

31

Taylor GUNMAN (NZL) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

32

James PICCOLI (CAN) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

33

Cyrus MONK (AUS) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

34

Ryan CHRISTENSEN (NZL) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

35

Kevin GIRKENS (USA) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

36

Eric MARCOTTE (USA) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

37

Rob SCARLETT (NZL) Aardvark Excavators Ltd 00:10

38

Reon NOLAN (NZL) ITM 00:11

39

Sam MOBBERLEY (AUS) ITM ST

40

Brendan COLE (AUS) ITM ST

41

Kane RICHARDS (AUS) ITM ST

42

Nicholas COSTELLO (AUS) ITM ST

43

Campbell PITHIE (NZL) ITM ST

44

Ben ANDREWS (AUS) Aardvark Excavators Ltd 00:13

45

James FOUCHE (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

46

James WILLIAMSON (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

47

Joshua SCOTT (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

48

Ben BARRY (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

49

Alexander RAY (NZL) Wheelworks Handcrafted Wheels 00:14

50

Matt CRYER (NZL) Wheelworks Handcrafted Wheels ST

51

Kane MCCOLLUM (NZL) Wheelworks Handcrafted Wheels ST

52

Matthew HIGGINS (NZL) Wheelworks Handcrafted Wheels ST

53

Andy HAGAN (NZL) Wheelworks Handcrafted Wheels ST

54

David WEAVER (NZL) Wheelworks Handcrafted Wheels ST

55

Ben ROBERTSON (NZL) TotalPOS 00:17

56

Andrew KING (NZL) TotalPOS ST

57

Hefin PRICE (NZL) TotalPOS ST

58

Joe HUTCHINSON (NZL) TotalPOS ST

59

Conner SALLEE (USA) Giant Lakeside 00:18

60

Frank SUTTON (NZL) Giant Lakeside ST

61

Michael SMITH (USA) Giant Lakeside ST

62

Richard RANDALL (USA) Giant Lakeside ST

63

Grayson KEPPLER (USA) Giant Lakeside ST

64

Paul WRIGHT (NZL) Central Benchmakers – Willbike 00:20

65

Carne GROUBE (NZL) Central Benchmakers – Willbike ST

66

Joseph SWALE (NZL) Central Benchmakers – Willbike ST

67

Jordan GILMORE (NZL) Central Benchmakers – Willbike ST

68

Jake MARRYATT (NZL) Calder Stewart 00:21

69

Boris CLARK (NZL) Calder Stewart ST

70

Matias FITZWATER (NZL) Calder Stewart ST

71

Alex BEEDIE (AUS) Calder Stewart ST

72

Dan FURMINGER (NZL) Calder Stewart ST

73

Nick BEGG (NZL) Talbot Forest Cheese – Ultimo 00:22

74

William FINDLAY (NZL) Talbot Forest Cheese – Ultimo ST

75

Greg TAYLOR (NZL) Talbot Forest Cheese – Ultimo ST

76

Chris LATTA (NZL) Talbot Forest Cheese – Ultimo ST

77

Calvin STANDRILL (NZL) Talbot Forest Cheese – Ultimo ST

78

Guy CARTER (NZL) Central Benchmakers – Willbike ST

79

Sam GUEST (NZL) Tank Guy / Bikebox 00:25

80

Logan GRIFFIN (NZL) Tank Guy / Bikebox ST

81

Steve NICHOLLS (NZL) Tank Guy / Bikebox ST

82

Mitchell KINGHORN (NZL) Tank Guy / Bikebox ST

83

Sam GARDNER (NZL) Tank Guy / Bikebox ST

84

Callum GORDON (NZL) Business South ST

85

Hamish BEADLE (NZL) Business South ST

86

Blake TAIT-JONES (NZL) Business South ST

87

William MILBURN (NZL) Business South ST

88

Travis KANE (NZL) Business South ST

89

Gavin MASON (NZL) Business South ST

90

John WANSINK (NZL) Adair Craik Accountants 00:27

91

Liam CAPPEL (NZL) Adair Craik Accountants ST

92

Alex QUIRK (AUS) Adair Craik Accountants ST

93

Kris RUSH (NZL) Adair Craik Accountants ST

94

Owen OWENS (ENG) Calder Stewart 00:30

95

Matt NUNN (NZL) Adair Craik Accountants 00:31

96

Nick ROSS (NZL) TotalPOS 00:39

97

Daniel RAE (AUS) TotalPOS ST

98

Ian EAGLE (NZL) Tank Guy / Bikebox 00:40

99

Glen REWI (NZL) Mike Greer Homes 00:44

100

Samuel MILLER (NZL) Placemakers 00:45

101

Jakob LESTER (NZL) Placemakers ST

102

Martin RYDER (NZL) Talbot Forest Cheese – Ultimo 00:47

103

Timothy CHAPMAN (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh 00:59

104

Joseph CHAPMAN (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

105

Benjamin WILLIAMS (USA) Giant Lakeside 01:07

106

Joshua ALDRIDGE (NZL) Blindz Direct ST

107

Jamie WILSON (NZL) Central Benchmakers – Willbike 01:11
U23 classification after prologue:
Pos. Rider Time

1

Matt ROSS (AUS) Powernet 04:45

2

Ollie JONES (NZL) Powernet ST

3

Ethan BATT (NZL) Mike Greer Homes 00:04

4

Callum PEARCE (AUS) Mike Greer Homes ST

5

Nick KERGOZOU (NZL) Placemakers 00:08

6

Jared GRAY (NZL) Placemakers ST

7

Alex WEST (NZL) Team Skoda Racing ST

8

Max JONES (NZL) Team Skoda Racing ST

9

Bradley LEITCH (NZL) Team Skoda Racing ST

10

Lionel MAWDITT (AUS) Team Skoda Racing ST

11

Joel YATES (NZL) Team Skoda Racing ST

12

Florian BARKET (NCL) Team Skoda Racing ST

13

Cyrus MONK (AUS) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

14

Ryan CHRISTENSEN (NZL) Kia Motors – Ascot Park Hotel ST

15

Sam MOBBERLEY (AUS) ITM 00:11

16

Brendan COLE (AUS) ITM ST

17

Kane RICHARDS (AUS) ITM ST

18

Nicholas COSTELLO (AUS) ITM ST

19

Campbell PITHIE (NZL) ITM ST

20

Ben ANDREWS (AUS) Aardvark Excavators Ltd 00:13

21

James FOUCHE (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

22

Joshua SCOTT (NZL) Creation Signs L&M Group Ricoh ST

23

Joe HUTCHINSON (NZL) TotalPOS 00:17

24

Paul WRIGHT (NZL) Central Benchmakers – Willbike 00:20

25

Carne GROUBE (NZL) Central Benchmakers – Willbike ST

26

Joseph SWALE (NZL) Central Benchmakers – Willbike ST

27

Jake MARRYATT (NZL) Calder Stewart 00:21

28

Matias FITZWATER (NZL) Calder Stewart ST

29

Sam GUEST (NZL) Tank Guy / Bikebox 00:25

30

Mitchell KINGHORN (NZL) Tank Guy / Bikebox ST

31

Hamish BEADLE (NZL) Business South ST

32

William MILBURN (NZL) Business South ST

33

John WANSINK (NZL) Adair Craik Accountants 00:27

34

Liam CAPPEL (NZL) Adair Craik Accountants ST

35

Matt NUNN (NZL) Adair Craik Accountants 00:31

36

Samuel MILLER (NZL) Placemakers 00:45

37

Jakob LESTER (NZL) Placemakers ST

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here