Dion Smith narrowly missed out on top spot, sprinting to second place in Paris-Chauny, photo WGG

Dion Smith has finished second in Paris-Chauny.  The Wanty-Groupe Gobert rider finished just behind Groupama-FDJ’s Ramon Sinkeldam in a small group sprint after nearly 200km in the saddle.

While many riders are currently undertaking their country’s national road race and time trial championships over on the European continent and in America, 109 riders took to the start line in Compiègne for the 198.65km trek to Chauny.  The UCI 1.1 classic was undulating for much of the race, with 11 short climbs to tackle before the flat circuit to finish.  

Dion Smith lined up for the race alongside Wanty-Groupe Gobert teammates Fabien Doubey, Odd Christian Eiking, Wesley Kreder, Marco Minnaard, Yoann Offredo and Mark McNally; with this weekend set to decide Smith’s Tour de France fate after he was confirmed as being on the long list for the team’s Tour de France squad.

The race was shaped by a large breakaway of some 17 riders that formed at the head of the race.  Wanty-Groupe Gobert were well represented with Odd Christian Eiking and Marco Minnaard teaming up with Dion Smith in the move.  Groupama-FDJ had Ramon Sinkeldam in the move, while AG2R La Mondiale saw Julien Duval and Quentin Jauregui present in a group that was almost entirely dominated by Continental and ProContinental riders.

Despite the long flat run in to the finish that would ordinarily suit the sprinters’ teams chasing, the breakaway had enough firepower to withstand any advances and hold a lead of just over 2 minutes by the time the race reached the finish.  Perhaps it was the fact that the break was so well represented that was the catalyst for the break’s success; as no less than eleven of the race’s fifteen teams were represented in the move.

In the sprint for the line, reigning Dutch national champion, Sinkeldam, had the power and pace to secure the win.  Sinkeldam took off to take the win on the right side of the road, with Smith’s opposite line for the sprint seeing him take second place ahead of Quentin Jauregui who had opted to follow Sinkeldam’s wheel.

 

Results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 SINKELDAM Ramon NED        GROUPAMA – FDJ 04:17:27
2 SMITH Dion NZL        WANTY – GROUPE GOBERT +00
3 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE +00
4 REZA Kevin FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +00
5 TURGIS Anthony FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +00
6 CHAVANEL Sylvain FRA        DIRECT ENERGIE +00
7 IDJOUADIENE Pierre FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE +00
8 EIKING Odd Christian NOR        WANTY – GROUPE GOBERT +00
9 MAURELET Flavien FRA        ST MICHEL – AUBER 93 +00
10 FINETTO Mauro ITA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +00
11 SCHLECHTER Pit LUX        LEOPARD PRO CYCLING +03
12 GOUAULT Pierre FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE +03
13 GRELLIER Fabien FRA        DIRECT ENERGIE +03
14 JARRIER Benoit FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +03
15 MINNAARD Marco NED        WANTY – GROUPE GOBERT +16
16 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE +39
17 BOUDAT Thomas FRA        DIRECT ENERGIE +02:02
18 HOFSTETTER Hugo FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:02
19 MCNALLY Mark GBR        WANTY – GROUPE GOBERT +02:02
20 KRIEGER Alexander GER        LEOPARD PRO CYCLING +02:02
21 VAN GINNEKEN Sjoerd NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ +02:02
22 LE CUNFF Kevin FRA        ST MICHEL – AUBER 93 +02:02
23 BARBIER Rudy FRA        AG2R LA MONDIALE +02:02
24 VAN SCHIP Jan Willem NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ +02:02
25 CORBEL Erwann FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +02:02
26 MALDONADO Anthony FRA        ST MICHEL – AUBER 93 +02:02
27 SEFA Ylber ALB        TARTELETTO – ISOREX +02:02
28 TRARIEUX Julien FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +02:02
29 MANZIN Lorrenzo FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +02:02
30 WELTEN Bram NED        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:02
31 REYNDERS Jens BEL        LEOPARD PRO CYCLING +02:02
32 DUMOULIN Samuel FRA        AG2R LA MONDIALE +02:02
33 TEASDALE Joshua GBR        TEAM DIFFERDANGE LOSCH +02:02
34 THOMAS Benjamin FRA        GROUPAMA – FDJ +02:02
35 DE GREEF Robbert NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ +02:02
36 RUSSO Clement FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:02
37 EL FARES Julien FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +02:02
38 PONS Gaëtan LUX        LEOPARD PRO CYCLING +02:02
39 KREDER Wesley NED        WANTY – GROUPE GOBERT +02:02
40 DANIEL Maxime FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:02
41 TURGIS Jimmy FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:02
42 STOCKMAN Michiel BEL        TARTELETTO – ISOREX +02:02
43 OFFREDO Yoann FRA        WANTY – GROUPE GOBERT +02:02
44 BROCKHOFF Jan GER        LEOPARD PRO CYCLING +02:02
45 FOURNIER Marc FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +02:02
46 PERICHON Pierre Luc FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:02
47 GODON Dorian FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:02
48 COMBAUD Romain FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +02:02
49 TRONET Steven FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE +02:02
50 DE ROSSI Lucas FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +02:02
51 RUIJGH Rob NED        TARTELETTO – ISOREX +02:02
52 ERMENAULT Corentin FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +02:02
53 THOMINET Camille FRA        ST MICHEL – AUBER 93 +02:11
54 SIMON Julien FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:11
55 WIRTGEN Luc LUX        LEOPARD PRO CYCLING +02:11
56 MAINARD Jerome FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE +02:11
57 FEILLU Romain FRA        ST MICHEL – AUBER 93 +02:11
58 BONNAMOUR Franck FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:11
59 MORICE Julien FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +02:11
60 CHEVRIER Clement FRA        AG2R LA MONDIALE +02:11
61 LEVEAU Jérémy FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +02:11
62 GAREL Adrien FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB +02:11
63 FONSECA Armindo FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:11
64 MADOUAS Valentin FRA        GROUPAMA – FDJ +02:11
65 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +02:15
66 BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:19
67 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ +02:19
68 FILOSI Iuri ITA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +02:19
69 PICHON Laurent FRA        TEAM FORTUNEO – SAMSIC +02:19
70 DOUBEY Fabien FRA        WANTY – GROUPE GOBERT +02:19
71 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE +02:19
72 BALDO Nicolas FRA        ST MICHEL – AUBER 93 +02:19
73 JOLY Thomas FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE +02:23
74 PICHOT Alexandre FRA        DIRECT ENERGIE +02:23
75 GENE Yohann FRA        DIRECT ENERGIE +02:23
76 SOUPE Geoffrey FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02:23
77 VAUGRENARD Benoit FRA        GROUPAMA – FDJ +02:23
78 PETIT Adrien FRA        DIRECT ENERGIE +02:43
79 SARREAU Marc FRA        GROUPAMA – FDJ +05:09
80 ARIESEN Tim NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ +07:41
81 AULAR Orluis VEN        START TEAM GUSTO +07:41
82 MARTINEZ Yannick FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM +07:41
83 DELAGE Mickael FRA        GROUPAMA – FDJ +07:41
84 SPENGLER Mario SUI        LEOPARD PRO CYCLING +07:41
85 REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ +07:44
86 PETELIN Jan LUX        TEAM DIFFERDANGE LOSCH +16:46
DNF CARDIS Romain FRA        DIRECT ENERGIE  
DNF BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ  
DNF BUDDING Martijn NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ  
DNF VAN GOETHEM Brian NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ  
DNF VERMELTFOORT Coen NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ  
DNF AUTRAN CARRILLO Jose Eduardo CHI        START TEAM GUSTO  
DNF GONZÁLES ZENTENO André Alexander PER        START TEAM GUSTO  
DNF VILLANUEVA Eduardo Ignacio ARG        START TEAM GUSTO  
DNF QUINTERO Leonel VEN        START TEAM GUSTO  
DNF BAZAN CLAVELES Oscar ARG        START TEAM GUSTO  
DNF ESPINOZA IBARRA Ignacio Alejandro CHI           
DNF CENTRONE Ivan LUX        TEAM DIFFERDANGE LOSCH  
DNF DA SILVA Tiago LUX        TEAM DIFFERDANGE LOSCH  
DNF RÓZSA Balázs HUN        TEAM DIFFERDANGE LOSCH  
DNF VALVASORI Larry LUX        TEAM DIFFERDANGE LOSCH  
DNS VERMEER Tom NED        TEAM DIFFERDANGE LOSCH  
DNF WINTER Laurin GER        TEAM DIFFERDANGE LOSCH  
DNF BOUSSAER Bryan BEL        TARTELETTO – ISOREX  
DNF DE GROOTE Arne BEL        TARTELETTO – ISOREX  
DNF BARBIER Pierre FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE  
DNF KNEISKY Morgan FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE  
DNF LEROUX Samuel FRA        ROUBAIX LILLE METROPOLE  
DNF LEVARLET Guillaume FRA        ST MICHEL – AUBER 93  
DNF GEßNER Konrad GER        LEOPARD PRO CYCLING  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here