Florian Sénéchal has continued the ruthlessness in Belgian classics of Deceuninck-Quick Step; winning the team’s third consecutive race at Le Samyn.  Sénéchal took the win out of a small group sprint ahead of Aimé de Gendt and Niki Terpstra.

 

Also check out:

Fouche biting at the bit to get stuck into racing

 

James Fouche took to the start line for his first Belgian classic outing of the 2019 season at the 51st edition of Le Samyn; wearing the New Zealand national road race champion’s colours.  Since his fine national title-winning ride in Napier, Fouche has raced only once, at the 4-day Tour of Antalya; where he took the king of the mountains lead on the opening stage, held the lead until stage 3 and then regained it to win the classification on the final day.

The 200km race that comprised Le Samyn took in the roads between Quaregnon and Dour that included a rolling 24.5km circuit containing a couple of short, sharp climbs and cobbled sectors.  The race was aggressive early with Alexis Gougeard of AG2R La Mondiale, Tom Dernies of Roubaix Lille Metropole and Gianni Marchand of Cibel-Cebon forming the first move of the day.  Their attack wasn’t allowed a significant advantage, with Deceuninck-Quick Step keeping the break to the 2.30min margin with 80km covered.

Approaching the finishing circuit the pace lifted significantly and by the time the race was on the circuit the race was gruppo compacto.  There was still around half of the race to tackle though, and plenty of opportunity for attacks; with another trio of riders going up the road.  This time it was a dangerous move containing Deceuninck-Quick Step’s Remi Cavagna, Lotto Soudal’s Stan Dewulf and Wanty-Groupe Gobert’s Loic Vliegen that headed up the road.  

30 seconds was around the upper limit of the break’s freedom, although the chase effort behind them was a bit of a messy one with no one team seizing control of the bunch.  Once they were brought back in the peloton split while attacks continued off the front with Aimé de Gendt of Wanty-Groupe Gobert attacking with Deceuninck-Quick Step’s Pieter Serry. 

Behind them the bunch were strung right out with Direct Energie among those leading the way in the front chase group.  They had a 24 second deficit to make up with 40km to go though and their efforts weren’t helped by little skirmishes off the front, with Clément Venturini of AG2R La Mondiale launching a particularly stinging attack just prior to the 2 cobbled sections with 33km to go.

Wallonie-Bruxelles made their way forward to try and bring a little organisation to the chase, but with 27km to go the gap was still a reasonable 16 seconds as the race neared 1 lap to go.  Elmar Reinders of Roompot-Charles was the next rider to attack from the first big group and another small group of five also broke clear just before the bell lap.  With 23km to go the attackers from the big group had caught the leaders and a group of seven riders had materialised.  In the move were Pieter Serry and Tim Declercq of Deceuninck-Quick Step, Jesper Asselman and Elmar Reinders of Roompot-Charles, Stijn Vandenbergh of AG2R La Mondiale, Aime de Gendt and Lotto Soudal’s Rémy Mertz.

In the bunch behind Direct Energie took control of matters now, seeing that the race was slipping away from them.  The gap had grown to 30 seconds with just shy of 19km to go.  As the break made their way to the cobblestones with 15km to go the gap had dropped significantly down to 9 seconds and nothing was certain yet; but then an attack came from two-time champion Niki Terpstra of Direct Energie.

The Dutchman launched across to the remnants of the group that was suffering on the cobbled sectors.  He had Lars Boom of Roompot-Charles and Florian Sénéchal of Deceuninck-Quick Step in tow; in wha was proving a very strong tactical position for the wolf pack; looking to make it three wins from three after Zdenek Stybar’s win at Omloop Het Nieuwsblad and Bob Jungels’ win at Kuurne-Bruxelles-Kuurne.

This time the break did succeed, building their advantage up to upwards of 30 seconds to the peloton with 10km remaining; and continuing to progress from there.  Deceuninck-Quick Step and Roompot Charles had the numbers to utilise with three each in the leading group; and the lead continued to build to 45 seconds with 5km to go as the chasers began to come to terms with the fact that the race was slipping away.

2km from the finish a small group from the break forced the pace with Pieter Serry, Niki Terpstra, Lars Boom, Florian Sénéchal, Aimé de Gendt and Stijn Vandenbergh going clear of the rest of the move.  At 1.1km to go Tim Declercq made a last gasp bid for breakaway victory and very nearly caught everyone unawares as the rest of the group froze before chasing him back down just shy of the finish.

As the finish line approached Lars Boom led the sprint out from a long way off.  He was swamped in the end by Florian Sénéchal who came through with Aimé de Gendt after the two passed Niki Terpstra.

James Fouche of Team Wiggins Le Col crossed the line in the first big group on the road, with the main peloton finishing 1.23mins behind Sénéchal in 31st position.

 

Results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 SENECHAL Florian FRA        DECEUNINCK    QUICK – STEP 04:38:20
2 DE GENDT Aime BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:00:00
3 TERPSTRA Niki NED        DIRECT ENERGIE 00:00:00
4 BOOM Lars NED        ROOMPOT – CHARLES 00:00:00
5 SERRY Pieter BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:01
6 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE 00:00:01
7 DECLERCQ Tim BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:06
8 REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – CHARLES 00:00:08
9 ASSELMAN Jesper NED        ROOMPOT – CHARLES 00:00:14
10 MERTZ Remy BEL        LOTTO SOUDAL 00:00:19
11 PLANCKAERT Baptiste BEL        WALLONIE BRUXELLES 00:00:54
12 BACKAERT Frederik BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:00:54
13 MANNAERTS Jelle BEL        TARTELETTO – ISOREX 00:01:02
14 VAN ASBROECK Tom BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 00:01:10
15 VAN GESTEL Dries BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:01:10
16 VLIEGEN Loïc BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:01:10
17 ASGREEN Kasper DEN        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:01:10
18 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 00:01:17
19 DERNIES Tom BEL        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE 00:01:17
20 DE BONDT Dries BEL        CORENDON – CIRCUS 00:01:17
21 LIGTHART Pim NED        DIRECT ENERGIE 00:01:23
22 VANSPEYBROUCK Pieter BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:01:23
23 HOFSTETTER Hugo FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:23
24 VAN GENECHTEN Jonas BEL        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS 00:01:23
25 BARBIER Rudy FRA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 00:01:23
26 GEDIMINAS Bagdonas LTU        AG2R LA MONDIALE 00:01:23
27 NAESEN Lawrence BEL        LOTTO SOUDAL 00:01:23
28 ABERASTURI IZAGA Jon ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 00:01:23
29 RUMAC Josip CRO        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 00:01:23
30 GODON Dorian FRA        AG2R LA MONDIALE 00:01:23
31 FOUCHE James NZL        Team wiggins LeCol 00:01:23
32 VAN GINNEKEN Sjoerd NED        ROOMPOT – CHARLES 00:01:23
33 MAAS Jan NED        LEOPARD PRO CYCLING 00:01:23
34 LEYSEN Senne BEL        ROOMPOT – CHARLES 00:01:23
35 ISTA Kevyn BEL        WALLONIE BRUXELLES 00:01:23
36 DEWULF Stan BEL        LOTTO SOUDAL 00:01:23
37 CAPIOT Amaury BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:01:23
38 CAVAGNA Rémi FRA        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:01:23
39 LEMOINE Cyril FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:23
40 BANASZEK Alan POL        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 00:01:23
41 JANS Roy BEL        CORENDON – CIRCUS 00:01:23
42 KRIEGER Alexander GER        LEOPARD PRO CYCLING 00:01:31
43 DEVOLDER Stijn BEL        CORENDON – CIRCUS 00:01:36
44 VAN LERBERGHE Bert BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:51
45 GAUDIN Damien FRA        DIRECT ENERGIE 00:02:02
46 STEVENS Timothy BEL        cibel 00:02:21
47 BURKE Jack CAN        LEOPARD PRO CYCLING 00:02:38
48 SPENGLER Mario SUI        LEOPARD PRO CYCLING 00:02:38
49 WIRTGEN Tom LUX        WALLONIE BRUXELLES 00:03:39
50 STEWART Thomas GBR        Canyon dhb P /   B Bloor Homes 00:03:39
51 PATTYN Jeroen BEL        Team differdange geba 00:03:39
52 MARCHAND Gianni BEL        cibel 00:03:39
53 BOUCHER David BEL        TARTELETTO – ISOREX 00:03:39
54 DE BACKER Bert BEL        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS 00:03:39
55 WOUTERS Enzo BEL        LOTTO SOUDAL 00:03:39
56 BONNAMOUR Franck FRA        team ARKEA – samsic 00:03:39
57 VALLEE Boris BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:03:39
58 MORA VEDRI Sebastian ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 00:03:39
59 PONS Gaëtan LUX        LEOPARD PRO CYCLING 00:03:39
60 SPENGLER Lukas SUI        WALLONIE BRUXELLES 00:03:39
61 LIEPINS Emils LAT        WALLONIE BRUXELLES 00:03:39
62 CAÑELLAS SANCHEZ Xavier ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 00:03:39
63 DE WINTER Ludwig BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:03:39
64 SCHNEITER Joab SUI        IAM EXCELSIOR 00:03:39
65 DIELEMAN Michiel BEL        cibel 00:03:39
66 VAN STAEYEN Michaël BEL        ROOMPOT – CHARLES 00:03:39
67 LEROUX Samuel FRA        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE 00:03:39
68 COENEN Dennis BEL        cibel 00:03:39
69 RÄIM Mihkel EST        ISRAEL CYCLING ACADEMY 00:03:39
70 BARBIER Pierre FRA        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE 00:03:39
71 CULLAIGH Gabriel GBR        Team wiggins LeCol 00:03:39
72 IDJOUADIENE Pierre FRA        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE 00:03:39
73 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE 00:03:39
74 PARET PEINTRE Aurélien FRA        AG2R LA MONDIALE 00:03:39
75 WELTEN Bram NED        team ARKEA – samsic 00:03:39
76 HEIDERSCHEID Colin LUX        LEOPARD PRO CYCLING 00:03:39
77 DUNNE Conor IRL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 00:03:39
78 VAN DINGENEN Jordi BEL        TARTELETTO – ISOREX 00:03:39
79 VAN DEN BRANDE Julien BEL        TARTELETTO – ISOREX 00:04:43
80 DUPONT Timothy BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:05:11
81 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 00:06:07
82 STALLAERT Joeri BEL        CORENDON – CIRCUS 00:06:51
83 PETIT Adrien FRA        DIRECT ENERGIE 00:06:51
84 PICHOT Alexandre FRA        DIRECT ENERGIE 00:06:51
85 VERMEULEN Emiel BEL        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE 00:06:51
86 WILLIAMS Peter GBR        Swiftcarbon pro cycling 00:08:31
87 CARDIS Romain FRA        DIRECT ENERGIE 00:09:31
88 RUSSO Clément FRA        team ARKEA – samsic 00:09:31
89 VAN GOETHEM Brian NED        LOTTO SOUDAL 00:11:11
90 TIZZA Marco ITA        AMORE & VITA – PRODIR 00:11:51
91 GUEX Quentin SUI        IAM EXCELSIOR 00:11:51
92 PAGE Dylan SUI        IAM EXCELSIOR 00:11:51
93 PELLAUD Simon SUI        IAM EXCELSIOR 00:11:51
  VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  MORIN Emmanuel FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  HANSEN Lasse Norman DEN        CORENDON – CIRCUS DNF
  VIEL Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC DNF
  TULIK Angelo FRA        DIRECT ENERGIE DNF
  GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE DNF
  MARTINELLI Davide ITA        DECEUNINCK    QUICK – STEP DNF
  RICHEZE Maximiliano Ariel ARG          DNF
  MONFORT Maxime BEL        LOTTO SOUDAL DNF
  BENFATTO Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC DNF
  FEDRIGO Leonardo ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC DNF
  PELUCCHI Matteo ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC DNF
  FRAPPORTI Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC DNF
  SOUPE Geoffrey FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  WAGNER Robert Thomas GER        team ARKEA – samsic DNF
  GUERNALEC Thibault FRA        team ARKEA – samsic DNF
  JARRIER Benoit FRA        team ARKEA – samsic DNF
  RIOU Alan FRA        team ARKEA – samsic DNF
  GONZALEZ LOPEZ David ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA DNF
  MALUCELLI Matteo ITA        CAJA RURAL – SEGUROS RGA DNF
  MOREIRA Mauricio URU        CAJA RURAL – SEGUROS RGA DNF
  MOTTIER Justin FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  VARLEY Julian GBR        Swiftcarbon pro cycling DNF
  MANZIN Lorrenzo FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  RELAES Jacob BEL        cibel DNF
  TEUGELS Lennert BEL        cibel DNF
  DERUETTE Thomas BEL        Team differdange geba DNF
  DEGUIDE Louis BEL        Team differdange geba DNF
  THILL Tom LUX        Team differdange geba DNF
  DA SILVA Tiago LUX        Team differdange geba DNF
  CENTRONE Ivan LUX        Team differdange geba DNF
  LEYDER Pit LUX        LEOPARD PRO CYCLING DNF
  MASSON Christophe FRA        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE DNF
  VAUBOURZEIX Thomas FRA        NATURA4EVER – ROUBAIX – LILLE METROPOLE DNF
  MUNDY Isaac GBR        Swiftcarbon pro cycling DNF
  HENNESSY Jacob GBR        Canyon dhb P /   B Bloor Homes DNF
  SCOTT Jacob GBR        Swiftcarbon pro cycling DNF
  COLMAN Alex BEL        Canyon dhb P /   B Bloor Homes DNF
  WOOD George GBR        Swiftcarbon pro cycling DNF
  SHAW James GBR        Swiftcarbon pro cycling DNF
  GERTS Floris NED        TARTELETTO – ISOREX DNF
  SEFA Ylber ALB        TARTELETTO – ISOREX DNF
  VANTOMME Maxime BEL        TARTELETTO – ISOREX DNF
  HEALY Ben IRL        Team wiggins LeCol DNF
  CHRISTIAN Mark GBR        Team wiggins LeCol DNF
  ROBINSON Oliver GBR        Team wiggins LeCol DNF
  SCOTT Robert GBR        Team wiggins LeCol DNF
  SAUVAGNARGUES Jacques GBR        Team wiggins LeCol DNF
  BALLABIO Giacomo ITA        IAM EXCELSIOR DNF
  SCHÄPPI Martin SUI        IAM EXCELSIOR DNF
  HARDY Ben GBR        Swiftcarbon pro cycling DNF
  TURGIS Jimmy FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  VAN TRIJP Maarten NED        CORENDON – CIRCUS DNF
  BRÄNDLE Matthias AUT        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  JENSEN August NOR        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  STEELS Stijn BEL        ROOMPOT – CHARLES DNF
  PLANCKAERT Edward BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  PLANCKAERT Emiel BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  VAN POUCKE Aaron BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  WARLOP Jordi BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  FOURNIER Marc FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  RAYMACKERS Cedric BEL        cibel DNF
  ZOCCARATO Samuele ITA        IAM EXCELSIOR DNF
  VERGAERDE Otto BEL        CORENDON – CIRCUS DNF
  MONCASSIN Maxence FRA        AMORE & VITA – PRODIR DNF
  DE BOCK Stijn BEL        Canyon dhb P /   B Bloor Homes DNF
  MCCARTHY Robert-Jon IRL        Canyon dhb P /   B Bloor Homes DNF
  TENNANT Andrew GBR        Canyon dhb P /   B Bloor Homes DNF
  PATON Alex GBR        Canyon dhb P /   B Bloor Homes DNF
  VIVAS Federico Nicolas ARG        AMORE & VITA – PRODIR DNF
  LECROQ Jérémy FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  SERGIS Kaspars LAT        AMORE & VITA – PRODIR DNF
  TAMINIAUX Lionel BEL        WALLONIE BRUXELLES DNF
  LUKSEVICS Viesturs LAT        AMORE & VITA – PRODIR DNF
  FREULER Jan-André SUI        AMORE & VITA – PRODIR DNF
  BERNARDINETTI Marco ITA        AMORE & VITA – PRODIR DNF
  SIX Franklin BEL        WALLONIE BRUXELLES DNF
  CLAEYS Dimitri BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNS
  MOL Wesley NED        Team differdange geba DNS
  BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNS
  DECLERCQ Benjamin BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here