Peter Sagan of BORA-Hansgrohe sprinted to the win in stage 4 of the Santos Tour Down Under.  He got the better of Daryl Impey of Mitchelton-Scott and Astana’s Luis Leon Sanchez.  Also featuring George Bennett, Patrick Bevin, Alex Frame, Tom Scully and Jack Bauer.

 

Sagan superb as Bennett attacks stage 4 Down Under

 

Stage results:
Rank Last Name First Name Country Team Result
1 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE 3:21:07
2 IMPEY Daryl RSA        MITCHELTON – SCOTT +00
3 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM +00
4 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES +00
5 MCCARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +00
6 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +00
7 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA +00
8 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR        UAE TEAM EMIRATES +00
9 LATOUR Pierre Roger FRA        AG2R LA MONDIALE +00
10 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO +00
11 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        TEAM SKY +00
12 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +00
13 PREIDLER Georg AUT        FDJ +00
14 MEYER Cameron AUS        MITCHELTON – SCOTT +00
15 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +00
16 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO +00
17 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +00
18 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB +00
19 EARLE Nathan AUS        AUSTRALIA +00
20 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +00
21 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +00
22 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB +00
23 VALGREN ANDERSEN Michael DEN        ASTANA PRO TEAM +00
24 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +00
25 CANTY Brendan AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +00
26 MORENO Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +00
27 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +00
28 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL +00
29 SLAGTER Tom-Jelte NED        TEAM DIMENSION DATA +00
30 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +00
31 DAVIES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA +00
32 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +00
33 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS +00
34 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA +00
35 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +00
36 HAAS Nathan AUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +54
37 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL +54
38 ROE Timothy AUS        AUSTRALIA +01:21
39 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN +02:19
40 SOLER Marc ESP        MOVISTAR TEAM +02:40
41 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES +03:51
42 GERRANS Simon AUS        BMC RACING TEAM +03:56
43 AGNOLI Valerio ITA        BAHRAIN – MERIDA +03:56
44 BEPPU Fumiyuki JPN        TREK – SEGAFREDO +03:56
45 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE +03:56
46 ARASHIRO Yukiya JPN        BAHRAIN – MERIDA +03:56
47 MATOS Nuno POR        MOVISTAR TEAM +03:56
48 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO +03:56
49 ROUX Anthony FRA        FDJ +04:05
50 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES +05:03
51 DE KORT Koen NED        TREK – SEGAFREDO +06:21
52 ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB +06:21
53 OLIVIER Daan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +06:38
54 ZAKHAROV Artyom KAZ        ASTANA PRO TEAM +06:38
55 DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM +06:38
56 WYSS Danilo SUI        BMC RACING TEAM +06:38
57 SCOTSON Miles AUS        BMC RACING TEAM +06:38
58 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +06:38
59 MORTON Lachlan AUS        TEAM DIMENSION DATA +06:38
60 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT +08:01
61 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +08:01
62 LADAGNOUS Matthieu FRA        FDJ +09:00
63 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA +09:02
64 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE +09:02
65 DOULL Owain GBR        TEAM SKY +09:02
66 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +09:02
67 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +09:02
68 BEVIN Patrick NZL        BMC RACING TEAM +09:02
69 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM +10:39
70 CLARKE William AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +10:43
71 DUCHESNE Antoine CAN        FDJ +10:43
72 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +10:43
73 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +10:46
74 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA +11:30
75 EWAN Caleb AUS        MITCHELTON – SCOTT +11:30
76 DLAMINI Nicholas RSA        TEAM DIMENSION DATA +11:30
77 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESP        MOVISTAR TEAM +11:30
78 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +11:30
79 BARBERO Carlos ESP        MOVISTAR TEAM +11:30
80 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:30
81 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:30
82 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +11:30
83 BOHLI Tom SUI        BMC RACING TEAM +11:30
84 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE +11:30
85 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +11:30
86 MORKOV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +11:30
87 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +11:30
88 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS +11:30
89 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA +11:30
90 DEMPSTER Zakkari AUS        AUSTRALIA +11:30
91 BONO Matteo ITA        UAE TEAM EMIRATES +11:30
92 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +11:30
93 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:30
94 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB +13:21
95 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU        BAHRAIN – MERIDA +14:34
96 VON HOFF Steele AUS        AUSTRALIA +14:34
97 WAGNER Robert Thomas GER        TEAM LOTTO NL – JUMBO +14:34
98 GATTO Oscar ITA        ASTANA PRO TEAM +14:37
99 KENNAUGH Peter GBR        BORA – HANSGROHE +14:37
100 WELSFORD Sam AUS        AUSTRALIA +15:18
101 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +15:18
102 BOWDEN Scott AUS        AUSTRALIA +15:18
103 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +15:18
104 SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE +15:25
105 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +15:26
106 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +15:26
107 OWEN Logan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +15:26
108 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE +15:26
109 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE +15:26
110 SÜTTERLIN Jasha GER        MOVISTAR TEAM +16:32
111 PORTER Alexander AUS        AUSTRALIA +16:32
112 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY +17:15
113 SIEBERG Marcel GER        LOTTO SOUDAL +17:15
114 BAUHAUS Phil GER        TEAM SUNWEB +17:15
115 KORSÆTH Truls NOR        ASTANA PRO TEAM +17:15
116 MINALI Riccardo ITA        ASTANA PRO TEAM +17:15
117 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE +17:15
118 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +17:15
119 GREIPEL André GER        LOTTO SOUDAL +17:15
120 LAWLESS Christopher GBR        TEAM SKY +18:44
121 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO +18:44
122 FRAME Alex NZL        TREK – SEGAFREDO +18:44
123 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT +19:10
124 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL +19:13
125 SCHMIDT Mads Würtz DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN +19:13
126 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +19:13
127 CIMOLAI Davide ITA        FDJ +19:33
  DIBBEN Jonathan GBR        TEAM SKY OTL
  FERRARI Roberto ITA        UAE TEAM EMIRATES DNF
 
General classification after stage 4:
Rank Last Name First Name Country Team Result
1 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE 14:19:49
2 IMPEY Daryl RSA        MITCHELTON – SCOTT +02
3 MCCARTHY Jay AUS        BORA – HANSGROHE +09
4 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM +10
5 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES +14
6 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +14
7 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR        UAE TEAM EMIRATES +14
8 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +14
9 DEVENYNS Dries BEL        QUICK – STEP FLOORS +14
10 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        TEAM SKY +14
11 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP        BAHRAIN – MERIDA +14
12 IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ESP        BAHRAIN – MERIDA +14
13 LATOUR Pierre Roger FRA        AG2R LA MONDIALE +14
14 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE +14
15 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA +14
16 PREIDLER Georg AUT        FDJ +14
17 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB +14
18 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO +14
19 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB +14
20 PORTE Richie AUS        BMC RACING TEAM +14
21 CANTY Brendan AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14
22 EARLE Nathan AUS        AUSTRALIA +14
23 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL +14
24 SLAGTER Tom-Jelte NED        TEAM DIMENSION DATA +14
25 MORENO Daniel ESP        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14
26 VALGREN ANDERSEN Michael DEN        ASTANA PRO TEAM +14
27 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO +14
28 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM +14
29 DAVIES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA +14
30 MAS NICOLAU Enric ESP        QUICK – STEP FLOORS +14
31 MEYER Cameron AUS        MITCHELTON – SCOTT +14
32 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS +14
33 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA +14
34 HAAS Nathan AUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +01:05
35 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +01:18
36 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL +01:21
37 ROE Timothy AUS        AUSTRALIA +01:35
38 SOLER Marc ESP        MOVISTAR TEAM +02:54
39 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO +04:10
40 ROUX Anthony FRA        FDJ +04:19
41 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES +04:37
42 BEPPU Fumiyuki JPN        TREK – SEGAFREDO +04:42
43 GERRANS Simon AUS        BMC RACING TEAM +04:42
44 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE +04:42
45 MATOS Nuno POR        MOVISTAR TEAM +05:14
46 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN +05:36
47 MORTON Lachlan AUS        TEAM DIMENSION DATA +06:52
48 ARASHIRO Yukiya JPN        BAHRAIN – MERIDA +06:56
49 AGNOLI Valerio ITA        BAHRAIN – MERIDA +06:56
50 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES +07:06
51 DE KORT Koen NED        TREK – SEGAFREDO +07:25
52 OLIVIER Daan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +07:32
53 ZAKHAROV Artyom KAZ        ASTANA PRO TEAM +07:34
54 DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM +08:01
55 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +08:05
56 SCOTSON Miles AUS        BMC RACING TEAM +08:26
57 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +08:31
58 ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB +09:06
59 WYSS Danilo SUI        BMC RACING TEAM +09:10
60 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +09:16
61 DOULL Owain GBR        TEAM SKY +09:16
62 STORER Michael AUS        TEAM SUNWEB +09:32
63 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM +10:53
64 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT +10:53
65 EWAN Caleb AUS        MITCHELTON – SCOTT +11:24
66 CLARKE William AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:24
67 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS +11:32
68 RESTREPO VALENCIA Jhonatan COL        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:43
69 BARBERO Carlos ESP        MOVISTAR TEAM +11:44
70 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY +11:55
71 BOHLI Tom SUI        BMC RACING TEAM +12:16
72 OLIVEIRA Nelson POR        MOVISTAR TEAM +12:16
73 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE +12:23
74 MACHADO Tiago POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +12:38
75 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +12:42
76 PETERS Nans FRA        AG2R LA MONDIALE +13:02
77 DEMPSTER Zakkari AUS        AUSTRALIA +13:25
78 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +13:30
79 BONO Matteo ITA        UAE TEAM EMIRATES +13:59
80 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:19
81 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT +14:21
82 MORKOV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS +14:27
83 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE +15:30
84 BEVIN Patrick NZL        BMC RACING TEAM +15:30
85 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES +15:40
86 VON HOFF Steele AUS        AUSTRALIA +15:51
87 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +16:58
88 SÜTTERLIN Jasha GER        MOVISTAR TEAM +17:26
89 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA +18:03
90 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA +19:05
91 LADAGNOUS Matthieu FRA        FDJ +19:09
92 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB +19:29
93 DE GENDT Thomas BEL        LOTTO SOUDAL +20:22
94 KENNAUGH Peter GBR        BORA – HANSGROHE +21:16
95 DUCHESNE Antoine CAN        FDJ +21:18
96 DLAMINI Nicholas RSA        TEAM DIMENSION DATA +21:58
97 GATTO Oscar ITA        ASTANA PRO TEAM +22:14
98 PORTER Alexander AUS        AUSTRALIA +22:44
99 MINALI Riccardo ITA        ASTANA PRO TEAM +23:06
100 KOCHETKOV Pavel RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +23:13
101 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS +23:18
102 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN +23:25
103 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE +23:27
104 KORSÆTH Truls NOR        ASTANA PRO TEAM +23:30
105 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT +23:30
106 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS +23:32
107 CASTRILLO ZAPATER Jaime ESP        MOVISTAR TEAM +23:58
108 HOWSON Damien AUS        MITCHELTON – SCOTT +24:05
109 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA +24:29
110 GREIPEL André GER        LOTTO SOUDAL +24:40
111 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY +25:14
112 SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE +25:34
113 LAWLESS Christopher GBR        TEAM SKY +26:19
114 WAGNER Robert Thomas GER        TEAM LOTTO NL – JUMBO +27:22
115 SIEBERG Marcel GER        LOTTO SOUDAL +27:24
116 OWEN Logan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +27:43
117 SCHMIDT Mads Würtz DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN +28:46
118 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO +28:53
119 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE +29:50
120 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL +30:06
121 BAUHAUS Phil GER        TEAM SUNWEB +32:12
122 BOWDEN Scott AUS        AUSTRALIA +33:50
123 FRAME Alex NZL        TREK – SEGAFREDO +34:49
124 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE +38:10
125 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU        BAHRAIN – MERIDA +42:36
126 WELSFORD Sam AUS        AUSTRALIA +43:20
127 CIMOLAI Davide ITA        FDJ +45:26

 

Photo:  Don Kennedy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here