Zdenek Stybar of Deceuninck-Quick Step got the Belgian Classics campaign off to a winning start, taking a solo victory ahead of Greg van Avermaet of CCC Team and Tim Wellens of Lotto Soudal.  Also featuring Alex Frame of Trek-Segafredo, Dion Smith of Mitchelton-SCOTT and Tom Scully of EF Education First.

 

Also check out:

Stybar and Black solo to win at Omloop Het Nieuwsblad

 

Results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 ŠTYBAR Zdeněk CZE        DECEUNINCK    QUICK – STEP 04:53:17
2 VAN AVERMAET Greg BEL        CCC Team 00:00:09
3 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 00:00:09
4 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 00:00:09
5 TEUNS Dylan BEL        BAHRAIN – MERIDA 00:00:09
6 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BORA – HANSGROHE 00:00:25
7 LAMPAERT Yves BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:25
8 GILBERT Philippe BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:25
9 TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT 00:00:25
10 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE 00:00:25
11 KEUKELEIRE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 00:00:25
12 MATTHEWS Michael AUS        TEAM SUNWEB 00:00:25
13 VAN AERT Wout BEL        Team Jumbo – Visma 00:00:25
14 VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY 00:00:25
15 LANGEVELD Sebastian NED        EF Education First 00:00:25
16 JUNGELS Bob LUX        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:25
17 DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM 00:00:25
18 KÜNG Stefan SUI        GROUPAMA – FDJ 00:00:25
19 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:00:28
20 TERPSTRA Niki NED        DIRECT ENERGIE 00:00:29
21 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE 00:00:30
22 DILLIER Silvan SUI        AG2R LA MONDIALE 00:00:32
23 DURBRIDGE Luke AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:00:44
24 PLANCKAERT Baptiste BEL        WALLONIE BRUXELLES 00:01:52
25 ROELANDTS Jurgen BEL        MOVISTAR TEAM 00:01:52
26 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY 00:01:52
27 DEVOLDER Stijn BEL        CORENDON – CIRCUS 00:01:52
28 DOULL Owain GBR        TEAM SKY 00:02:51
29 HOULE Hugo CAN        ASTANA PRO TEAM 00:02:51
30 VAN POPPEL Danny NED        Team Jumbo – Visma 00:02:51
31 LAPORTE Christophe FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:04:16
32 DECLERCQ Benjamin BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:04:42
33 TEUNISSEN Mike NED        Team Jumbo – Visma 00:04:42
34 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 00:04:44
35 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA 00:05:54
36 PLANCKAERT Edward BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:05:54
37 PHILIPSEN Jasper BEL        UAE TEAM EMIRATES 00:05:54
38 COLBRELLI Sonny ITA        BAHRAIN – MERIDA 00:05:54
39 LE GAC Olivier FRA        GROUPAMA – FDJ 00:05:54
40 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO 00:05:54
41 CLAEYS Dimitri BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:05:54
42 DE BUYST Jasper BEL        LOTTO SOUDAL 00:06:17
43 DE BONDT Dries BEL        CORENDON – CIRCUS 00:06:17
44 CAPIOT Amaury BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:06:17
45 ANDERSEN Michael Valgren DEN        TEAM DIMENSION DATA 00:06:17
46 VAN POPPEL Boy NED        ROOMPOT – CHARLES 00:06:17
47 DEVRIENDT Tom BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:06:17
48 MEURISSE Xandro BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:06:17
49 LIGTHART Pim NED        DIRECT ENERGIE 00:06:17
50 VAN LERBERGHE Bert BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:06:17
51 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 00:06:17
52 HAGEN Edvald Boasson NOR        TEAM DIMENSION DATA 00:06:17
53 THEUNS Edward BEL        TREK – SEGAFREDO 00:06:17
54 SINKELDAM Ramon NED        GROUPAMA – FDJ 00:06:17
55 VAN KEIRSBULCK Guillaume BEL        CCC Team 00:06:17
56 DE GENDT Aime BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:06:17
57 KONOVALOVAS Ignatas LTU        GROUPAMA – FDJ 00:06:17
58 HOWES Alex USA        EF Education First 00:06:17
59 PEDERSEN Casper Phillip DEN        TEAM SUNWEB 00:06:17
60 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE 00:06:17
61 SPRENGERS Thomas BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:06:17
62 PHINNEY Taylor USA        EF Education First 00:06:17
63 BOHLI Tom SUI        UAE TEAM EMIRATES 00:06:17
64 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:06:17
65 TURGIS Anthony FRA        DIRECT ENERGIE 00:06:17
66 VLIEGEN Loïc BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:06:17
67 ISTA Kevyn BEL        WALLONIE BRUXELLES 00:06:17
68 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 00:06:17
69 BARBERO Carlos ESP        MOVISTAR TEAM 00:06:17
70 PETIT Adrien FRA        DIRECT ENERGIE 00:06:17
71 WISNIOWSKI Lukasz POL        CCC Team 00:06:17
72 DEBUSSCHERE Jens BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:06:17
73 KNEES Christian GER        TEAM SKY 00:06:17
74 TOUZE Damien FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:06:17
75 ARCAS Jorge ESP        MOVISTAR TEAM 00:06:17
76 JANSSENS Jimmy BEL        CORENDON – CIRCUS 00:06:23
77 VAN GINNEKEN Sjoerd NED        ROOMPOT – CHARLES 00:06:23
78 SMITH Dion NZL        MITCHELTON – SCOTT 00:06:23
79 ROOSEN Timo NED        Team Jumbo – Visma 00:06:23
80 BOOM Lars NED        ROOMPOT – CHARLES 00:06:23
81 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ 00:06:23
82 PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE 00:06:23
83 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 00:06:23
84 VAN HOECKE Gijs BEL        CCC Team 00:06:23
85 KOREN Kristijan SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:06:23
86 VAN DER HOORN Taco NED        Team Jumbo – Visma 00:06:23
87 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:06:27
88 PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:06:27
89 WYNANTS Maarten BEL        Team Jumbo – Visma 00:06:27
90 NIELSEN Magnus Cort DEN        ASTANA PRO TEAM 00:06:27
91 SCULLY Tom NZL        EF Education First 00:06:27
92 VANMARCKE Sep BEL        EF Education First 00:06:27
93 GAUDIN Damien FRA        DIRECT ENERGIE 00:06:27
94 DUVAL Julien FRA        AG2R LA MONDIALE 00:08:36
95 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 00:08:36
96 BACKAERT Frederik BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:08:36
97 GODON Dorian FRA        AG2R LA MONDIALE 00:08:36
98 BOLE Grega SLO        BAHRAIN – MERIDA 00:08:36
99 DEHAES Kenny BEL        WALLONIE BRUXELLES 00:08:36
100 LIEPINS Emils LAT        WALLONIE BRUXELLES 00:08:36
101 SPENGLER Lukas SUI        WALLONIE BRUXELLES 00:08:36
102 VAN HECKE Preben BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:08:36
103 DECLERCQ Tim BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:08:36
104 BRESCHEL Matti DEN        EF Education First 00:08:36
105 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 00:08:36
106 JANS Roy BEL        CORENDON – CIRCUS 00:08:36
107 EENKHOORN Pascal NED        Team Jumbo – Visma 00:08:36
108 HOFSTETTER Hugo FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:08:36
109 KIRSCH Alex LUX        TREK – SEGAFREDO 00:08:36
110 TAMINIAUX Lionel BEL        WALLONIE BRUXELLES 00:08:36
  BENOOT Tiesj BEL        LOTTO SOUDAL DNF
  MAES Nikolas BEL        LOTTO SOUDAL DNF
  VAN GOETHEM Brian NED        LOTTO SOUDAL DNF
  WARLOP Jordi BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  MEISEN Marcel GER        CORENDON – CIRCUS DNF
  FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL DNF
  STALLAERT Joeri BEL        CORENDON – CIRCUS DNF
  ACKERMANN Pascal GER        BORA – HANSGROHE DNF
  AGNOLI Valerio ITA        BAHRAIN – MERIDA DNF
  GIDICH Yevgeniy KAZ        ASTANA PRO TEAM DNF
  GOUGEARD Alexis FRA        AG2R LA MONDIALE DNF
  SENECHAL Florian FRA        DECEUNINCK    QUICK – STEP DNF
  KEISSE Iljo BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP DNF
  BAUGNIES Jerome BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  BALLERINI Davide ITA        ASTANA PRO TEAM DNF
  WAEYTENS Zico BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  BIZHIGITOV Zhandos KAZ        ASTANA PRO TEAM DNF
  SUTHERLAND Rory AUS        UAE TEAM EMIRATES DNF
  VAN TRIJP Maarten NED        CORENDON – CIRCUS DNF
  SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE DNF
  WIRTGEN Tom LUX        WALLONIE BRUXELLES DNF
  KRAGH ANDERSEN Asbjørn DEN        TEAM SUNWEB DNF
  CARDIS Romain FRA        DIRECT ENERGIE DNF
  NIZZOLO Giacomo ITA        TEAM DIMENSION DATA DNF
  TILLER Rasmus Fossum NOR          DNF
  VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA DNF
  BAK YTTING Lars DEN        TEAM DIMENSION DATA DNF
  DE WITTE Mathias BEL        ROOMPOT – CHARLES DNF
  STEELS Stijn BEL        ROOMPOT – CHARLES DNF
  DOCKER Mitchell AUS        EF Education First DNF
  BIERMANS Jenthe BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM DNF
  KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – CHARLES DNF
  SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  TANFIELD Harry GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  ASSELMAN Jesper NED        ROOMPOT – CHARLES DNF
  LAWLESS Christopher GBR        TEAM SKY DNF
  BASSO Leonardo ITA        TEAM SKY DNF
  CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB DNF
  KREDER Wesley NED        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  FERRARI Roberto ITA        UAE TEAM EMIRATES DNF
  SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE DNF
  VAN HOOYDONCK Nathan BEL        CCC Team DNF
  VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        CCC Team DNF
  SCHÄR Michael SUI        CCC Team DNF
  AFFINI Edoardo ITA        MITCHELTON – SCOTT DNF
  PICHOT Alexandre FRA        DIRECT ENERGIE DNF
  BAKELANTS Jan BEL        TEAM SUNWEB DNF
  BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES DNF
  FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB DNF
  MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES DNF
  VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA DNF
  BEPPU Fumiyuki JPN        TREK – SEGAFREDO DNF
  HOELGAARD Daniel NOR        GROUPAMA – FDJ DNF
  FRAME Alex NZL        TREK – SEGAFREDO DNF
  ALLEGAERT Piet BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT DNF
  ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM DNF
  SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM DNF
  SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE DNF
  MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian COL        UAE TEAM EMIRATES DNF

 

Photo:  Sirotti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here