Luke Mudgway has finished 8th in stage 3 of Tour of China I.  The 22 year old who finished 15th in the race two years ago and won a stage of Tour of China II that same year, moved up to 13th overall with four stages remaining; 18 seconds behind overall leader Juan Sebastian Molano.

Stage 3 of Tour of China I took the field on a 158km trek from Bazhong to Enyang.  For H&R Block Pro Cycling’s Jayson Valade, Jean-Denis Thibault, Sindre Bjerkestrand Haugsvær, Jure Rupbik, David Galarreta and Luke Mudgway the stage began with the team in a strong position, Mudgway sitting 15th overall at 10 seconds behind Manzana Postobon’s Juan Sebastian Molano. 

Mudgway was one of the notable absentees from the New Zealand U23 team for this year’s UCI World Road Championships and had stated his ambitions earlier in the year of representing New Zealand at the championships.

A bunch sprint would define the stage and see Androni Giocattoli-Sidermec’s strength shine through.  Marco Benfatto took the stage honours in a race that has become something of a favourite with the 30 year old Italian.  Victory in Enyang ensured his fifth career stage win at Tour of China I, and spearheaded a dominant performance from his team as Androni Giocattoli-Sidermec filled three of the top four places on the stage.  

Overall leader Juan Sebastián Molano notched up some valuable bonus seconds to extend his lead to 12 seconds overall; while Luke Mudgway took his best result of the race so far in finishing 8th; thus moving up to 13th overall.

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 BENFATTO Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:35:57
2 MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian COL        MANZANA POSTOBON TEAM 3:35:57
3 MALUCELLI Matteo ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:35:57
4 LIZDE Seid ITA        HOLDSWORTH PRO RACING 3:35:57
5 SHUMOV Nikolai BLR        MINSK CYCLING CLUB 3:35:57
6 KULYK Andrii UKR        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 3:35:57
7 MARECZKO Jakub ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:35:57
8 MUDGWAY Luke NZL        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 3:35:57
9 PEÑALVER ANIORTE Manuel ESP        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 3:35:57
10 BOKELOH Jonas GER        LKT TEAM BRANDENBURG 3:35:57
11 FREIBERG Michael AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 3:35:57
12 HENNESSY Jacob GBR        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 3:35:57
13 EYOB Metkel ERI        TERENGGANU CYCLING TEAM 3:35:57
14 CIMA Damiano ITA        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 3:35:57
15 TESLER Artem UKR        RTS RACING TEAM 3:35:57
16 RUPNIK Jure SLO        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 3:35:57
17 KONONENKO Mykhaylo UKR        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 3:35:57
18 OKAMOTO Hayato JPN        AISAN RACING TEAM 3:35:57
19 AULAR Orluis VEN        START TEAM GUSTO 3:35:57
20 CHEN Mingrun CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 3:35:57
21 BIEKEN Nazhaerbieke CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 3:35:57
22 DIETEREN Jan GER        LKT TEAM BRANDENBURG 3:35:57
23 MAZZUCCO Fabio ITA        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 3:35:57
24 NIU Yikui CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 3:35:57
25 JURADO LOPEZ Christofer PAN        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 3:35:57
26 VOSEKALNS Andris LAT        HENGXIANG CYCLING TEAM 3:35:57
27 BANUSCH Richard GER        LKT TEAM BRANDENBURG 3:35:57
28 GALARRETA UGARTE David ESP        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 3:35:57
29 VORGANOV Eduard RUS        MINSK CYCLING CLUB 3:35:57
30 ABDERRAHIM Zahiri MAR        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 3:35:57
31 MAZUKI Nur Amirull Fakhruddin MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 3:35:57
32 MARQUE PORTO Alejandro Manue ESP        SPORTING / TAVIRA 3:35:57
33 HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL        MANZANA POSTOBON TEAM 3:35:57
34 BATMUNKH Maral-Erdene MGL        TERENGGANU CYCLING TEAM 3:35:57
35 FIGUEIREDO Frederico POR        SPORTING / TAVIRA 3:35:57
36 ZANA Filippo ITA        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 3:35:57
37 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:35:57
38 ZHANG Zheng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 3:35:57
39 GUTIERREZ Pedro VEN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 3:35:57
40 KHORSHID Khalil IRI        YUNNAN LVSHAN LANDSCAPE 3:35:57
41 LI Zisen CHN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 3:35:57
42 CROME Sam AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 3:35:57
43 OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe COL        MANZANA POSTOBON TEAM 3:35:57
44 APPELT Leo GER        LKT TEAM BRANDENBURG 3:35:57
45 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro COL        MANZANA POSTOBON TEAM 3:35:57
46 RAGGIO Luca ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:35:57
47 PEREIRA Válter POR        SPORTING / TAVIRA 3:35:57
48 DAVIDS Brendon RSA        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 3:35:57
49 SWEENY Harrison AUS        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 3:35:57
50 OVECHKIN Artem RUS        TERENGGANU CYCLING TEAM 3:35:57
51 BEVILACQUA Simone ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:35:57
52 POLIVODA Oleksandr UKR        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 3:35:57
53 SPREAFICO Matteo ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:35:57
54 NOCENTINI Rinaldo ITA        SPORTING / TAVIRA 3:35:57
55 RIVERA SERRANO Kevin CRC        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:35:57
56 ORTEGA RAMIREZ Mauricio COL        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 3:35:57
57 DAVIDENOK Ilya KAZ        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 3:35:57
58 MARANGONI Alan ITA        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 3:35:57
59 POURHASHEMI Hamid IRI        YUNNAN LVSHAN LANDSCAPE 3:35:57
60 LAU Wan Yau Vincent HKG        HONG KONG, CHINA 3:35:57
61 GOH Choon Huat SIN        TERENGGANU CYCLING TEAM 3:35:57
62 IVASHKIN Anton BLR        MINSK CYCLING CLUB 3:35:57
63 SOBAL Yauhen BLR        MINSK CYCLING CLUB 3:35:57
64 STROKAU Vasili BLR        MINSK CYCLING CLUB 3:35:57
65 KHALMURATOV Muradjan UZB        RTS RACING TEAM 3:35:57
66 MONSALVE Yonnatta VEN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 3:35:57
67 KASIANOV Oleksii UKR        RTS RACING TEAM 3:35:57
68 BAYLY Cameron AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 3:35:57
69 LIU Jianpeng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 3:35:57
70 WANG Bo CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 3:35:57
71 HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 3:35:57
72 BAZHKOU Stanislau BLR        MINSK CYCLING CLUB 3:35:57
73 LIU Jiankun CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 3:35:57
74 VON HOFF Steele AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 3:36:10
75 VIEL Mattia ITA        HOLDSWORTH PRO RACING 3:36:13
76 WEBER Philip GER        LKT TEAM BRANDENBURG 3:36:14
77 UCHIMA Kohei JPN        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 3:36:14
78 THIBAULT Jean-Denis CAN        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 3:41:57
79 GIACOPPO Anthony AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 3:42:47
80 MALCHAREK Moritz GER        LKT TEAM BRANDENBURG 3:44:55
81 AMADOR CASTAÑO Juan Jose COL        MANZANA POSTOBON TEAM 3:44:55
82 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:44:55
83 WILLIAMS Christopher AUS        TEAM NOVO NORDISK 3:44:55
84 ESPINOZA IBARRA Ignacio Alejandro CHI        START TEAM GUSTO 3:44:55
85 LI Shuai CHN        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 3:44:55
86 WANG Lizhen CHN        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 3:44:55
87 LI Daihou CHN        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 3:44:55
88 CLANCY Stephen IRL        TEAM NOVO NORDISK 3:44:55
89 NOHALES NIETO Edgar ESP        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 3:44:55
90 QIAO Feng CHN        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 3:44:55
91 PARRA ARIAS Jordan Arley COL        MANZANA POSTOBON TEAM 3:44:55
92 YOSHIDA Hayato JPN        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 3:44:55
93 Masakazu Ito JPN        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 3:44:55
94 QUINTERO Leonel VEN        START TEAM GUSTO 3:44:55
95 YAN Meng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 3:44:55
96 IRVINE Declan AUS        TEAM NOVO NORDISK 3:50:04
97 BI Wenhui CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 3:50:04
98 SALEH Mohd Zamri MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 3:50:04
99 BAZAN CLAVELES Oscar ARG        START TEAM GUSTO 3:50:04
100 AUTRAN CARRILLO Jose Eduardo CHI        START TEAM GUSTO 3:50:04
101 HO Burr HKG        HONG KONG, CHINA 3:50:04
102 LIVRAMENTO David POR        SPORTING / TAVIRA 3:52:21
103 TOFFALI Nicola ITA        SPORTING / TAVIRA 3:52:45
104 SHNYRKO Aliaksei BLR        RTS RACING TEAM 3:52:45
105 VALADE Jayson FRA        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 3:52:58
106 MARCHETTI Moreno ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:54:46
107 WANG Jiancai CHN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 3:54:49
108 KARIMOV Ruslan UZB        RTS RACING TEAM 3:57:23
109 BENHAMOUDA Mehdi FRA        TEAM NOVO NORDISK 3:57:23
110 LEUNG Ka Yu HKG        HONG KONG, CHINA 4:02:20
111 MCCLURE Reid CAN        TEAM NOVO NORDISK 4:02:20
112 MINI Emanuel ARG        TEAM NOVO NORDISK 4:02:20
113 ZHANG Chunlong CHN          4:02:20
114 LAU Wan Hei Victor HKG        HONG KONG, CHINA 4:02:20
  NG Pak Hang HKG        HONG KONG, CHINA DNF
  ZIRONG Zhong CHN        YUNNAN LVSHAN LANDSCAPE DNF
  VIVAS Federico Nicolas ARG        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 DNF

General classification after stage 3:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian COL        MANZANA POSTOBON TEAM 8:47:24
2 CHEN Mingrun CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 8:47:36
3 NIU Yikui CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 8:47:36
4 HIGUITA GARCIA Sergio Andres COL        MANZANA POSTOBON TEAM 8:47:38
5 MARQUE PORTO Alejandro Manue ESP        SPORTING / TAVIRA 8:47:39
6 DAVIDS Brendon RSA        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 8:47:39
7 CIMA Damiano ITA        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 8:47:40
8 LIZDE Seid ITA        HOLDSWORTH PRO RACING 8:47:40
9 OKAMOTO Hayato JPN        AISAN RACING TEAM 8:47:42
10 KONONENKO Mykhaylo UKR        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 8:47:42
11 MAZZUCCO Fabio ITA        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 8:47:42
12 EYOB Metkel ERI        TERENGGANU CYCLING TEAM 8:47:42
13 MUDGWAY Luke NZL        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 8:47:42
14 ZHANG Zheng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 8:47:42
15 VORGANOV Eduard RUS        MINSK CYCLING CLUB 8:47:42
16 MAZUKI Nur Amirull Fakhruddin MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 8:47:42
17 GALARRETA UGARTE David ESP        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 8:47:42
18 ABDERRAHIM Zahiri MAR        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 8:47:42
19 KHORSHID Khalil IRI        YUNNAN LVSHAN LANDSCAPE 8:47:42
20 FIGUEIREDO Frederico POR        SPORTING / TAVIRA 8:47:42
21 ZANA Filippo ITA        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 8:47:42
22 CROME Sam AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 8:47:42
23 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 8:47:42
24 GUTIERREZ Pedro VEN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 8:47:42
25 BIEKEN Nazhaerbieke CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 8:47:42
26 BATMUNKH Maral-Erdene MGL        TERENGGANU CYCLING TEAM 8:47:42
27 POLIVODA Oleksandr UKR        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 8:47:42
28 SPREAFICO Matteo ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 8:47:42
29 OVECHKIN Artem RUS        TERENGGANU CYCLING TEAM 8:47:42
30 POURHASHEMI Hamid IRI        YUNNAN LVSHAN LANDSCAPE 8:47:42
31 IVASHKIN Anton BLR        MINSK CYCLING CLUB 8:47:42
32 SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro COL        MANZANA POSTOBON TEAM 8:47:42
33 NOCENTINI Rinaldo ITA        SPORTING / TAVIRA 8:47:42
34 GOH Choon Huat SIN        TERENGGANU CYCLING TEAM 8:47:42
35 KHALMURATOV Muradjan UZB        RTS RACING TEAM 8:47:42
36 KASIANOV Oleksii UKR        RTS RACING TEAM 8:47:42
37 RAGGIO Luca ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 8:47:42
38 PEREIRA Válter POR        SPORTING / TAVIRA 8:47:42
39 DAVIDENOK Ilya KAZ        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 8:47:42
40 ORTEGA RAMIREZ Mauricio COL        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 8:47:42
41 MARANGONI Alan ITA        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 8:47:42
42 MONSALVE Yonnatta VEN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 8:47:42
43 RIVERA SERRANO Kevin CRC        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 8:47:42
44 BAYLY Cameron AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 8:47:42
45 SWEENY Harrison AUS        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 8:47:57
46 OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe COL        MANZANA POSTOBON TEAM 8:48:02
47 LI Zisen CHN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 8:53:37
48 FREIBERG Michael AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 8:54:24
49 GIACOPPO Anthony AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 8:54:32
50 SOBAL Yauhen BLR        MINSK CYCLING CLUB 8:56:14
51 HENNESSY Jacob GBR        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 8:56:19
52 VIEL Mattia ITA        HOLDSWORTH PRO RACING 8:56:35
53 UCHIMA Kohei JPN        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 8:56:36
54 QUINTERO Leonel VEN        START TEAM GUSTO 8:56:40
55 AMADOR CASTAÑO Juan Jose COL        MANZANA POSTOBON TEAM 8:56:40
56 Masakazu Ito JPN        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 8:56:40
57 APPELT Leo GER        LKT TEAM BRANDENBURG 8:56:58
58 RUPNIK Jure SLO        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 8:56:58
59 SHUMOV Nikolai BLR        MINSK CYCLING CLUB 9:01:02
60 STROKAU Vasili BLR        MINSK CYCLING CLUB 9:01:02
61 LIU Jianpeng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 9:01:02
62 TOFFALI Nicola ITA        SPORTING / TAVIRA 9:04:30
63 PARRA ARIAS Jordan Arley COL        MANZANA POSTOBON TEAM 9:05:14
64 WANG Bo CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 9:05:52
65 BANUSCH Richard GER        LKT TEAM BRANDENBURG 9:05:54
66 KULYK Andrii UKR        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 9:05:55
67 HAUGSVÆR Sindre Bjerkestrand NOR        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 9:05:55
68 BAZHKOU Stanislau BLR        MINSK CYCLING CLUB 9:05:55
69 LIU Jiankun CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 9:05:55
70 THIBAULT Jean-Denis CAN        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 9:07:02
71 BENFATTO Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 9:08:35
72 MARECZKO Jakub ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 9:08:45
73 AULAR Orluis VEN        START TEAM GUSTO 9:08:50
74 BOKELOH Jonas GER        LKT TEAM BRANDENBURG 9:08:51
75 PEÑALVER ANIORTE Manuel ESP        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 9:08:51
76 TESLER Artem UKR        RTS RACING TEAM 9:08:51
77 DIETEREN Jan GER        LKT TEAM BRANDENBURG 9:08:51
78 VOSEKALNS Andris LAT        HENGXIANG CYCLING TEAM 9:08:51
79 JURADO LOPEZ Christofer PAN        TREVIGIANI PHONIX – HEMUS 1896 9:08:51
80 LAU Wan Yau Vincent HKG        HONG KONG, CHINA 9:08:51
81 BEVILACQUA Simone ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 9:08:51
82 VON HOFF Steele AUS        BENNELONG SWISSWELLNESS CYCLING TEAM 9:09:04
83 WEBER Philip GER        LKT TEAM BRANDENBURG 9:09:08
84 NOHALES NIETO Edgar ESP        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 9:10:00
85 LIVRAMENTO David POR        SPORTING / TAVIRA 9:10:48
86 MALUCELLI Matteo ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 9:10:49
87 LI Shuai CHN        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 9:14:53
88 LI Daihou CHN        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 9:17:49
89 YOSHIDA Hayato JPN        NIPPO – VINI FANTINI – EUROPA OVINI 9:17:49
90 QIAO Feng CHN        NINGXIA SPORTS LOTTERY LIVALL CYCLING TEAM 9:17:49
91 WILLIAMS Christopher AUS        TEAM NOVO NORDISK 9:17:49
92 WANG Lizhen CHN        BEIJING XDS – INNOVA CYCING TEAM 9:17:49
93 YAN Meng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 9:17:49
94 MALCHAREK Moritz GER        LKT TEAM BRANDENBURG 9:17:49
95 CLANCY Stephen IRL        TEAM NOVO NORDISK 9:17:49
96 ESPINOZA IBARRA Ignacio Alejandro CHI        START TEAM GUSTO 9:18:32
97 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 9:20:01
98 IRVINE Declan AUS        TEAM NOVO NORDISK 9:22:58
99 BAZAN CLAVELES Oscar ARG        START TEAM GUSTO 9:22:58
100 AUTRAN CARRILLO Jose Eduardo CHI        START TEAM GUSTO 9:22:58
101 SALEH Mohd Zamri MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 9:22:58
102 BI Wenhui CHN        MITCHELTON – BIKEEXCHANGE 9:22:58
103 HO Burr HKG        HONG KONG, CHINA 9:22:58
104 WANG Jiancai CHN        QINGHAI TIANYOUDE CYCLING TEAM 9:24:47
105 SHNYRKO Aliaksei BLR        RTS RACING TEAM 9:25:39
106 MARCHETTI Moreno ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 9:27:37
107 BENHAMOUDA Mehdi FRA        TEAM NOVO NORDISK 9:30:17
108 LEUNG Ka Yu HKG        HONG KONG, CHINA 9:35:14
109 ZHANG Chunlong CHN          9:35:14
110 LAU Wan Hei Victor HKG        HONG KONG, CHINA 9:35:14
111 MINI Emanuel ARG        TEAM NOVO NORDISK 9:35:14
112 MCCLURE Reid CAN        TEAM NOVO NORDISK 9:36:54
113 VALADE Jayson FRA        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 9:37:20
114 KARIMOV Ruslan UZB        RTS RACING TEAM 9:39:56

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here