Bob Jungels of Deceuninck-Quick Step claimed his team’s second Belgian Classics win in as many days, winning Kuurne-Bruxelles-Kuurne ahead of Owain Doull of Team Sky and Niki Terpstra of Direct Energie.  Also featuring Dion Smith and Robert Stannard of Mitchelton-SCOTT, Tom Scully of EF Education First and Alex Frame of Trek-Segafredo.

 

Also check out:

Bob Jungels claims Kuurne-Bruxelles-Kuurne

 

Results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 JUNGELS Bob LUX        DECEUNINCK    QUICK – STEP 04:42:54
2 DOULL Owain GBR        TEAM SKY 00:00:12
3 TERPSTRA Niki NED        DIRECT ENERGIE 00:00:12
4 GROENEWEGEN Dylan NED        Team Jumbo – Visma 00:00:12
5 LAMPAERT Yves BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:12
6 SENECHAL Florian FRA        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:12
7 KEUKELEIRE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 00:00:12
8 GREIPEL André GER        team ARKEA – samsic 00:00:12
9 DE BUYST Jasper BEL        LOTTO SOUDAL 00:00:12
10 BARBERO Carlos ESP        MOVISTAR TEAM 00:00:12
11 HOFSTETTER Hugo FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:12
12 VAN ASBROECK Tom BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 00:00:12
13 GARCIA CORTINA Ivan ESP        BAHRAIN – MERIDA 00:00:12
14 THEUNS Edward BEL        TREK – SEGAFREDO 00:00:12
15 DEBUSSCHERE Jens BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:00:12
16 PASQUALON Andrea ITA        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:00:12
17 ACKERMANN Pascal GER        BORA – HANSGROHE 00:00:12
18 PETIT Adrien FRA        DIRECT ENERGIE 00:00:12
19 MENTEN Milan BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:00:12
20 HOULE Hugo CAN        ASTANA PRO TEAM 00:00:12
21 KÜNG Stefan SUI        GROUPAMA – FDJ 00:00:12
22 VANSPEYBROUCK Pieter BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team 00:00:12
23 VAN POPPEL Boy NED        ROOMPOT – CHARLES 00:00:12
24 PHILIPSEN Jasper BEL        UAE TEAM EMIRATES 00:00:12
25 ALLEGAERT Piet BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:00:12
26 DOCKER Mitchell AUS        EF Education First 00:00:12
27 DILLIER Silvan SUI        AG2R LA MONDIALE 00:00:12
28 ROELANDTS Jurgen BEL        MOVISTAR TEAM 00:00:12
29 VAN KEIRSBULCK Guillaume BEL        CCC Team 00:00:12
30 DUCHESNE Antoine CAN        GROUPAMA – FDJ 00:00:12
31 ASGREEN Kasper DEN        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:12
32 LANGEVELD Sebastian NED        EF Education First 00:00:18
33 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:00:18
34 ŠTYBAR Zdeněk CZE        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:00:18
35 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BORA – HANSGROHE 00:01:01
36 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 00:01:01
37 JARRIER Benoit FRA        team ARKEA – samsic 00:01:24
38 TURGIS Jimmy FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS 00:01:24
39 LEDANOIS Kevin FRA        team ARKEA – samsic 00:01:24
40 BALLERINI Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 00:01:24
41 ARCAS Jorge ESP        MOVISTAR TEAM 00:01:24
42 MERTZ Remy BEL        LOTTO SOUDAL 00:01:24
43 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE 00:01:34
44 MAES Nikolas BEL        LOTTO SOUDAL 00:01:34
45 BIERMANS Jenthe BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 00:01:34
46 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY 00:01:34
47 VAN POPPEL Danny NED        Team Jumbo – Visma 00:01:34
48 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 00:02:08
49 LEMOINE Cyril FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:22
50 EDMONDSON Alexander AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:02:22
51 VERWILST Aaron BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:02:22
52 ASSELMAN Jesper NED        ROOMPOT – CHARLES 00:02:22
53 SMITH Dion NZL        MITCHELTON – SCOTT 00:02:22
54 ERVITI Imanol ESP        MOVISTAR TEAM 00:02:22
55 BOHLI Tom SUI        UAE TEAM EMIRATES 00:02:22
56 VANBILSEN Kenneth BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:22
57 ČERNÝ Josef CZE        CCC Team 00:02:22
58 VAN LERBERGHE Bert BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:02:25
59 KEISSE Iljo BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP 00:02:31
60 KIRSCH Alex LUX        TREK – SEGAFREDO 00:02:31
61 STANNARD Robert AUS        MITCHELTON – SCOTT 00:02:55
62 VAN HOECKE Gijs BEL        CCC Team 00:02:55
63 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 00:03:15
64 NAESEN Lawrence BEL        LOTTO SOUDAL 00:03:30
65 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        CCC Team 00:03:30
66 BOUDAT Thomas FRA        DIRECT ENERGIE 00:03:30
67 LAWLESS Christopher GBR        TEAM SKY 00:03:30
68 SCULLY Tom NZL        EF Education First 00:03:30
69 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 00:03:30
70 VAN DER HOORN Taco NED        Team Jumbo – Visma 00:03:30
  DE VREESE Laurens BEL        ASTANA PRO TEAM DNF
  KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  BIZHIGITOV Zhandos KAZ        ASTANA PRO TEAM DNF
  GIDICH Yevgeniy KAZ        ASTANA PRO TEAM DNF
  LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM DNF
  NIELSEN Magnus Cort DEN        ASTANA PRO TEAM DNF
  NIZZOLO Giacomo ITA        TEAM DIMENSION DATA DNF
  VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA DNF
  VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA DNF
  VAN GOETHEM Brian NED        LOTTO SOUDAL DNF
  BAK YTTING Lars DEN        TEAM DIMENSION DATA DNF
  ANDERSEN Michael Valgren DEN        TEAM DIMENSION DATA DNF
  HAGEN Edvald Boasson NOR        TEAM DIMENSION DATA DNF
  COLBRELLI Sonny ITA        BAHRAIN – MERIDA DNF
  DURBRIDGE Luke AUS        MITCHELTON – SCOTT DNF
  BEPPU Fumiyuki JPN        TREK – SEGAFREDO DNF
  PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO DNF
  TILLER Rasmus Fossum NOR          DNF
  HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT DNF
  MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO DNF
  JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT DNF
  FRAME Alex NZL        TREK – SEGAFREDO DNF
  SINKELDAM Ramon NED        GROUPAMA – FDJ DNF
  BASSO Leonardo ITA        TEAM SKY DNF
  BOLE Grega SLO        BAHRAIN – MERIDA DNF
  TANFIELD Harry GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN DNF
  LE GAC Olivier FRA        GROUPAMA – FDJ DNF
  KOREN Kristijan SLO        BAHRAIN – MERIDA DNF
  PIBERNIK Luka SLO        BAHRAIN – MERIDA DNF
  BRESCHEL Matti DEN        EF Education First DNF
  KONOVALOVAS Ignatas LTU        GROUPAMA – FDJ DNF
  HOWES Alex USA        EF Education First DNF
  TRENTIN Matteo ITA        MITCHELTON – SCOTT DNF
  HOELGAARD Daniel NOR        GROUPAMA – FDJ DNF
  KNEES Christian GER        TEAM SKY DNF
  OWEN Logan USA        EF Education First DNF
  AGNOLI Valerio ITA        BAHRAIN – MERIDA DNF
  ROOSEN Timo NED        Team Jumbo – Visma DNF
  BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES DNF
  DUNNE Conor IRL        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  DE WINTER Ludwig BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  RÄIM Mihkel EST        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  BOECKMANS Kris BEL        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  FOURNIER Marc FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  LECROQ Jérémy FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  MANZIN Lorrenzo FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  VAN GENECHTEN Jonas BEL        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  ERMENAULT Corentin FRA        VITAL CONCEPT – B&B HOTELS DNF
  TURGIS Anthony FRA        DIRECT ENERGIE DNF
  BONNAMOUR Franck FRA        team ARKEA – samsic DNF
  LINDEMAN Bert-Jan NED        Team Jumbo – Visma DNF
  CARISEY Clément FRA        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  WYNANTS Maarten BEL        Team Jumbo – Visma DNF
  PÖSTLBERGER Lukas AUT        BORA – HANSGROHE DNF
  SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE DNF
  SCHWARZMANN Michael GER        BORA – HANSGROHE DNF
  SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE DNF
  SERRY Pieter BEL        DECEUNINCK    QUICK – STEP DNF
  BERNAS Pawel POL        CCC Team DNF
  GRADEK Kamil POL        CCC Team DNF
  GEDIMINAS Bagdonas LTU        AG2R LA MONDIALE DNF
  DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE DNF
  GODON Dorian FRA        AG2R LA MONDIALE DNF
  VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE DNF
  JANSEN Amund Grøndahl NOR        Team Jumbo – Visma DNF
  KREDER Wesley NED        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  FERRARI Roberto ITA        UAE TEAM EMIRATES DNF
  SUTHERLAND Rory AUS        UAE TEAM EMIRATES DNF
  BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM DNF
  PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM DNF
  SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM DNF
  NOPPE Christophe BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  VAN ROOY Kenneth BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  WEEMAES Sasha BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  WILLEMS Thimo BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE DNF
  DEWULF Stan BEL        LOTTO SOUDAL DNF
  DEVRIENDT Tom BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  JENSEN August NOR        ISRAEL CYCLING ACADEMY DNF
  DUPONT Timothy BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  RUSSO Clément FRA        team ARKEA – samsic DNF
  LEYSEN Senne BEL        ROOMPOT – CHARLES DNF
  BOUHANNI Nacer FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  MORIN Emmanuel FRA        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNF
  VACHON Florian FRA        team ARKEA – samsic DNF
  BOOM Lars NED        ROOMPOT – CHARLES DNF
  DE BIE Sean BEL        ROOMPOT – CHARLES DNF
  VAN STAEYEN Michaël BEL        ROOMPOT – CHARLES DNF
  REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – CHARLES DNF
  WELTEN Bram NED        team ARKEA – samsic DNF
  VALLEE Boris BEL        WANTY – GOBERT Cycling Team DNF
  TULIK Angelo FRA        DIRECT ENERGIE DNF
  LIGTHART Pim NED        DIRECT ENERGIE DNF
  CARDIS Romain FRA        DIRECT ENERGIE DNF
  POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN DSQ
  VAN BAARLE Dylan NED        TEAM SKY DNS
  VAN HOOYDONCK Nathan BEL        CCC Team DNS
  SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN DNS
  MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian COL        UAE TEAM EMIRATES DNS
  WAEYTENS Zico BEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS DNS
  STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO DNS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here