Joseph Cooper of IsoWhey Sports – SwissWellness has taken his second stage win in as many days at Tour of China I.  Cooper took the win in stage 4’s short individual time trial, and climbed to second overall in a commanding display that saw him take the win 4 seconds clear of Liam Bertazzo.

Former national and Oceania time trial champion Cooper found the 3.3km course in Chendu Jintang more than a little to his liking.  Stage 4 of Tour of China was basically held on a circuit, with largely untechnical roads and a slight downhill finish to keep things swift.  Of the 123 riders who started the race 5 finished within 10 seconds of the fastest time overall and of those an impressive three were all from the IsoWhey Sports – SwissWellness team.

Anthony Giacoppo was fifth fastest at 8 seconds behind the winning time, with Cameron Bayly fourth; three seconds quicker than Giacoppo.  The top three though saw Cameron Meyer, race leader Liam Bertazzo and Joseph Cooper all fighting for top spot.  Meyer was the first of the three to take on the course, with the 8 time world track champion going around the course in 4.04mins, an average speed of 48.097kph.  That was only marginally bettered by Bertazzo who was last to start with just a fraction of a second separating the two of them. 

But Cooper was a class above.  The New Zealander took his second UCI 2.1 stage win in 2 days as he dashed around the course in 4.03mins, an average speed of 48.889kph.

 

Results:
Rank Last Name First Name Country Team Result
1 COOPER Joseph NZL        ISOWHEY SPORTS SWISSWELLNESS 4:03
2 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:07
3 MEYER Cameron AUS        MITCHELTON SCOTT 4:07
4 BAYLY Cameron AUS        ISOWHEY SPORTS SWISSWELLNESS 4:08
5 GIACOPPO Anthony AUS        ISOWHEY SPORTS SWISSWELLNESS 4:11
6 SAMUEL Travis CAN        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 4:14
7 DE MAAR Marc NED        HENGXIANG CYCLING TEAM 4:15
8 HUCKER Robbie AUS        ISOWHEY SPORTS SWISSWELLNESS 4:15
9 GROSU Eduard Michael ROU        NIPPO – VINI FANTINI 4:16
10 DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel ESP        KEYI LOOK CYCLING TEAM 4:16
11 PAPOK Siarhei BLR        MINSK CYCLING CLUB 4:16
12 PRADES Benjami ESP        TEAM UKYO 4:16
13 TZORTZAKIS Polychronis GRE        RTS – MONTON RACING TEAM 4:17
14 VOSEKALNS Andris LAT        RIETUMU BANKA – RIGA 4:18
15 PRUUS Peeter EST        RIETUMU BANKA – RIGA 4:18
16 KANEPEJS Deins LAT        RIETUMU BANKA – RIGA 4:18
17 KARALIOK Yauheni BLR        MINSK CYCLING CLUB 4:18
18 BOGDANOVICS Maris LAT        RIETUMU BANKA – RIGA 4:19
19 NIKITIN Matvey KAZ        ASTANA CITY 4:19
20 PACIONI Luca ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 4:19
21 NAZARET Magno Prado BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 4:20
22 LAKE Sean AUS        ISOWHEY SPORTS SWISSWELLNESS 4:20
23 BECIS Armands LAT        RIETUMU BANKA – RIGA 4:20
24 SWEENY Harrison AUS        MITCHELTON SCOTT 4:20
25 TROSINO Mirko ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:20
26 NADON Marc-Antoine CAN        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 4:22
27 PANASSENKO Nikita KAZ        ASTANA CITY 4:22
28 TSISHKOU Raman BLR        MINSK CYCLING CLUB 4:22
29 KUBOKI Kazushige JPN        NIPPO – VINI FANTINI 4:23
30 BATMUNKH Maral-Erdene MGL        TERENGGANU CYCLING TEAM 4:23
31 EARLE Nathan AUS        TEAM UKYO 4:24
32 CARTIER Alexis CAN        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 4:24
33 TSOY Vladimir KAZ        ASTANA CITY 4:24
34 KUZMIN Anton KAZ        ASTANA CITY 4:24
35 BENFATTO Marco ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 4:24
36 BANI Eugenio ITA        RTS – MONTON RACING TEAM 4:24
37 BANASZEK Adrian POL        KOLSS CYCLING TEAM 4:25
38 LUCHSHENKO Sergey KAZ        ASTANA CITY 4:25
39 GOHR Andre Eduardo BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 4:25
40 LUNARDON Paolo ITA        RTS – MONTON RACING TEAM 4:25
41 POLIVODA Oleksandr UKR        KOLSS CYCLING TEAM 4:25
42 LIU Jianpeng CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 4:26
43 MACHADO DA SILVA Gabriel BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 4:26
44 PRENDERGAST Chris CAN        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 4:26
45 HINDLEY Jai AUS        MITCHELTON SCOTT 4:26
46 COLONNA Yuri ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:27
47 SHEMETAU Mikhail BLR        MINSK CYCLING CLUB 4:27
48 RUPNIK Jure SLO        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 4:27
49 KANERVA Joni FIN        MEMIL PRO CYCLING 4:27
50 HETHERINGTON Ben GBR        MEMIL PRO CYCLING 4:27
51 MA Guangtong CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 4:27
52 SHI Hang CHN        GIANT CYCLING TEAM 4:27
53 XU Zhaoliang CHN        GIANT CYCLING TEAM 4:28
54 SPREAFICO Matteo ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 4:28
55 YAN Meng CHN          4:28
56 JENNER Samuel AUS        MITCHELTON SCOTT 4:28
57 CLANCY Stephen IRL        TEAM NOVO NORDISK 4:29
58 WILLIAMS Christopher AUS        TEAM NOVO NORDISK 4:30
59 GODOY ORMENESE Caio BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 4:30
60 BRATASHCHUK Andrii UKR        KOLSS CYCLING TEAM 4:31
61 RIVERA SERRANO Kevin CRC        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 4:31
62 KULIMBETOV Nurbolat KAZ        ASTANA CITY 4:31
63 KONONENKO Mykhaylo UKR        KOLSS CYCLING TEAM 4:32
64 DRAPERI Matteo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:32
65 CECCHIN Alberto ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:32
66 LUKSEVICS Viesturs LAT        RIETUMU BANKA – RIGA 4:32
67 RAMANAU Raman BLR        MINSK CYCLING CLUB 4:33
68 NAZAERBIEKE Bieken CHN          4:33
69 XIAOLONG Sun CHN        MITCHELTON SCOTT 4:34
70 MALUCELLI Matteo ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 4:34
71 ORTEGA RAMIREZ Mauricio COL        RTS – MONTON RACING TEAM 4:34
72 VALOGNES Quentin FRA        TEAM NOVO NORDISK 4:35
73 PACHON MELO Oscar Mauricio COL        RTS – MONTON RACING TEAM 4:35
74 ARAQUE LORENTE Rodrigo ESP        TEAM UKYO 4:35
75 KALMURATOV Muradjan UZB        BEIJING XDS – INNOVA CYCLING TEAM 4:35
76 WANG Xin CHN          4:35
77 ORR Robert GBR        MEMIL PRO CYCLING 4:35
78 MAZUKI Nur Amirull Fakhruddin MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 4:36
79 ANDRIATO Rafael BRA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:36
80 WANG Yadong CHN          4:36
81 HOU Weijie CHN          4:36
82 DE SOUZA ALMEIDA André BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 4:36
83 HO Burr HKG        HONG KONG, CHINA 4:37
84 GU Tianhao CHN        GIANT CYCLING TEAM 4:37
85 BONUSI Raffaello ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 4:37
86 NAKAI Michimasa JPN        TEAM UKYO 4:37
87 JANSSEN Yannick NED        MEMIL PRO CYCLING 4:37
88 BANASZEK Norbert POL        KOLSS CYCLING TEAM 4:38
89 LIU Haiwang CHN        GIANT CYCLING TEAM 4:38
90 CIMA Damiano ITA        NIPPO – VINI FANTINI 4:38
91 KANERVA Hiski FIN        MEMIL PRO CYCLING 4:38
92 CHIU Ho San HKG        HONG KONG, CHINA 4:38
93 GOH Choon Huat SIN        TERENGGANU CYCLING TEAM 4:39
94 MEADVANCORT Jonah USA          4:39
95 LAVERY Philip IRL        H&R BLOCK PRO CYCLING TEAM 4:40
96 CHEN Mingrun CHN          4:41
97 LAU Wan Yau Vincent HKG        HONG KONG, CHINA 4:41
98 BI Wenhui CHN        MITCHELTON SCOTT 4:41
99 MONCORGÉ Pierre FRA        MEMIL PRO CYCLING 4:41
100 WANG Bo CHN        HENGXIANG CYCLING TEAM 4:41
101 CHOY Hiu Fung HKG        HONG KONG, CHINA 4:42
102 SUNNATOV Akramjon UZB        BEIJING XDS – INNOVA CYCLING TEAM 4:42
103 BRAND Sam GBR        TEAM NOVO NORDISK 4:42
104 DE KEIJZER Gerd NED        TEAM NOVO NORDISK 4:43
105 BENHAMOUDA Mehdi FRA        TEAM NOVO NORDISK 4:44
106 SIZKO Antti FIN        CCB VELOTOOLER 4:44
107 CHEN Zhiwen CHN        GIANT CYCLING TEAM 4:44
108 CHAMORRO Francisco ARG        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 4:44
109 AKPAROV Abdullojon UZB        BEIJING XDS – INNOVA CYCLING TEAM 4:44
110 SKORENKO Mykyta UKR        KOLSS CYCLING TEAM 4:45
111 DARMONOV Jakhongir UZB        BEIJING XDS – INNOVA CYCLING TEAM 4:45
112 TOKUDA Suguru JPN        TEAM UKYO 4:45
113 UCHIMA Kohei JPN        NIPPO – VINI FANTINI 4:46
114 PEÑA MENESES Cristian Andres COL        RTS – MONTON RACING TEAM 4:46
115 HIRATSUKA Yoshimitsu JPN        TEAM UKYO 4:46
116 SALEH Mohd Zamri MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 4:47
117 LAU Wan Hei Victor HKG        HONG KONG, CHINA 4:48
118 OLLAMOV Dostonbek UZB        BEIJING XDS – INNOVA CYCLING TEAM 4:48
119 ROSDI Mohd Nor Umardi MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 4:49
120 OTHMAN Muhamad Adiq Husainie MAS        TERENGGANU CYCLING TEAM 4:52
121 DENG Penghai CHN        GIANT CYCLING TEAM 4:54
122 KOISHI Yuma JPN        NIPPO – VINI FANTINI 4:54
123 NISHIMURA Hiroki JPN        SHIMANO RACING TEAM 4:58

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here