Elia Viviani of Quick-Step Floors has won stage 2 of the Giro d’Italia.  Viviani took the win ahead of Jakub Mareczko and Sam Bennett.  Also featuring George Bennett, Sam Bewley & Tom Scully.

 

Viviani does Giro double as riders farewell Israel

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
2 MARECZKO Jakub ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:51:20
3 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 3:51:20
4 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:51:20
5 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:20
6 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
7 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
8 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:51:20
9 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
10 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 3:51:20
11 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
12 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:51:20
13 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 3:51:20
14 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
15 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:20
16 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
17 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
18 SCHMIDT Mads Würtz DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
19 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 3:51:20
20 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:51:20
21 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 3:51:20
22 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 3:51:20
23 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
24 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:51:20
25 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 3:51:20
26 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 3:51:20
27 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 3:51:20
28 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 3:51:20
29 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 3:51:20
30 SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE 3:51:20
31 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 3:51:20
32 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:20
33 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 3:51:20
34 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:51:20
35 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:51:20
36 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 3:51:20
37 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:20
38 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 3:51:20
39 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 3:51:20
40 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 3:51:20
41 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
42 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 3:51:20
43 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:20
44 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
45 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
46 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
47 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 3:51:20
48 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
49 KANGERT Tanel EST        ASTANA PRO TEAM 3:51:20
50 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
51 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:51:20
52 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
53 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
54 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 3:51:20
55 GUARDINI Andrea ITA        BARDIANI CSF 3:51:20
56 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 3:51:20
57 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 3:51:20
58 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 3:51:20
59 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
60 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
61 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 3:51:20
62 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
63 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
64 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 3:51:20
65 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 3:51:20
66 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 3:51:20
67 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 3:51:20
68 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 3:51:20
69 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:51:20
70 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
71 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 3:51:20
72 VALLS FERRI Rafael ESP        MOVISTAR TEAM 3:51:20
73 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
74 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 3:51:20
75 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:20
76 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 3:51:20
77 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
78 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
79 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 3:51:20
80 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
81 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
82 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:51:20
83 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 3:51:20
84 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 3:51:20
85 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:51:20
86 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 3:51:20
87 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 3:51:20
88 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 3:51:20
89 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM 3:51:20
90 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:51:20
91 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 3:51:20
92 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 3:51:20
93 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
94 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
95 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:20
96 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 3:51:20
97 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:20
98 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:51:20
99 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
100 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
101 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 3:51:20
102 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 3:51:20
103 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
104 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
105 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:51:20
106 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:20
107 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 3:51:20
108 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
109 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
110 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:20
111 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
112 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:51:20
113 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 3:51:20
114 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 3:51:20
115 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:51:20
116 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 3:51:20
117 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 3:51:20
118 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
119 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:51:20
120 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
121 SENNI Manuel ITA        BARDIANI CSF 3:51:20
122 NIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:51:20
123 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 3:51:20
124 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
125 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 3:51:20
126 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:51:20
127 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 3:51:20
128 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 3:51:20
129 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:51:20
130 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:51:20
131 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 3:51:20
132 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 3:51:45
133 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:51:50
134 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:51:58
135 POELS Wout NED        TEAM SKY 3:52:00
136 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 3:52:05
137 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 3:52:18
138 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:52:22
139 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:52:22
140 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 3:52:25
141 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 3:52:25
142 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:52:25
143 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:52:25
144 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:52:25
145 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 3:52:25
146 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 3:52:25
147 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 3:52:25
148 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 3:52:25
149 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:52:25
150 TONELLI Alessandro ITA        BARDIANI CSF 3:52:25
151 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 3:52:25
152 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 3:52:25
153 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 3:52:25
154 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 3:52:25
155 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 3:52:25
156 ZARDINI Edoardo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:52:25
157 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:52:25
158 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:52:25
159 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:52:25
160 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 3:52:25
161 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 3:52:25
162 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:52:25
163 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 3:52:25
164 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 3:52:25
165 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 3:52:25
166 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:52:25
167 KNEES Christian GER        TEAM SKY 3:52:37
168 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 3:52:45
169 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 3:52:53
170 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 3:52:53
171 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:53:14
172 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 3:53:38
173 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:54:45
174 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 3:54:45
175 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 3:54:47
Photo: Sirotti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here