Chris Froome took the win in stage 19 of the Giro d’Italia, and with it the maglia rosa, and with it the KOM jersey.  He was dominant in his performance as he took the win ahead of Richard Carapaz and Thibaut Pinot.  Also featuring George Bennett and Sam Bewley.

 

Froome blows Giro apart in stage 19

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 5:12:26
2 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 5:15:26
3 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 5:15:33
4 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 5:15:38
5 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 5:15:49
6 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 5:18:39
7 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 5:20:48
8 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 5:20:49
9 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 5:20:49
10 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 5:20:49
11 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 5:20:55
12 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:21:04
13 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 5:22:11
14 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 5:23:35
15 POELS Wout NED        TEAM SKY 5:23:35
16 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:26:26
17 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 5:26:46
18 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 5:27:04
19 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:27:21
20 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:28:07
21 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 5:31:58
22 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 5:31:58
23 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 5:35:33
24 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 5:37:09
25 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 5:37:15
26 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 5:37:15
27 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 5:37:15
28 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 5:37:15
29 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 5:37:58
30 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 5:38:26
31 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 5:39:26
32 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:39:48
33 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 5:45:18
34 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 5:45:18
35 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:45:18
36 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 5:45:18
37 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 5:45:18
38 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 5:45:18
39 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:46:01
40 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:46:17
41 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 5:46:54
42 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 5:46:54
43 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 5:46:54
44 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:46:54
45 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 5:46:54
46 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 5:46:54
47 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 5:46:54
48 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:46:54
49 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 5:47:31
50 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 5:47:31
51 KNEES Christian GER        TEAM SKY 5:47:31
52 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 5:47:31
53 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 5:47:31
54 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:47:35
55 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 5:47:35
56 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 5:47:35
57 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 5:47:35
58 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 5:47:42
59 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 5:47:44
60 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:47:44
61 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:47:44
62 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:47:44
63 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 5:47:44
64 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 5:47:44
65 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:47:50
66 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:47:50
67 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 5:47:53
68 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 5:48:00
69 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 5:48:17
70 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:48:35
71 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 5:49:48
72 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 5:50:00
73 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 5:50:05
74 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:50:10
75 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 5:50:18
76 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 5:50:23
77 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 5:51:17
78 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 5:51:17
79 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 5:51:17
80 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:51:17
81 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 5:51:17
82 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 5:51:17
83 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:51:17
84 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:51:17
85 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 5:51:17
86 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 5:51:17
87 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:51:17
88 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 5:51:23
89 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:51:36
90 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 5:51:50
91 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 5:51:50
92 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 5:51:57
93 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:52:06
94 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 5:52:52
95 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 5:56:11
96 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 5:56:11
97 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:56:11
98 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:56:11
99 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:56:11
100 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:56:11
101 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 5:56:11
102 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 5:56:11
103 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 5:56:11
104 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:56:11
105 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 5:56:11
106 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:56:11
107 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 5:56:11
108 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 5:56:11
109 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:56:11
110 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 5:56:11
111 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:56:11
112 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 5:56:11
113 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:56:11
114 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 5:56:11
115 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 5:56:11
116 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:56:11
117 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 5:56:11
118 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 5:56:11
119 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:56:11
120 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 5:56:11
121 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 5:56:11
122 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:56:11
123 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 5:56:11
124 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 5:56:11
125 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 5:56:11
126 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 5:56:11
127 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 5:56:11
128 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:56:11
129 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 5:56:11
130 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 5:56:11
131 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 5:56:11
132 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 5:56:11
133 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:56:11
134 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 5:56:11
135 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 5:56:11
136 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 5:56:11
137 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 5:56:11
138 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:56:30
139 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 5:56:33
140 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 5:56:52
141 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 5:56:56
142 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:57:09
143 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:57:31
144 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:57:36
145 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 5:57:36
146 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:57:36
147 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 5:57:52
148 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 5:57:52
149 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 5:57:56
150 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 5:57:58
151 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:58:15
  VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB DNF
  CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE DNF
  MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF DNF
  BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ DNF
  O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA DNF
  KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY DNF
  ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES DNF

General classification after stage 19:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 80:21:59
2 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 80:22:39
3 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 80:26:16
4 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 80:26:56
5 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 80:27:43
6 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 80:30:02
7 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 80:33:07
8 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 80:34:18
9 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 80:34:34
10 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 80:36:17
11 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 80:37:15
12 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 80:38:28
13 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 80:38:37
14 POELS Wout NED        TEAM SKY 80:39:39
15 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 80:48:01
16 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 80:50:15
17 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 80:57:41
18 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 80:57:48
19 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 81:02:46
20 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 81:15:54
21 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 81:19:17
22 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 81:23:02
23 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 81:23:09
24 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 81:24:06
25 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 81:26:28
26 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 81:34:19
27 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 81:34:21
28 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 81:36:03
29 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 81:42:19
30 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 81:45:40
31 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 81:53:17
32 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 81:54:11
33 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 81:56:09
34 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 81:59:40
35 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 82:07:31
36 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 82:09:17
37 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 82:11:46
38 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 82:12:11
39 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 82:13:16
40 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 82:13:25
41 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 82:16:02
42 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 82:16:51
43 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 82:16:54
44 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 82:17:29
45 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 82:17:35
46 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 82:21:25
47 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 82:24:54
48 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 82:33:12
49 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 82:34:17
50 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 82:34:20
51 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 82:37:19
52 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 82:38:31
53 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 82:38:44
54 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 82:41:14
55 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 82:43:43
56 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 82:46:37
57 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 82:48:33
58 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 82:50:30
59 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 82:51:47
60 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 82:51:59
61 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 82:53:36
62 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 82:54:00
63 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 82:55:47
64 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 82:56:21
65 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 82:58:46
66 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 83:02:16
67 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 83:03:16
68 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 83:04:01
69 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 83:07:07
70 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 83:09:52
71 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 83:12:35
72 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 83:12:56
73 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 83:13:45
74 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 83:15:23
75 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 83:22:18
76 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 83:25:55
77 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 83:27:40
78 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 83:31:21
79 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 83:31:22
80 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 83:33:10
81 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 83:33:17
82 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 83:35:37
83 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 83:36:38
84 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 83:37:02
85 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 83:37:07
86 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 83:41:01
87 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 83:47:53
88 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 83:48:31
89 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 83:49:08
90 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 83:49:45
91 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 83:50:50
92 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 83:52:32
93 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 83:52:47
94 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 83:53:35
95 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 83:56:52
96 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 83:57:00
97 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 84:01:37
98 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 84:02:41
99 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 84:03:07
100 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 84:03:26
101 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 84:04:24
102 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 84:04:26
103 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 84:04:30
104 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 84:05:26
105 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 84:05:47
106 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 84:05:58
107 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 84:06:11
108 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 84:07:09
109 KNEES Christian GER        TEAM SKY 84:07:49
110 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 84:10:59
111 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 84:12:37
112 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 84:13:05
113 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 84:13:43
114 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 84:15:42
115 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 84:17:42
116 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 84:18:53
117 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 84:18:55
118 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 84:22:14
119 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 84:22:43
120 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 84:22:49
121 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 84:24:06
122 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 84:24:23
123 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 84:26:11
124 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 84:26:55
125 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 84:28:21
126 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 84:28:23
127 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 84:29:21
128 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 84:32:10
129 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 84:33:39
130 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 84:37:30
131 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 84:37:39
132 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 84:38:18
133 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 84:39:00
134 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 84:39:37
135 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 84:40:26
136 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 84:41:42
137 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 84:42:01
138 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 84:46:29
139 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 84:48:09
140 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 84:50:42
141 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 84:51:03
142 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 84:58:12
143 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 84:58:29
144 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 85:00:45
145 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 85:01:23
146 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 85:02:37
147 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 85:06:40
148 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 85:14:37
149 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 85:15:22
150 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 85:16:44
151 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 85:29:58

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here