Giro d’Italia 2018 stage 17

Elia Viviani won stage 17 of the Giro d'Italia for Quick-Step Floors, sprinting to his fourth stage win of this year's Giro ahead of Sam Bennett and Nicole Bonifazio.  Also featuring George Bennett and Sam Bewley.

0
388
Sam Bewley sheltered Simon Yates all day long on the eve of the mountains, photo Sirotti

Elia Viviani won stage 17 of the Giro d’Italia for Quick-Step Floors, sprinting to his fourth stage win of this year’s Giro ahead of Sam Bennett and Nicole Bonifazio.  Also featuring George Bennett and Sam Bewley.

 

Viviani takes four for Quick-Step as mountains loom

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:19:57
2 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 3:19:57
3 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:19:57
4 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:19:57
5 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 3:19:57
6 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:19:57
7 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 3:19:57
8 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:19:57
9 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:19:57
10 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:19:57
11 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:19:57
12 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 3:19:57
13 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:19:57
14 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:19:57
15 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
16 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 3:19:57
17 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:19:57
18 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
19 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:19:57
20 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
21 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 3:19:57
22 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 3:19:57
23 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 3:19:57
24 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 3:19:57
25 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 3:19:57
26 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 3:19:57
27 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 3:19:57
28 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 3:19:57
29 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 3:19:57
30 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
31 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 3:19:57
32 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 3:19:57
33 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 3:19:57
34 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 3:19:57
35 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 3:19:57
36 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
37 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 3:19:57
38 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:19:57
39 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 3:19:57
40 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 3:19:57
41 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 3:19:57
42 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 3:19:57
43 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:19:57
44 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 3:19:57
45 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 3:19:57
46 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:19:57
47 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:19:57
48 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:19:57
49 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 3:19:57
50 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 3:19:57
51 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:19:57
52 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 3:19:57
53 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 3:19:57
54 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:19:57
55 POELS Wout NED        TEAM SKY 3:19:57
56 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 3:19:57
57 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 3:19:57
58 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 3:19:57
59 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 3:19:57
60 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 3:19:57
61 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
62 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 3:19:57
63 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:19:57
64 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 3:19:57
65 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 3:19:57
66 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 3:19:57
67 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 3:19:57
68 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:19:57
69 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:19:57
70 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 3:19:57
71 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 3:19:57
72 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 3:19:57
73 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 3:19:57
74 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 3:19:57
75 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 3:19:57
76 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 3:19:57
77 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 3:19:57
78 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 3:19:57
79 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 3:20:20
80 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:20:22
81 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:20:32
82 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:20:46
83 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:20:46
84 KNEES Christian GER        TEAM SKY 3:20:48
85 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:20:51
86 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 3:20:51
87 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:20:51
88 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:20:51
89 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 3:21:13
90 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 3:21:16
91 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 3:21:21
92 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 3:21:28
93 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 3:21:53
94 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 3:22:17
95 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 3:23:39
96 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 3:23:39
97 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 3:23:39
98 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 3:23:39
99 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 3:23:39
100 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:23:39
101 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 3:23:39
102 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 3:23:39
103 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:23:39
104 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:23:39
105 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 3:23:39
106 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:23:39
107 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 3:23:39
108 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:25:18
109 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:25:18
110 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 3:26:32
111 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 3:26:32
112 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 3:26:32
113 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 3:26:32
114 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:26:32
115 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 3:26:32
116 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 3:27:30
117 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:27:46
118 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 3:29:08
119 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 3:29:08
120 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 3:29:08
121 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 3:29:08
122 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:29:08
123 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 3:29:08
124 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 3:29:08
125 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:29:08
126 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:30:18
127 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 3:30:18
128 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 3:30:18
129 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:30:18
130 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 3:30:18
131 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:30:18
132 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 3:30:18
133 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 3:30:18
134 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 3:30:18
135 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 3:30:18
136 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 3:30:18
137 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:30:18
138 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:30:18
139 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:30:18
140 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:30:18
141 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 3:30:18
142 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 3:30:18
143 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 3:30:18
144 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:30:18
145 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:30:18
146 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:30:18
147 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 3:30:18
148 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 3:30:18
149 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 3:30:18
150 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:30:18
151 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 3:30:18
152 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 3:30:18
153 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 3:30:18
154 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 3:30:18
155 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 3:30:18
156 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 3:30:18
157 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 3:34:10
158 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 3:34:10
  CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL DNS
  MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA DNS
  VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL DNF

 

General classification after stage 17:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 69:59:11
2 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 70:00:07
3 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 70:02:22
4 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 70:03:01
5 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 70:03:30
6 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 70:04:15
7 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 70:04:48
8 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 70:05:13
9 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 70:05:18
10 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 70:06:12
11 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 70:06:24
12 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 70:06:44
13 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 70:07:16
14 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 70:08:07
15 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 70:08:59
16 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 70:09:14
17 POELS Wout NED        TEAM SKY 70:09:15
18 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 70:11:28
19 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 70:13:58
20 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 70:14:02
21 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 70:27:58
22 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 70:28:36
23 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 70:30:20
24 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 70:31:31
25 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 70:33:14
26 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 70:35:04
27 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 70:37:17
28 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 70:40:54
29 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 70:41:10
30 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 70:41:41
31 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 70:43:04
32 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 70:48:19
33 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 70:48:20
34 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 70:51:11
35 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 70:51:23
36 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 71:02:04
37 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 71:10:12
38 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 71:11:50
39 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 71:13:08
40 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 71:13:39
41 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 71:13:51
42 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 71:14:05
43 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 71:14:28
44 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 71:15:52
45 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 71:16:42
46 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 71:21:41
47 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 71:22:50
48 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 71:23:40
49 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 71:23:50
50 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 71:24:00
51 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 71:24:24
52 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 71:25:00
53 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 71:27:12
54 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 71:31:26
55 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 71:36:58
56 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 71:37:45
57 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 71:38:41
58 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 71:43:56
59 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 71:45:20
60 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 71:45:28
61 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 71:45:56
62 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 71:46:08
63 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 71:46:10
64 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 71:49:11
65 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 71:50:11
66 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 71:50:46
67 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 71:51:27
68 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 71:53:43
69 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 71:53:51
70 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 71:57:47
71 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 71:58:12
72 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 72:00:03
73 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 72:04:26
74 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 72:06:04
75 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 72:07:35
76 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 72:08:59
77 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 72:14:45
78 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 72:16:32
79 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 72:18:11
80 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 72:18:29
81 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 72:19:55
82 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 72:20:14
83 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 72:22:12
84 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 72:22:29
85 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 72:22:42
86 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 72:23:41
87 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 72:25:27
88 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 72:25:35
89 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 72:28:22
90 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 72:29:21
91 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 72:31:09
92 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 72:31:33
93 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 72:33:41
94 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 72:34:10
95 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 72:34:33
96 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 72:40:15
97 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 72:41:29
98 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 72:43:38
99 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 72:45:50
100 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 72:47:11
101 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 72:47:15
102 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 72:48:27
103 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 72:48:51
104 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 72:52:50
105 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 72:53:42
106 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 72:55:44
107 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 72:56:08
108 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 72:56:23
109 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 72:56:41
110 KNEES Christian GER        TEAM SKY 72:58:30
111 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 72:58:52
112 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 72:59:38
113 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 73:00:11
114 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 73:01:11
115 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 73:01:36
116 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 73:01:37
117 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 73:02:38
118 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 73:04:15
119 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 73:04:44
120 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 73:04:59
121 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 73:05:41
122 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 73:08:12
123 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 73:08:56
124 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 73:09:43
125 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 73:09:59
126 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 73:10:22
127 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 73:10:25
128 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 73:11:01
129 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 73:11:18
130 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 73:11:22
131 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 73:11:57
132 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 73:12:28
133 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 73:13:02
134 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 73:13:36
135 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 73:14:50
136 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 73:17:09
137 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 73:18:22
138 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 73:19:31
139 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 73:20:05
140 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 73:20:20
141 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 73:22:44
142 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 73:24:22
143 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 73:25:09
144 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 73:26:49
145 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 73:27:21
146 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 73:33:04
147 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 73:33:22
148 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 73:37:40
149 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 73:40:13
150 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 73:40:22
151 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 73:42:46
152 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 73:43:03
153 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 73:43:24
154 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 73:45:48
155 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 73:49:32
156 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 73:52:42
157 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 73:58:45
158 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 74:09:42

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here