Rohan Dennis of BMC Racing leapt up into the top ten on GC with victory in stage 16 of the Giro d’Italia.  Dennis defeated long-time leader of the stage, Tony Martin, and Tom Dumoulin who closed the gap to Simon Yates.  Also featuring George Bennett and Sam Bewley.

 

Dennis wins as Bennett suffers bad luck, drops to 10th

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 0:40:00
2 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:40:14
3 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 0:40:22
4 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:40:27
5 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 0:40:35
6 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:40:40
7 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 0:40:47
8 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:40:57
9 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 0:41:01
10 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 0:41:04
11 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 0:41:07
12 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:41:08
13 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 0:41:09
14 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:41:12
15 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 0:41:17
16 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:41:24
17 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 0:41:28
18 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 0:41:31
19 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 0:41:34
20 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 0:41:37
21 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 0:41:40
22 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 0:41:44
23 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 0:41:45
24 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 0:41:58
25 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 0:42:00
26 POELS Wout NED        TEAM SKY 0:42:06
27 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 0:42:09
28 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 0:42:15
29 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 0:42:15
30 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:42:17
31 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 0:42:20
32 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:42:20
33 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 0:42:25
34 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 0:42:27
35 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:42:28
36 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 0:42:31
37 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 0:42:33
38 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 0:42:34
39 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 0:42:35
40 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 0:42:36
41 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 0:42:37
42 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 0:42:37
43 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 0:42:39
44 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 0:42:39
45 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:42:40
46 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:42:40
47 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:42:40
48 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:42:43
49 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:42:44
50 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 0:42:47
51 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:42:57
52 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 0:42:57
53 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 0:42:58
54 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 0:42:58
55 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 0:42:59
56 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:43:04
57 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 0:43:04
58 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 0:43:04
59 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 0:43:06
60 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 0:43:09
61 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 0:43:14
62 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 0:43:14
63 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:43:17
64 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:43:19
65 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 0:43:19
66 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 0:43:19
67 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 0:43:20
68 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 0:43:22
69 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 0:43:23
70 KNEES Christian GER        TEAM SKY 0:43:24
71 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:43:26
72 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:43:28
73 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:43:30
74 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 0:43:34
75 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 0:43:37
76 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:43:40
77 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:43:41
78 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 0:43:42
79 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:43:42
80 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 0:43:43
81 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 0:43:45
82 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 0:43:46
83 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:43:47
84 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:43:47
85 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 0:43:51
86 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:43:55
87 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 0:43:56
88 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:43:57
89 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 0:43:58
90 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 0:44:04
91 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 0:44:06
92 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:44:07
93 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 0:44:07
94 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 0:44:08
95 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 0:44:09
96 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 0:44:09
97 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 0:44:10
97 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 0:44:10
99 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 0:44:10
100 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 0:44:11
101 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 0:44:12
102 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:44:14
103 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:44:14
104 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 0:44:14
105 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:44:14
106 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 0:44:19
107 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:44:19
108 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:44:21
109 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 0:44:24
110 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:44:26
111 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:44:27
112 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:44:27
113 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:44:28
114 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 0:44:30
115 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:44:31
116 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 0:44:32
117 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:44:35
118 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 0:44:40
119 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:44:42
120 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 0:44:43
121 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 0:44:44
122 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 0:44:45
123 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 0:44:49
124 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 0:44:51
125 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 0:44:51
126 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 0:44:53
127 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:44:55
128 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 0:44:59
129 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 0:45:02
130 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 0:45:05
131 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:45:10
132 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 0:45:15
133 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 0:45:16
134 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 0:45:17
135 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 0:45:18
136 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 0:45:18
137 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 0:45:18
138 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:45:19
139 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 0:45:19
140 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:45:20
141 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 0:45:22
142 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:45:24
143 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:45:28
144 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 0:45:28
145 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 0:45:28
146 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 0:45:31
147 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 0:45:32
148 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 0:45:32
149 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 0:45:38
150 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 0:45:39
151 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 0:45:53
152 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:45:55
153 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 0:45:55
154 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:46:01
155 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 0:46:01
156 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 0:46:02
157 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 0:46:02
158 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 0:46:12
159 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 0:46:24
160 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 0:46:32
161 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 0:46:38

General classification after stage 16:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 66:39:14
2 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 66:40:10
3 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 66:42:25
4 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 66:43:04
5 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 66:43:33
6 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 66:44:18
7 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 66:44:51
8 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 66:45:16
9 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 66:45:21
10 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 66:46:15
11 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 66:46:27
12 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 66:46:47
13 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 66:47:19
14 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 66:48:10
15 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 66:49:02
16 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 66:49:17
17 POELS Wout NED        TEAM SKY 66:49:21
18 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 66:50:56
19 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 66:54:01
20 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 66:54:05
21 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 67:01:26
22 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 67:03:48
23 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 67:08:39
24 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 67:11:34
25 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 67:13:17
26 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 67:15:07
27 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 67:17:20
28 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 67:20:57
29 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 67:21:13
30 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 67:21:36
31 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 67:21:44
32 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 67:28:22
33 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 67:28:23
34 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 67:31:14
35 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 67:31:28
36 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 67:41:13
37 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 67:50:00
38 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 67:50:15
39 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 67:51:53
40 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 67:53:11
41 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 67:53:42
42 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 67:53:54
43 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 67:54:08
44 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 67:55:55
45 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 67:56:45
46 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 67:57:34
47 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 68:00:22
48 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 68:01:44
49 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 68:02:33
50 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 68:03:08
51 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 68:03:43
52 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 68:03:53
53 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 68:04:38
54 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 68:06:26
55 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 68:07:27
56 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 68:11:29
57 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 68:17:01
58 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 68:18:44
59 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 68:18:48
60 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 68:19:41
61 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 68:20:17
62 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 68:22:09
63 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 68:22:41
64 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 68:24:55
65 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 68:24:57
66 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 68:25:31
67 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 68:25:59
68 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 68:29:14
69 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 68:30:04
70 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 68:30:49
71 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 68:30:55
72 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 68:34:08
73 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 68:34:33
74 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 68:42:17
75 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 68:42:43
76 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 68:43:05
77 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 68:46:07
78 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 68:47:24
79 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 68:48:11
80 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 68:49:02
81 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 68:49:56
82 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 68:54:48
83 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 68:55:54
84 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 68:56:16
85 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 68:56:19
86 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 69:00:02
87 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 69:01:15
88 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 69:02:15
89 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 69:02:32
90 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 69:02:45
91 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 69:04:43
92 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 69:05:02
93 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 69:05:38
94 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 69:09:04
95 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 69:11:12
96 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 69:12:21
97 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 69:13:44
98 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 69:14:36
99 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 69:16:53
100 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 69:19:55
101 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 69:21:55
102 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 69:22:32
103 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 69:23:41
104 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 69:24:34
105 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 69:25:26
106 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 69:25:53
107 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 69:27:24
108 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 69:28:00
109 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 69:29:20
110 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 69:31:19
111 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 69:32:20
112 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 69:32:20
113 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 69:33:57
114 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 69:34:26
115 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 69:36:15
116 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 69:36:26
117 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 69:36:44
118 KNEES Christian GER        TEAM SKY 69:37:42
119 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 69:38:38
120 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 69:39:25
121 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 69:39:41
122 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 69:40:04
123 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 69:40:14
124 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 69:40:43
125 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 69:41:00
126 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 69:41:14
127 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 69:41:39
128 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 69:42:14
129 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 69:43:18
130 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 69:43:54
131 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 69:45:44
132 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 69:48:15
133 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 69:49:13
134 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 69:50:02
135 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 69:50:28
136 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 69:51:57
137 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 69:52:00
138 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 69:52:26
139 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 69:52:31
140 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 69:53:30
141 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 69:53:59
142 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 69:54:51
143 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 69:57:03
144 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 69:58:25
145 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 69:59:14
146 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 70:00:33
147 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 70:00:43
148 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 70:03:04
149 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 70:03:10
150 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 70:06:52
151 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 70:09:25
152 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 70:09:55
153 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 70:10:04
154 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 70:12:28
155 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 70:12:45
156 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 70:13:06
157 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 70:15:30
158 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 70:22:24
159 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 70:27:39
160 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 70:28:27
161 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 70:41:56

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here