Sam Bennett powered away from the rest with a long range sprint that got the better of Danny van Poppel and Niccolo Bonifazio.  Also featuring George Bennett, Tom Scully and Sam Bewley.

 

Sam Bennett wins rain-soaked stage in Imola

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 4:49:34
2 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:49:34
3 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:49:34
4 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:49:34
5 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 4:49:34
6 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 4:49:34
7 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:49:34
8 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
9 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 4:49:34
10 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:49:34
11 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:49:34
12 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:49:34
13 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:49:34
14 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 4:49:34
15 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 4:49:34
16 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:49:34
17 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 4:49:34
18 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:49:34
19 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 4:49:34
20 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 4:49:34
21 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 4:49:34
22 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 4:49:34
23 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 4:49:34
24 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 4:49:34
25 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
26 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 4:49:34
27 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 4:49:34
28 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:49:34
29 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 4:49:34
30 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 4:49:34
31 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 4:49:34
32 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 4:49:34
33 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:49:34
34 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 4:49:34
35 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 4:49:34
36 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 4:49:34
37 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 4:49:34
38 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 4:49:34
39 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:49:34
40 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 4:49:34
41 POELS Wout NED        TEAM SKY 4:49:34
42 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:49:34
43 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:49:34
44 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 4:49:34
45 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
46 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:49:34
47 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
48 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:49:34
49 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 4:49:34
50 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
51 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 4:49:34
52 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 4:50:18
53 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 4:50:36
54 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:50:40
55 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:50:42
56 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:51:06
57 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:51:06
58 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 4:51:08
59 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 4:51:11
60 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 4:51:11
61 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:51:11
62 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 4:51:11
63 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 4:51:18
64 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 4:51:18
65 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:51:18
66 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:51:18
67 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 4:51:30
68 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 4:51:49
69 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:52:13
70 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 4:52:13
71 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 4:52:13
72 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 4:52:13
73 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 4:52:38
74 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 4:52:38
75 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 4:52:38
76 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 4:52:38
77 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 4:52:38
78 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 4:52:38
79 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 4:52:38
80 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:52:38
81 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 4:52:38
82 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 4:52:38
83 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:52:38
84 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:52:38
85 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 4:52:38
86 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:52:38
87 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:53:42
88 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:53:51
89 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 4:54:44
90 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:54:44
91 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:54:44
92 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 4:55:10
93 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 4:55:10
94 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 4:55:10
95 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:55:10
96 TONELLI Alessandro ITA        BARDIANI CSF 4:55:10
97 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 4:55:10
98 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:55:10
99 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 4:55:10
100 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 4:55:10
101 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 4:55:10
102 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 4:55:10
103 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:55:10
104 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:56:43
105 KNEES Christian GER        TEAM SKY 4:56:43
106 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 4:56:43
107 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:56:43
108 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:57:26
109 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 4:57:43
110 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:57:50
111 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:57:50
112 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 4:57:50
113 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:58:24
114 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 4:58:24
115 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 4:58:24
116 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:58:24
117 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 4:58:24
118 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 4:58:24
119 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 4:58:24
120 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 4:58:24
121 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 4:58:24
122 KANGERT Tanel EST        ASTANA PRO TEAM 4:58:24
123 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:58:24
124 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM 4:58:24
125 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:58:24
126 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 4:58:24
127 SENNI Manuel ITA        BARDIANI CSF 4:58:24
128 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 4:58:24
129 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 4:58:24
130 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 4:58:24
131 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 4:58:24
132 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 4:58:24
133 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 4:58:24
134 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:58:24
135 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:58:24
136 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 4:58:24
137 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:58:24
138 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:58:24
139 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 4:58:24
140 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 4:58:24
141 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 4:58:24
142 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 4:58:24
143 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 4:58:24
144 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:58:24
145 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 4:58:35
146 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:00:10
147 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:00:10
148 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 5:00:10
149 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 5:00:14
150 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:00:14
151 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 5:00:20
152 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 5:00:39
153 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 5:00:39
154 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 5:01:56
155 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:01:56
156 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:01:56
157 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:01:56
158 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 5:02:04
159 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:02:14
160 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:02:40
161 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:03:19
162 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:03:51
163 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 5:03:52
164 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA 5:03:52
165 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:03:52
166 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 5:03:52
167 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 5:03:52
168 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 5:05:19
169 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 5:05:19

General classification after stage 12:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 BENNETT Sam IRL        BORA – HANSGROHE 4:49:34
2 VAN POPPEL Danny NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:49:34
3 BONIFAZIO Niccolò ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:49:34
4 PLANCKAERT Baptiste BEL        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:49:34
5 ROELANDTS Jurgen BEL        BMC RACING TEAM 4:49:34
6 MØRKØV Michael DEN        QUICK – STEP FLOORS 4:49:34
7 BELLETTI Manuel ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:49:34
8 VENTURINI Clement FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
9 SENECHAL Florian FRA        QUICK – STEP FLOORS 4:49:34
10 BATTAGLIN Enrico ITA        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:49:34
11 LAMMERTINK Maurits NED        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:49:34
12 VENTER Jaco RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:49:34
13 MODOLO Sacha ITA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:49:34
14 PANTANO GOMEZ Jarlinson COL        TREK – SEGAFREDO 4:49:34
15 DRUCKER Jean-Pierre LUX        BMC RACING TEAM 4:49:34
16 GIBBONS Ryan RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:49:34
17 VAN DER SANDE Tosh BEL        LOTTO SOUDAL 4:49:34
18 POZZOVIVO Domenico ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:49:34
19 PFINGSTEN Christoph GER        BORA – HANSGROHE 4:49:34
20 CARAPAZ Richard ECU        MOVISTAR TEAM 4:49:34
21 KONRAD Patrick AUT        BORA – HANSGROHE 4:49:34
22 BRAMBILLA Gianluca ITA        TREK – SEGAFREDO 4:49:34
23 DENNIS Rohan AUS        BMC RACING TEAM 4:49:34
24 OOMEN Sam NED        TEAM SUNWEB 4:49:34
25 GENIEZ Alexandre FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
26 FORMOLO Davide ITA        BORA – HANSGROHE 4:49:34
27 DUMOULIN Tom NED        TEAM SUNWEB 4:49:34
28 BENNETT George NZL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:49:34
29 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello ESP        ASTANA PRO TEAM 4:49:34
30 MOHORIC Matej SLO        BAHRAIN – MERIDA 4:49:34
31 BETANCUR Carlos COL        MOVISTAR TEAM 4:49:34
32 YATES Simon Philip GBR        MITCHELTON – SCOTT 4:49:34
33 GONÇALVES José POR        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:49:34
34 HENAO MONTOYA Sergio Luis COL        TEAM SKY 4:49:34
35 O’CONNOR Ben AUS        TEAM DIMENSION DATA 4:49:34
36 LOPEZ MORENO Miguel Angel COL        ASTANA PRO TEAM 4:49:34
37 FROOME Chris GBR        TEAM SKY 4:49:34
38 PINOT Thibaut FRA        GROUPAMA – FDJ 4:49:34
39 WOODS Michael CAN        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:49:34
40 SCHACHMANN Maximilian GER        QUICK – STEP FLOORS 4:49:34
41 POELS Wout NED        TEAM SKY 4:49:34
42 ARU Fabio ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:49:34
43 ULISSI Diego ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:49:34
44 PREIDLER Georg AUT        GROUPAMA – FDJ 4:49:34
45 DUPONT Hubert FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
46 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:49:34
47 CHEREL Mikael FRA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
48 SCULLY Tom NZL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:49:34
49 SANCHEZ Luis León ESP        ASTANA PRO TEAM 4:49:34
50 MONTAGUTI Matteo ITA        AG2R LA MONDIALE 4:49:34
51 NIEVE ITURRALDE Mikel ESP        MITCHELTON – SCOTT 4:49:34
52 DE MARCHI Alessandro ITA        BMC RACING TEAM 4:50:18
53 KREUZIGER Roman CZE        MITCHELTON – SCOTT 4:50:36
54 CONTI Valerio ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:50:40
55 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:50:42
56 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:51:06
57 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:51:06
58 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 4:51:08
59 VILLELLA Davide ITA        ASTANA PRO TEAM 4:51:11
60 VERVAEKE Louis BEL        TEAM SUNWEB 4:51:11
61 LUTSENKO Alexey KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:51:11
62 ŠTYBAR Zdenek CZE        QUICK – STEP FLOORS 4:51:11
63 HANSEN Adam James AUS        LOTTO SOUDAL 4:51:18
64 BAK YTTING Lars DEN        LOTTO SOUDAL 4:51:18
65 VAN EMDEN Jos NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:51:18
66 DOWSETT Alex GBR        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:51:18
67 WELLENS Tim BEL        LOTTO SOUDAL 4:51:30
68 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 4:51:49
69 BOARO Manuele ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:52:13
70 FRANKINY Kilian SUI        BMC RACING TEAM 4:52:13
71 HAMILTON Christopher AUS        TEAM SUNWEB 4:52:13
72 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 4:52:13
73 LADAGNOUS Matthieu FRA        GROUPAMA – FDJ 4:52:38
74 HAGA Chad USA        TEAM SUNWEB 4:52:38
75 KING Benjamin USA        TEAM DIMENSION DATA 4:52:38
76 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 4:52:38
77 VAN POPPEL Boy NED        TREK – SEGAFREDO 4:52:38
78 POLANC Jan SLO        UAE TEAM EMIRATES 4:52:38
79 BERHANE Natnael ERI        TEAM DIMENSION DATA 4:52:38
80 MARCATO Marco ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:52:38
81 BIDARD François FRA        AG2R LA MONDIALE 4:52:38
82 PUCCIO Salvatore ITA        TEAM SKY 4:52:38
83 BELKOV Maxim RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:52:38
84 KUZNETSOV Viacheslav RUS        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:52:38
85 CAVAGNA Rémi FRA        QUICK – STEP FLOORS 4:52:38
86 BERTAZZO Liam ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:52:38
87 JANSE VAN RENSBURG Jacques Willem RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:53:42
88 BROWN Nathan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:53:51
89 VENTOSO ALBERDI Francisco Jose ESP        BMC RACING TEAM 4:54:44
90 VISCONTI Giovanni ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:54:44
91 VAN ASBROECK Tom BEL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:54:44
92 DIDIER Laurent LUX        TREK – SEGAFREDO 4:55:10
93 BEWLEY Sam NZL        MITCHELTON – SCOTT 4:55:10
94 GROSSSCHARTNER Felix AUT        BORA – HANSGROHE 4:55:10
95 NIBALI Antonio ITA        BAHRAIN – MERIDA 4:55:10
96 TONELLI Alessandro ITA        BARDIANI CSF 4:55:10
97 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban COL        MITCHELTON – SCOTT 4:55:10
98 TURRIN Alex ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:55:10
99 DE LA PARTE Victor ESP        MOVISTAR TEAM 4:55:10
100 DE LA CRUZ MELGAREJO David ESP        TEAM SKY 4:55:10
101 KIRYIENKA Vasil BLR        TEAM SKY 4:55:10
102 FRISON Frederik BEL        LOTTO SOUDAL 4:55:10
103 DEMPSTER Zakkari AUS        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:55:10
104 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:56:43
105 KNEES Christian GER        TEAM SKY 4:56:43
106 SCHILLINGER Andreas GER        BORA – HANSGROHE 4:56:43
107 ZEITS Andrey KAZ        ASTANA PRO TEAM 4:56:43
108 DOCKER Mitchell AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 4:57:26
109 BONNET William FRA        GROUPAMA – FDJ 4:57:43
110 ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:57:50
111 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 4:57:50
112 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 4:57:50
113 GESINK Robert NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:58:24
114 MULLEN Ryan IRL        TREK – SEGAFREDO 4:58:24
115 EG Niklas DEN        TREK – SEGAFREDO 4:58:24
116 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 4:58:24
117 VLIEGEN Loïc BEL        BMC RACING TEAM 4:58:24
118 SABATINI Fabio ITA        QUICK – STEP FLOORS 4:58:24
119 ROUX Anthony FRA        GROUPAMA – FDJ 4:58:24
120 MORABITO Steve SUI        GROUPAMA – FDJ 4:58:24
121 CICCONE Giulio ITA        BARDIANI CSF 4:58:24
122 KANGERT Tanel EST        ASTANA PRO TEAM 4:58:24
123 MORI Manuele ITA        UAE TEAM EMIRATES 4:58:24
124 ROCHE Nicolas IRL        BMC RACING TEAM 4:58:24
125 MARTIN Tony GER        TEAM KATUSHA ALPECIN 4:58:24
126 ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin COL        UAE TEAM EMIRATES 4:58:24
127 SENNI Manuel ITA        BARDIANI CSF 4:58:24
128 IRIZAR ARAMBURU Markel ESP        TREK – SEGAFREDO 4:58:24
129 SEPULVEDA Eduardo ARG        MOVISTAR TEAM 4:58:24
130 TUFT Svein CAN        MITCHELTON – SCOTT 4:58:24
131 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 4:58:24
132 HAIG Jack AUS        MITCHELTON – SCOTT 4:58:24
133 FERNANDEZ Ruben ESP        MOVISTAR TEAM 4:58:24
134 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:58:24
135 MEINTJES Louis RSA        TEAM DIMENSION DATA 4:58:24
136 JAUREGUI Quentin FRA        AG2R LA MONDIALE 4:58:24
137 VENDRAME Andrea ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 4:58:24
138 VAN HOECKE Gijs BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:58:24
139 HOFSTEDE Lennard NED        TEAM SUNWEB 4:58:24
140 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 4:58:24
141 TEN DAM Laurens NED        TEAM SUNWEB 4:58:24
142 HIRT Jan CZE        ASTANA PRO TEAM 4:58:24
143 LAENGEN Vegard Stake NOR        UAE TEAM EMIRATES 4:58:24
144 BOUWMAN Koen NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 4:58:24
145 VIVIANI Elia ITA        QUICK – STEP FLOORS 4:58:35
146 SCHMIDT WÜRTZ Mads DEN        TEAM KATUSHA ALPECIN 5:00:10
147 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:00:10
148 REICHENBACH Sébastien SUI        GROUPAMA – FDJ 5:00:10
149 CAPECCHI Eros ITA        QUICK – STEP FLOORS 5:00:14
150 COLEDAN Marco ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:00:14
151 CAMPENAERTS Victor BEL        LOTTO SOUDAL 5:00:20
152 DEBUSSCHERE Jens BEL        LOTTO SOUDAL 5:00:39
153 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 5:00:39
154 ARMEE Sander BEL        LOTTO SOUDAL 5:01:56
155 HERMANS Ben BEL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:01:56
156 TORRES AGUDELO Rodolfo Andres COL        ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC 5:01:56
157 PLAZA Ruben ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:01:56
158 DENZ Nico GER        AG2R LA MONDIALE 5:02:04
159 LINDEMAN Bert-Jan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO 5:02:14
160 FONZI Giuseppe ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 5:02:40
161 CARTHY Hugh John GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:03:19
162 SAGIV Guy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 5:03:51
163 NOVAK Domen SLO        BAHRAIN – MERIDA 5:03:52
164 ANTON HERNANDEZ Igor ESP        TEAM DIMENSION DATA 5:03:52
165 DOMBROWSKI Joseph Lloyd USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE 5:03:52
166 ROY Jérémy FRA        GROUPAMA – FDJ 5:03:52
167 QUINTANA Dayer COL        MOVISTAR TEAM 5:03:52
168 ELISSONDE Kenny FRA        TEAM SKY 5:05:19
169 PEDRERO Antonio ESP        MOVISTAR TEAM 5:05:19

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here