Jason Christie has won the BDO New Zealand Road Cycling Championships elite men’s road race in a small group sprint ahead of Hayden McCormick and Michael Torckler.  James Fouche took the U23 title from Ryan Christensen and Sam Dobbs.

 

George Bennett – I didn’t get the stitch

Jason Christie – biggest win I’ve ever had

 

Results:
Pos. Rider Category Team Time

1

Jason Christie ELITE Tasman 4.13.51

2

Hayden McCormick ELITE Waikato Bay of Plenty +0.01

3

Michael Torckler ELITE West Coast North Island ST

4

George Bennett ELITE Tasman ST

5

James Oram ELITE Auckland +0.30

6

Aaron Gate ELITE Auckland +1.20

7

James Fouche U23 Auckland +1.41

8

Jack Bauer ELITE Tasman +1.42

9

Brad Evans ELITE Cycling Otago ST

10

Ryan Christensen U23 Waikato Bay of Plenty ST

11

Joseph Cooper ELITE Wellington +1.44

12

Tom Scully ELITE Cycling Southland +2.48

13

Dion Smith ELITE Auckland ST

14

Sam Dobbs U23 Waikato Bay of Plenty +4.14

15

Paul Odlin ELITE Canterbury +4.32

16

Alex West U23 Team Skoda Racing +5.42

17

Nick Reddish U23 Waikato Bay of Plenty +5.50

18

Ben Hamilton U23 Team Skoda Racing +5.51

19

Shane Archbold ELITE Mid South Canterbury ST

20

Luke Mudgway U23 East Coast North Island +5.52

21

Connor Brown U23 Auckland +6.29

22

Hamish Bond ELITE Waikato Bay of Plenty +6.35

23

Alex Heaney ELITE Waikato Bay of Plenty +6.39

24

Sam Horgan ELITE Canterbury +6.40

25

Michael Vink ELITE Canterbury +6.42

26

Hamish Schreurs ELITE Canterbury +6.43

27

Alex Frame ELITE Canterbury ST

28

Samuel Gaze ELITE Waikato Bay of Plenty +6.44

29

Carne Groube U23 West Coast North Island +6.47

30

Jake Marryatt U23 Canterbury +9.16

31

Frank Sutton ELITE Crediflex Pro4mance +9.24

32

Matias Fitzwater U23 Crediflex Pro4mance +10.58

33

Ioan Fuller U23 Cycling Otago +11.09

34

Ethan Batt U23 Tasman +11.40

35

Oliver Young U23 Auckland +12.06

36

Bradley Leitch U23 Team Skoda Racing ST

37

Michael Carswell U23 Auckland ST

38

Kees Duyvesteyn U23 NZ Cycling Project L&M Group Ricoh ST

39

Ian Talbot U23 Team Skoda Racing ST

40

Alexander Ray ELITE Wheelworks Handcrafted Wheels +12.07

41

Campbell Stewart U23 West Coast North Island ST

42

Sam Bewley ELITE Waikato Bay of Plenty ST

43

Andy Hagan ELITE Wheelworks Handcrafted Wheels +12.08

44

Jason Thomason ELITE West Coast North Island ST

45

Blake Sunde U23 Auckland +12.09

46

Glenn Haden ELITE Tank Guy / Bike Box Rental +12.47

47

Josh Scott U23 NZ Cycling Project L&M Group Ricoh +12.49

48

Matthew Webb-Smith ELITE Tank Guy / Bike Box Rental +13.26

49

Joel Yates U23 Team Skoda Racing +16.45
  Ollie Jones U23 Canterbury DNF
  Campbell Pithie U23 Canterbury DNF
  Cameron Wynniatt ELITE Waikato Bay of Plenty DNF
  Jared Gray U23 Waikato Bay of Plenty DNF
  Nicholas Kergozou U23 Cycling Southland DNF
  Reuben Soares U23 Auckland DNF
  Harry Waine U23 Team Skoda Racing DNF
  Toby Atkins ELITE Crediflex Pro4mance DNF
  Mitchell Kinghorn U23 West Coast North Island DNF
  Jakob Lester U23 West Coast North Island DNF
  Jacob Sievwright U23 West Coast North Island DNF
  James Ashley ELITE Wellington DNF
  Dan Waluszewski ELITE Wellington DNF
  Calvin Standrill ELITE Wellington DNF
  Taylor Gunman ELITE Auckland DNF
  Callum Gordon ELITE East Coast North Island DNF
  Joseph Swale U23 Cycling Southland DNF
  Matthew Higgins ELITE Wheelworks Handcrafted Wheels DNF
  William Green U23 East Coast North Island DNF
  Matthew Frecklington ELITE Tank Guy / Bike Box Rental DNF
  Josh Page ELITE Tank Guy / Bike Box Rental DNF
  Luke Mcdermott ELITE NZ Cycling Project L&M Group Ricoh DNF
  Laurence Kerby U23 Auckland DNF
  Austin Head U23 Auckland DNF
  Liam Cappel U23 Auckland DNF
  Brett Grieve ELITE East Coast North Island DNF
  Ben Earnshaw ELITE East Coast North Island DNF
  Jack McNeely U23 Auckland DNF
  Karl Poole ELITE NZ Cycling Project L&M Group Ricoh DNF
  Boris Clark ELITE Crediflex Pro4mance DNF
  James Krzanich U23 Auckland DNF
  Ben Barry ELITE NZ Cycling Project L&M Group Ricoh DNF
  Thomas Carter U23 Waikato Bay of Plenty DNF
  Paul Wright U23 Cycling Southland DNF
  Thomas Sexton U23 Cycling Southland DNF
  Hugo Jones U23 Canterbury DNF
  Max Jones U23 Team Skoda Racing DNF
  Dylan Kennett ELITE Waikato Bay of Plenty DNF
  Kane McCollum ELITE Wheelworks Handcrafted Wheels DNF
  Nicholas Magill ELITE Crediflex Pro4mance DNF
  Steffan Fuller U23 Tank Guy / Bike Box Rental DNF
  Caleb Aoake U23 Auckland DNF
  Rob Scarlett ELITE Auckland DNF
  Jack Carruthers U23 East Coast North Island DNF
  Matt Harrop ELITE Wheelworks Handcrafted Wheels DNF

 

Jason Christie returns to top spot in National Championship road race

1 COMMENT

  1. Congrats Jason!
    Well done Jack! 8th place is not to be sneezed at, especially when half the field. didn’t finish.
    Absolutely super having you in our Aussie team at last!! Big things ahead in 2018 for Mitchellton Scott!!
    Can’t make it to the TDU this year but maybe catch up at the Sun Tour. Good Luck!!
    Cheers, Aussie Dot.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here