Shane Archbold’s return to the UCI World Tour began successfully, with victory for Irish sprint teammate Sam Bennett in stage 1 of the Presidential Cycling Tour of Turkey.  The penultimate UCI event on the 2017 calendar saw Archbold finish 15th after being part of the very strong Bora-Hansgrohe lead out train that lined the Irishman up to take the win.

The first stage of Archbold’s World Tour season began in Alanya in Turkey, and took the field 176.7km as the road worked its way to Kemer.  The six-day race is virtually entirely coastal and the opener was expected to end in a sprint and a contest between the four World Tour teams primarily; Bora-Hansgrohe, Trek-Segafredo, Astana and UAE Team Emirates.  The day was illuminated somewhat by a breakaway of six riders that made their way up the road.  In the move were Turkish national team riders Batuhan Ozgur and Onur Balkan, Soul Brasil’s Flavio Cardoso Santos, Willier Triestina’s Alex Turrin and Bardiani CSF’s Simone Sterbini and Vincenzo Albanese.  Their maximum lead would go out as far as 4.08mins before being brought back by the teams of Bora-Hansgrohe, Trek-Segafredo and Gazprom-RusVelo.

With just over 53km remaining the gap to the breakaway had been reduced to 1.11mins.  The breakaway were working well together and maintaining their advantage, while numerically it was the blue jerseys of Gazprom-RusVelo who were most visible on the front of the race.  Also very well organised behind them were the teams of Trek-Segafredo and Astana; with Bora-Hansgrohe slotted in right behind them.

The time gap to the breakaway dropped below the 1 minute mark with just under 38km remaining.  Bora-Hansgrohe and Trek-Segafredo both had riders at the front of the race, but Gazprom-RusVelo were the primary team on the number still.  It was interesting to note that the break found themselves swept up ver early on, with the catch being made at 34km to go; just before the second intermediate sprint.  Trek-Segafredo provided a sharp injection of pace, with UAE Team Emirates also coming to the fore.

Sam Bennett’s (left) win was his seventh of the 2017 campaign, photo Sirotti

What followed from here was a little uncertainty, with a good chunk of time still ahead before the finish of the stage.  There was still opportunities for riders to go up the road in pursuit of a late breakaway.  Bora-Hansgrohe were up at the front of the race, with Shane Archbold towards the front of the race.  Sure enough though a breakaway did try and establish itself, with an attack from Bardiani-CSF and the Turkish National Team.  They were pursued too enthusiastically by too many riders though and quickly the move was brought back to heel.

That proved to be the pattern for much of the next kilometres, with riders enthusiastically looking for opportunities to get away, but the peloton far too interested in keeping things together for the bunch sprint.  With 23km to go Bora-Hansgrohe and Trek-Segafredo had riders on the front, but UAE Team Emirates had numbers behind them as did Trek-Segafredo who were very constant towards the head of affairs.

Heading towards 10km to go the bunch were reasonably stable and set to contest the sprint. The Turkish National team made their presence felt at the front of the race and led the field through 10km to go, but from there it was CCC-Sprandi Polkowice, Astana, Trek-Segafredo and Bora-Hansgrohe jostling for position on the front of the race.  In the Bora-Hansgrohe train Shane Archbold could be see getting ready to perform his lead out for Sam Bennett, but it was UAE Team Emirates who had control of the front with just under 7km to go.

CCC-Sprandi Polkowice hadn’t done with their challenge though and with 4km to go it was a five-way battle for the front with Bora-Hansgrohe, UAE, Trek and Bradiani.  The road was wide and inviting for multiple teams and there was no shortage of interest as Astana again pushed forward.  All the while Shane Archbold slotted in third man on the Bora train with 3km remaining.

The pace was furious and the boys in the orange of CCC were determined but they were expending an enormous amount of energy and had they done too much?  At 2km the race looked to be in control of Astana and Trek, with Bora-Hansgrohe just sitting about 10 back in the peloton.  While the sprint was gradually unfolding up the front the sprint was disrupted by a big crash that brought down a number of riders, with a CCC Sprandi-Polkowice rider coming down particularly nastily.  Shane Archbold made a late move up towards the front and found himself sitting on third wheel with 1km to go.

Bora-Hansgrohe had timed their move perfectly or so it seemed until Trek-Segafredo put in one final dig to try and dethrone the boys in black.  But Shane Archbold then put in a massive push to draw level with Trek-Segafredo and set up Bennett perfectly to take the sprint on.  Having done it job picture perfectly Archbold flicked the elbow and signalled Bennett through.  The Irishman finished the job in style, securing the win ahead of Marco Benfatto of Androni-Sidermec and Edward Theuns of Trek-Segafredo.

Archbold crossed the line 15th on the stage and was right on hand to celebrate with teammate Bennett shortly after the finish. 

 

Stage results:
Rank First Name Last Name Country Team Result
1 Sam BENNETT IRL        BORA – HANSGROHE 03:57:26
2 Marco BENFATTO ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
3 Edward THEUNS BEL        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
4 Federico ZURLO ITA        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
5 Matteo PELUCCHI ITA        BORA – HANSGROHE 03:57:26
6 Riccardo MINALI ITA        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
7 Simone CONSONNI ITA        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
8 Jonas KOCH GER        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
9 Manuel BELLETTI ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
10 Jordi SIMON CASULLERAS ESP        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
11 Paolo SIMION ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
12 Enrico BARBIN ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
13 Nikolay TRUSOV RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
14 Boy VAN POPPEL NED        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
15 Shane ARCHBOLD NZL        BORA – HANSGROHE 03:57:26
16 Davide BALLERINI ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
17 Michal PALUTA POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
18 Zhandos BIZHIGITOV KAZ        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
19 Aleksejs SARAMOTINS LAT        BORA – HANSGROHE 03:57:26
20 Kiel REIJNEN USA        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
21 Gregor MÜHLBERGER AUT        BORA – HANSGROHE 03:57:26
22 Marco COLEDAN ITA        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
23 Ruslan TLEUBAYEV KAZ        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
24 Gregory HABEAUX BEL        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
25 Marco MARONESE ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
26 Vincenzo ALBANESE ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
27 Diego ULISSI ITA        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
28 Przemyslaw NIEMIEC POL        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
29 Nazim BAKIRCI TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
30 Andrey ZEITS KAZ        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
31 Serkan BALKAN TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
32 Miguel Eduardo FLOREZ LOPEZ COL        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
33 Edward RAVASI ITA        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
34 Silvio HERKLOTZ GER        BORA – HANSGROHE 03:57:26
35 Edoardo ZARDINI ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
36 Mirco MAESTRI ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
37 Igor BOEV RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
38 FrantišEk SISR CZE        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
39 Sergei CHERNETSKI RUS        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
40 Marco FRAPPORTI ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
41 Patryk STOSZ POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
42 Ludovic ROBEET BEL        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
43 Alberto CECCHIN ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
44 Andrea VENDRAME ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
45 Pedro Autran Dourado Dutra NICACIO BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:59:13
46 Lincoln SILVA BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
47 Fumiyuki BEPPU JPN        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
48 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
49 Matteo SPREAFICO ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
50 Alessandro TONELLI ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
51 Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA COL        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
52 Thomas DERUETTE BEL        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
53 Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO COL        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
54 Danilo CELANO ITA        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
55 Sergey LAGUTIN RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
56 Fausto MASNADA ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
57 Sergey FIRSANOV RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
58 Ilia KOSHEVOY BLR        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
59 Liam BERTAZZO ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
60 Onur BALKAN TUR          03:57:26
61 Christopher BUTLER USA        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
62 Francesco GAVAZZI ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
63 Mattia FRAPPORTI ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 03:57:26
64 Raphael PIRES BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
65 Rafael REIS POR        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
66 Lukas SPENGLER SUI        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
67 Jimmy DUQUENNOY BEL        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
68 Julien STASSEN BEL        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
69 Dmitriy GRUZDEV KAZ        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
70 Gregory DANIEL USA        TREK – SEGAFREDO 03:57:26
71 David ARROYO DURAN ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
72 Alex TURRIN ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 03:57:26
73 Simone STERBINI ITA        BARDIANI CSF 03:57:26
74 Victor RANGHETTI BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
75 Eduard PRADES REVERTER ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
76 Nikita STALNOV KAZ        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
77 Ildar ARSLANOV RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
78 Muhammet ATALAY TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
79 Antonio MOLINA CANET ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
80 Ivan ROVNY RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
81 Pavel BRUTT RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
82 Yonder GODOY VEN        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 04:00:24
83 Feritcan SAMLI TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
84 Ahmet ORKEN TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
85 Michael SCHWARZMANN GER        BORA – HANSGROHE 04:01:04
86 Eugenio ALAFACI ITA        TREK – SEGAFREDO 04:01:04
87 Batuhan ÖZGÜR TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
88 Piotr BROZYNA POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
89 Leszek PLUCINSKI POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
90 Mateusz TACIAK POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
91 Jesper HANSEN DEN        ASTANA PRO TEAM 03:57:26
92 Ahmet AKDILEK TUR        TORKU SEKERSPOR 03:57:26
93 Leopold KONIG CZE        BORA – HANSGROHE 04:03:13
94 Vegard Stake LAENGEN NOR        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
95 Marko KUMP SLO        UAE TEAM EMIRATES 03:57:26
96 Christophe MASSON FRA        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT 03:57:26
97 Kamil MALECKI POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 03:57:26
98 Alexander PORSEV RUS        GAZPROM – RUSVELO 03:57:26
99 Diego RUBIO HERNANDEZ ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 03:57:26
100 Murilo FERRAZ AFFONSO BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
101 Flavio CARDOSO SANTOS BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
102 Roberto PINHEIRO DA SILVA BRA        SOUL BRASIL PRO CYCLING TEAM 03:57:26
  Hector SAEZ BENITO ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA DNF
  Justin JULES FRA        WB VERANCLASSIC AQUALITY PROTECT DNF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here