Shane Archbold has finished third in the final stage of the PostNord Danmark Rundt event, capping off a great race for Aqua Blue Sport.  Teammate Lasse Norman Hansen completed the GC podium for the team as Wout van Aert of Verandas Willems-Crelan took the title.

The final stage of the 2018 PostNord Danmark Rundt – or Tour of Denmark – was 199.1km in length and finished with 9 laps of a 7km circuit.  The stage was primed for the sprinters but Aqua Blue Sport were aggressive from early on and eventually it was Casper Pedersen who made it into a long range breakaway from 75km out after a hectic day full of crosswinds and splits in the opening 100km or so.

Pedersen’s breakaway went up the road in a group of six riders in total but despite building a lead of almost a minute the group struggled to cooperate and steadily the group fragmented.  The peloton were also restless and attacking one another, and with 17km Pedersen found himself solo ahead of the field; knowing that the bunch were closing.  Pedersen managed to draw out a lead of 20 seconds over the peloton; but inevitably, with the sprinters all too eager to have the last laugh, the catch was made with less than 4km to go.

From here it was a line up for the sprint with the furious bunch gallop seeing Tim Merlier of Verandas Willems-Crelan taking out the stage honours; ahead of Team Sunweb’s Max Kanter and Shane Archbold in third place.

Third on the line in the final stage of the Tour of Denmark is Archbold’s fifth top ten finish this season and comes off the back of a strong race in the Tour of Austria where he similarly capped the week off in style; finishing 10th on the final day.

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 MERLIER Tim BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 04:18:23
2 KANTER Max GER        DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 04:18:23
3 ARCHBOLD Shane NZL        AQUA BLUE SPORT 04:18:23
4 MINALI Riccardo ITA        ASTANA PRO TEAM 04:18:23
5 MENTEN Milan BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 04:18:23
6 NIELSEN Andreas DEN        RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:18:23
7 COQUARD Bryan FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 04:18:23
8 RÄIM Mihkel EST        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:18:23
9 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 04:18:23
10 NOPPE Christophe BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 04:18:23
11 HOULE Hugo CAN        ASTANA PRO TEAM 04:18:23
12 DE BIE Sean BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 04:18:23
13 MEURISSE Xandro BEL        WANTY – GROUPE GOBERT 04:18:23
14 RICKAERT Jonas BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 04:18:23
15 VAN WINDEN Dennis NED        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:18:23
16 BOL Cees NED        SEG RACING ACADEMY 04:18:23
17 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 04:18:23
18 MURPHY John USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 04:18:23
19 VAN AERT Wout BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 04:18:23
20 FENN Andrew GBR        AQUA BLUE SPORT 04:18:23
21 DAHL Herman NOR        JOKER ICOPAL 04:18:23
22 PERON Andrea ITA        TEAM NOVO NORDISK 04:18:23
23 SBARAGLI Kristian ITA        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:18:23
24 YOUNG Eric USA        RALLY CYCLING 04:18:23
25 BRYON Miguel USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 04:18:23
26 LARSEN Niklas DEN        TEAM WAOO 04:18:23
27 VERMELTFOORT Coen NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 04:18:23
28 QUAADE Rasmus Christian DEN        BHS – ALMEBORG BORNHOLM 04:18:23
29 GRIVKO Andrey UKR        ASTANA PRO TEAM 04:18:23
30 JUUL JENSEN Christopher DEN        MITCHELTON – SCOTT 04:18:23
31 DE BACKER Bert BEL        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 04:18:23
32 AMDI PEDERSEN Nicklas Overgaard DEN        BHS – ALMEBORG BORNHOLM 04:18:23
33 LE BON Johan FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 04:18:23
34 LIENHARD Fabian SUI        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 04:18:23
35 VINJEBO Emil Nygaard DEN        TEAM COLOQUICK 04:18:23
36 HANSEN Lasse Norman DEN        AQUA BLUE SPORT 04:18:23
37 EEKHOFF Nils NED        DEVELOPMENT TEAM SUNWEB 04:18:23
38 HOEM Bjørn Tore NOR        JOKER ICOPAL 04:18:23
39 JOHANSEN Julius DEN        TEAM COLOQUICK 04:18:23
40 ANDERSON Ryan CAN        RALLY CYCLING 04:18:23
41 LEYSEN Senne BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 04:18:23
42 CARPENTER Robin USA        RALLY CYCLING 04:18:23
43 RIESEBEEK Oscar NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 04:18:23
44 DE VOS Adam CAN        RALLY CYCLING 04:18:23
45 GASIOROWSKI Mariusz POL        TEAM HUROM 04:18:23
46 BJERG Mikkel DEN        HAGENS BERMAN AXEON 04:18:33
47 JOYCE Colin USA        RALLY CYCLING 04:18:33
48 KLARIS Magnus Bak DEN        BHS – ALMEBORG BORNHOLM 04:18:33
49 KAMP Alexander DEN        TEAM WAOO 04:18:33
50 RØNNING VINTHER Troels DEN        RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:18:33
51 KÄMNA Lennard GER        TEAM SUNWEB 04:18:33
52 DECLERCQ Benjamin BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 04:18:33
53 MAESTRI Mirco ITA        BARDIANI CSF 04:18:33
54 RØINÅS Fritjof NOR        JOKER ICOPAL 04:18:33
55 KRAGH ANDERSEN Asbjørn DEN        TEAM WAOO 04:18:33
56 FOMINYKH Daniil KAZ        ASTANA PRO TEAM 04:18:33
57 PLANET Charles FRA        TEAM NOVO NORDISK 04:18:33
58 WEENING Pieter NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 04:18:33
59 KREDER Wesley NED        WANTY – GROUPE GOBERT 04:18:33
60 SØRENSEN Chris Anker DEN        RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:18:40
61 WALLIN Rasmus Bøgh DEN        TEAM COLOQUICK 04:18:40
62 VEYHE Torkil DEN        TEAM WAOO 04:18:40
63 REINDERS Elmar NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 04:18:40
64 BLIGAARD LYHNE Daniel DEN        TEAM COLOQUICK 04:18:40
65 WARLOP Jordi BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 04:18:43
66 ROTA Lorenzo ITA        BARDIANI CSF 04:18:47
67 TONELLI Alessandro ITA        BARDIANI CSF 04:18:57
68 CURVERS Roy NED        TEAM SUNWEB 04:18:58
69 CHRISTIAN Mark GBR        AQUA BLUE SPORT 04:18:58
70 GATE Aaron NZL        AQUA BLUE SPORT 04:18:58
71 NEILANDS Krists LAT        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:18:58
72 FLAKSIS Andzs LAT        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 04:18:58
73 JENSEN August NOR        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:19:01
74 GULDHAMMER Rasmus DEN        TEAM WAOO 04:19:03
75 CLAUSEN Patrick DEN        RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:19:03
76 DE GENDT Aime BEL        SPORT VLAANDEREN – BALOISE 04:19:03
77 BROCHNER NIELSEN Nicolai Philip DEN        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES 04:19:06
78 MCNALLY Mark GBR        WANTY – GROUPE GOBERT 04:19:10
79 JØRGENSEN Christian Moberg DEN        TEAM COLOQUICK 04:20:06
80 MORICE Julien FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB 04:20:35
81 PEDERSEN Casper Phillip DEN        AQUA BLUE SPORT 04:20:50
82 STEELS Stijn BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN 04:23:25
83 DE GREEF Robbert NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ 04:24:43
84 MØRCH KONGSTAD Tobias DEN        RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:25:25
85 JØRGENSEN Mathias Norsgaard DEN        RIWAL CERAMICSPEED CYCLING TEAM 04:28:23
86 SCHULTZ Jesper DEN        TEAM WAOO 04:28:23
87 LISSON Christoffer DEN        BHS – ALMEBORG BORNHOLM 04:28:23
88 PEDERSEN Mads DEN        TREK – SEGAFREDO 04:28:49
89 TLEUBAYEV Ruslan KAZ        ASTANA PRO TEAM 04:29:23
90 CALABRIA Fabio AUS        TEAM NOVO NORDISK 04:29:23
91 BRAND Sam GBR        TEAM NOVO NORDISK 04:29:23
92 WILLIAMS Christopher AUS        TEAM NOVO NORDISK 04:29:23
93 MADSEN Martin Toft DEN        BHS – ALMEBORG BORNHOLM 04:29:23
94 TOUDAL Emil DEN        BHS – ALMEBORG BORNHOLM 04:29:23
95 IVERSEN Rasmus Byriel DEN          04:29:23
96 CLEMMENSEN Silas Zacharias DEN          04:29:23
97 BUTS Vitaliy UKR        TEAM HUROM 04:29:23
98 VASYLYUK Andriy UKR        TEAM HUROM 04:29:23
99 PIASKOWY Emanuel POL        TEAM HUROM 04:29:23
100 MANOWSKI Mateusz POL        TEAM HUROM 04:29:23
DNF GATTO Oscar ITA        ASTANA PRO TEAM  
DNF STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB  
DNF VANSPEYBROUCK Pieter BEL        WANTY – GROUPE GOBERT  
DNF DEVRIENDT Tom BEL        WANTY – GROUPE GOBERT  
DNF ENGER Sondre Holst NOR           
DNF GUARDINI Andrea ITA        BARDIANI CSF  
DNF WIPPERT Wouter NED        ROOMPOT – NEDERLANDSE LOTERIJ  
DNF POLI Umberto ITA        TEAM NOVO NORDISK  
DNF VAN BREUSSEGEM Elias BEL        VERANDA’S WILLEMS – CRELAN  
DNF BOECKMANS Kris BEL        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB  
DNF LECROQ Jérémy FRA        VITAL CONCEPT CYCLING CLUB  
DNF FORFANG Ole NOR        JOKER ICOPAL  
DNF EVENSEN Henrik NOR        JOKER ICOPAL  
DNF TILLER Rasmus Fossum NOR        JOKER ICOPAL  
DNF HUFF Charles USA        RALLY CYCLING  
DNF RHIM Brendan USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES  
DNF CHRISTIANSEN Steffen Munk DEN        TEAM COLOQUICK  
DNF SVENDGAARD Michael Carbel DEN        TEAM FORTUNEO – SAMSIC  
DNF LATON Eryk POL        TEAM HUROM  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here