Shane Archbold emphasised that he’s back and means business when he lined up for the 99th edition of Coppa Bernocchi.  The UCI 1.1 race in Italy was only Archbold’s second UCI race of the entire season and he placed 7th in the bunch sprint won by Bahrain-Merida’s Sonny Colbrelli.

Over the years many of cycling’s greats have triumphed at Coppa Bernocchi a race which can favour the sprinters, but historically has favoured a range of riders.  Gino Bartali triumphed way back in the 30s, so too did Rik van Looy – the first non-Italian to win the race – Francesco Moser, Felice Gimondi, Vincenzo Nibali, Elia Viviani and more.  More recently the Italian triumphs at the race have only been interrupted by Stephen Cummings of Great Britain and Yauheni Hutarovich of Belarus.  

This year the race started and finished in Legnano, with the riders taking on a route of 194.5km which included a a reasonably trying section of climbing at the mid-point of the race.  The day saw Shane Archbold biding his time quite differently to how he had in Coppa Agostoni earlier in the week where he was part of the break of the day.  This time he allowed others to make the race at the front, as a small group of riders took off up the road, but with the Italian National Team playing a big role in commanding the pace of the peloton, it never looked likely that the break would last.

Bahrain-Merida were looking confident as they headed into the sprint and their confidence was justified as on the very wide road that brought the race to an end.  Sonny Colbrelli and never looked back as he sprinted to the win.  Behind him though came Shane Archbold in the sprint that was contested by the likes of Michael Albasini, Elia Viviani, Sacha Modolo and more.  Archbold was slightly out of position and that hindered his sprint, but the Kiwi dug deep and came away with 7th on the day in just his second day of racing.

 

Results:
Rank Last Name First Name Country Team Result
1 COLBRELLI Sonny ITA        BAHRAIN – MERIDA 04:34:32
2 BOIVIN Guillaume CAN        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:34:32
3 MODOLO Sacha ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:34:32
4 ALBASINI Michael SUI        SWITZERLAND 04:34:32
5 VIVIANI Elia ITA        ITALY 04:34:32
6 CONSONNI Simone ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:34:32
7 ARCHBOLD Shane NZL        BORA – HANSGROHE 04:34:32
8 RÄIM Mihkel EST        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:34:32
9 PRADES REVERTER Eduard ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:34:32
10 BALLERINI Davide ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:34:32
11 HERKLOTZ Silvio GER        BORA – HANSGROHE 04:34:32
12 PACHER Quentin FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM 04:34:32
13 BARBIN Enrico ITA        BARDIANI CSF 04:34:32
14 KUSS Sepp USA        RALLY CYCLING 04:34:32
15 BELLETTI Manuel ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 04:34:32
16 CANOLA Marco ITA        NIPPO – VINI FANTINI 04:34:32
17 FRAPPORTI Mattia ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:34:32
18 PAGE Dylan SUI        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:34:32
19 PALUTA Michal POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 04:34:32
20 LIENHARD Fabian SUI        SWITZERLAND 04:34:32
21 GAVAZZI Francesco ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:34:32
22 BONIFAZIO Niccolo’ ITA        BAHRAIN – MERIDA 04:34:32
23 SOKOLOV Dmitrii RUS        LOKOSPHINX 04:34:32
24 ALBANESE Vincenzo ITA        BARDIANI CSF 04:34:32
25 GAMPER Patrick AUT        TIROL CYCLING TEAM 04:34:32
26 ZAMPARELLA Marco ITA        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST 04:34:32
27 SHILOV Sergei RUS        LOKOSPHINX 04:34:32
28 BENNATI Daniele ITA        ITALY 04:34:32
29 SANTAROMITA Ivan ITA        NIPPO – VINI FANTINI 04:34:32
30 FONSECA Armindo FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:34:32
31 STRAKHOV Dmitrii RUS        LOKOSPHINX 04:34:32
32 VELASCO Simone ITA        BARDIANI CSF 04:34:40
33 FRAPPORTI Marco ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:34:40
34 DI GREGORIO Remy FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM 04:34:40
35 ARANBURU DEBA Alex ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:34:40
36 BOUET Maxime FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:34:40
37 GODOY Yonder VEN        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 04:34:40
38 MAIKIN Roman RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:34:40
39 MÄDER Gino SUI        SWITZERLAND 04:34:40
40 PONZI Simone ITA        CCC SPRANDI POLKOWICE 04:34:40
41 RIABUSHENKO Aleksandr BLR        UAE TEAM EMIRATES 04:34:40
42 HARDY Romain FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:34:40
43 SCHÖNBERGER Sebastian AUT        TIROL CYCLING TEAM 04:34:51
44 JEANNESSON Arnold FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:34:51
45 PASQUALON Andrea ITA        ITALY 04:34:51
46 VASYLYUK Andriy UKR        KOLSS CYCLING TEAM 04:34:55
47 MOLINA CANET Antonio ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:34:55
48 LASTRA MARTINEZ Jonathan ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:34:55
49 IRISARRI RINCON Jon ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:34:55
50 BENEDETTI Cesare ITA        BORA – HANSGROHE 04:34:55
51 PALINI Andrea ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:34:55
52 RAVANELLI Simone ITA        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896 04:34:55
53 GAFFURINI Nicola ITA        SANGEMINI – MG. K VIS 04:34:55
54 PARRINELLO Antonio ITA        GM EUROPA OVINI 04:34:55
55 LAGUTIN Sergey RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:34:59
56 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe COL        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 04:34:59
57 ROTA Lorenzo ITA        BARDIANI CSF 04:34:59
58 KATRAŠNIK Gašper SLO        ADRIA MOBIL 04:34:59
59 BISOLTI Alessandro ITA        NIPPO – VINI FANTINI 04:35:02
60 COMBAUD Romain FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM 04:35:02
61 MASNADA Fausto ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:35:02
62 GAZZARA Michele ITA        SANGEMINI – MG. K VIS 04:35:02
63 TUREK Daniel CZE        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:35:04
64 FINETTO Mauro ITA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM 04:35:04
65 KUEN Maximilian AUT        TIROL CYCLING TEAM 04:35:04
66 VDOVIN Alexander RUS        LOKOSPHINX 04:35:04
67 DELAPLACE Anthony FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:35:04
68 SCHELLING Patrick SUI        SWITZERLAND 04:35:04
69 GROŠELJ Žiga SLO        ADRIA MOBIL 04:35:04
70 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:35:04
71 CUNEGO Damiano ITA        NIPPO – VINI FANTINI 04:35:12
72 GHEBREIGZABHIER WERKILUL Amanuel ERI        TEAM DIMENSION DATA 04:35:12
73 CHOKRI El Mehdi MAR        DIMENSION DATA FOR QHUBEKA 04:35:12
74 FICARA Pierpaolo ITA        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST 04:35:12
75 ROMANO Francesco ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:35:12
76 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:35:12
77 TONIATTI Andrea ITA        BAHRAIN – MERIDA 04:35:12
78 TROIA Oliviero ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:35:12
79 CANUTI Federico ITA        D’AMICO UTENSILNORD 04:35:12
80 TIZZA Marco ITA        GM EUROPA OVINI 04:35:12
81 CARLINI Ettore ITA        D’AMICO UTENSILNORD 04:35:12
82 GROSSSCHARTNER Felix AUT        CCC SPRANDI POLKOWICE 04:35:12
83 ROGINA Radoslav CRO        ADRIA MOBIL 04:35:21
84 GAROSIO Andrea ITA        BAHRAIN – MERIDA 04:35:21
85 FORMOLO Davide ITA        ITALY 04:35:27
86 BUSATO Matteo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 04:35:27
87 MOSCA Jacopo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA 04:35:27
88 BONGIORNO Francesco Manuel ITA        SANGEMINI – MG. K VIS 04:35:29
89 CATTANEO Mattia ITA        ANDRONI – SIDERMEC – BOTTECCHIA 04:35:29
90 FEILLU Brice FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:35:31
91 SEPULVEDA Eduardo ARG        FORTUNEO – OSCARO 04:35:40
92 MOLTENI Marco ITA        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896 04:35:47
93 ORONTE Emerson USA        RALLY CYCLING 04:36:39
94 MARTINS SANDOVAL Uri MEX        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST 04:36:51
95 MOSCHETTI Matteo ITA        ITALY 04:36:51
96 EVTUSHENKO Alexander RUS        LOKOSPHINX 04:38:28
97 ANDREETTA Simone ITA        BARDIANI CSF 04:38:39
98 SIMION Paolo ITA        BARDIANI CSF 04:38:46
99 TRUSOV Nikolay RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:38:46
100 KURIYANOV Stepan RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:38:46
101 ARERUYA Joseph RWA        DIMENSION DATA FOR QHUBEKA 04:38:46
102 MARANGONI Alan ITA        NIPPO – VINI FANTINI 04:38:46
103 BROGI Adriano ITA        GM EUROPA OVINI 04:38:46
104 GUARDINI Andrea ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:38:46
105 LONARDI Giovanni ITA        ITALY 04:38:46
106 DÍAZ José Manuel ESP        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:38:46
107 RODRIGUEZ SALAZAR John Anderson COL        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM 04:38:46
108 BUSSARD Dimitri SUI        SWITZERLAND 04:38:46
109 MALECKI Kamil POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 04:38:46
110 RÜEGG Lukas SUI        SWITZERLAND 04:38:46
111 DE BOD Stefan RSA        DIMENSION DATA FOR QHUBEKA 04:38:46
112 CIMA Imerio ITA        ITALY 04:38:46
113 TIVANI PEREZ German Nicolas ARG        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896 04:38:46
114 LIZDE Seid ITA        UAE TEAM EMIRATES 04:38:46
115 SELIG Rüdiger GER        BORA – HANSGROHE 04:38:46
116 SCHREURS Hamish NZL        ISRAEL CYCLING ACADEMY 04:38:46
117 JOYCE Colin USA        RALLY CYCLING 04:38:46
118 BERNARDINI Simone ITA        SANGEMINI – MG. K VIS 04:38:46
119 PORSEV Alexander RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:38:46
120 KOZONTCHUK Dmitriy RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:38:46
121 HALILAJ Redi ALB        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST 04:38:46
122 VOROBYEV Anton RUS        GAZPROM – RUSVELO 04:38:46
123 ABDERRAHIM Zahiri MAR        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896 04:38:46
124 HORVAT Žiga SLO        ADRIA MOBIL 04:38:46
125 DE VOS Adam CAN        RALLY CYCLING 04:38:46
126 EYOB Metkel ERI        TEAM DIMENSION DATA 04:38:46
127 CARBONI Giovanni ITA        ITALY 04:38:46
128 ZABALA LOPEZ Josu ESP        CAJA RURAL – SEGUROS RGA 04:38:46
129 BROZYNA Piotr POL        CCC SPRANDI POLKOWICE 04:38:52
130 HIRT Jan CZE        CCC SPRANDI POLKOWICE 04:38:52
131 DI SANTE Antonio ITA        GM EUROPA OVINI 04:38:56
132 RUSCETTA Andrea ITA        GM EUROPA OVINI 04:39:09
133 ROTONDI Matteo ITA        GM EUROPA OVINI 04:39:09
134 PERICHON Pierre Luc FRA        FORTUNEO – OSCARO 04:39:09
DNF BASKA Erik SVK        BORA – HANSGROHE  
DNF KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE  
DNF KONIG Leopold CZE        BORA – HANSGROHE  
DNF PELUCCHI Matteo ITA        BORA – HANSGROHE  
DNF FENG Chun Kai TPE        BAHRAIN – MERIDA  
DNF INSAUSTI IRASTORZA Ion Ander ESP        BAHRAIN – MERIDA  
DNF PADUN Mark UKR        BAHRAIN – MERIDA  
DNF PER David SLO        BAHRAIN – MERIDA  
DNF SCHNEITER Joab SUI        SWITZERLAND  
DNF BADILATTI Matteo SUI        SWITZERLAND  
DNF POZZATO Filippo ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA  
DNF MARECZKO Jakub ITA        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA  
DNF ZHUPA Eugert ALB        WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA  
DNF WACKERMANN Luca ITA        BARDIANI CSF  
DNF DE NEGRI Pier Paolo ITA        NIPPO – VINI FANTINI  
DNF FILOSI Iuri ITA        NIPPO – VINI FANTINI  
DNF STACCHIOTTI Riccardo ITA        NIPPO – VINI FANTINI  
DNF BRUTT Pavel RUS        GAZPROM – RUSVELO  
DNF DYBALL Benjamin AUS        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM  
DNF EL FARES Julien FRA        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM  
DNF MADRAZO RUIZ Angel ESP        DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM  
DNF CRAVEN Dan NAM        ISRAEL CYCLING ACADEMY  
DNF EINHORN Itamar ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY  
DNF GOLDSTEIN Roy ISR        ISRAEL CYCLING ACADEMY  
DNF CELANO Danilo ITA        CAJA RURAL – SEGUROS RGA  
DNF MAUTI Rossano ITA        GM EUROPA OVINI  
DNF PACCHIARDO Davide ITA        GM EUROPA OVINI  
DNF SAMOLENKOV Artem RUS        LOKOSPHINX  
DNF STASH Mamyr RUS        LOKOSPHINX  
DNF VDOVIN Sergey RUS        LOKOSPHINX  
DNF DI GENOVA Pietro ITA        D’AMICO UTENSILNORD  
DNF PETRINI Francesco ITA        D’AMICO UTENSILNORD  
DNF RAFFAELE Angelo ITA        D’AMICO UTENSILNORD  
DNF VITIELLO Angelo ITA        D’AMICO UTENSILNORD  
DNF MUÑOZ TAPIA Matias Alejandro CHI        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896  
DNF VEGA MERODIO Sergio ESP        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896  
DNF VIEJO REDONDO Jose Daniel ESP        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896  
DNF VIEL Mattia ITA        UNIEURO TREVIGIANI – HEMUS 1896  
DNF BORSO Andrea ITA        ADRIA MOBIL  
DNF GOLČER Jure SLO        ADRIA MOBIL  
DNF RAJOVIC Dusan SRB        ADRIA MOBIL  
DNF DLAMINI Nicholas RSA        DIMENSION DATA FOR QHUBEKA  
DNF VAN NIEKERK Morne RSA        DIMENSION DATA FOR QHUBEKA  
DNF MUGISHA Samuel RWA        DIMENSION DATA FOR QHUBEKA  
DNF BONDARENKO Pavlo UKR        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF BUTS Vitaliy UKR        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF KULYK Andriy UKR        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF LAGKUTI Sergiy UKR        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF PREVAR Oleksandr UKR        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF SENDROS JUVE Llibert ESP        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF SOLTASIUK Vladyslav UKR        KOLSS CYCLING TEAM  
DNF ANTHONY Jesse USA        RALLY CYCLING  
DNF FANKHAUSER Clemens AUT        TIROL CYCLING TEAM  
DNF FORTIN Filippo ITA        TIROL CYCLING TEAM  
DNF KRIZEK Matthias AUT        TIROL CYCLING TEAM  
DNF WILDAUER Markus AUT        TIROL CYCLING TEAM  
DNF PRANDINI Paolo ITA        SANGEMINI – MG. K VIS  
DNF SALVIETTI Niccolo’ ITA        SANGEMINI – MG. K VIS  
DNF SCARTEZZINI Michele ITA        SANGEMINI – MG. K VIS  
DNF TOTÒ Paolo ITA        SANGEMINI – MG. K VIS  
DNF BERNARDINETTI Marco ITA        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST  
DNF COVILI Luca ITA        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST  
DNF MANCINI Francesco ITA        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST  
DNF ZMORKA Marlen UKR        AMORE & VITA – SELLE SMP presented by FONDRIEST  
DNS TOMMASSINI Fabio ITA        D’AMICO UTENSILNORD  
DNS SALVADOR Enrico ITA        TIROL CYCLING TEAM  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here