Toms Skujins of Trek-Segafredo has won stage 3 of the Amgen Tour of California.  The Latvian finished 3 seconds ahead of Sean Bennett of Hagens Berman Axeon, with Caleb Ewan of Mitchelton-Scott leading the sprint for third place.  Also featuring Patrick Bevin and Jack Bauer.

 

The 197km between King City and Laguna Seca would be very interesting to predict.  No major climbs featured en route to the finish line, but there were a total of five category 2 and 3 climbs to take on, with the final three inside the last 30km; and the final climb peaking with just 2.5km remaining.

 

It was a stage full of uncertainty, with it not suiting the pure climbers or pure sprinters. Unsurprising was the fact that Peter Sagan was in the mix after the plentiful late climbing, but more surprising was the presence of Caleb Ewan, with the Mitchelton-Scott rider a world renowned sprinter, but less known for his ability on the gradients.  Ewan was one of the stars of the stage in that besides himself and Sagan, none of the other big name pure sprinters were able to keep pace with the group of some 30 riders who pursued two riders who’d managed to enter the finishing motor racing circuit just ahead of the rest.

 

Toms Skujins and Sean Bennett were the riders in question, but coming to the finish Skujins managed to slightly gap the American and pull away just enough to enjoy the final couple of hundred metres to the line.  A frustrated Bennett banged the handlebars as he crossed the line 3 seconds after the Latvian, while Ewan and co crossed the line 8 seconds behind Skujins.

 

Stage results:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 SKUJINS Toms LAT        TREK – SEGAFREDO 4:52:47
2 BENNETT Sean USA        HAGENS BERMAN AXEON +03
3 EWAN Caleb AUS        MITCHELTON – SCOTT +08
4 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +08
5 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        TEAM SKY +08
6 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +08
7 HOWES Alex USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +08
8 SLAGTER Tom-Jelte NED        TEAM DIMENSION DATA +08
9 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +08
10 BARTA William USA        HAGENS BERMAN AXEON +08
11 DILLIER Silvan SUI        AG2R LA MONDIALE +08
12 MCNULTY Brandon USA        RALLY CYCLING +08
13 GAUTIER Cyril FRA        AG2R LA MONDIALE +08
14 MANNION Gavin USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +08
15 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO +08
16 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +08
17 POWLESS Neilson USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +08
18 TOLHOEK Antwan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +08
19 FRANK Mathias SUI        AG2R LA MONDIALE +08
20 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +08
21 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +08
22 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +08
23 VAN GARDEREN Tejay USA        BMC RACING TEAM +08
24 FABBRO Matteo ITA        TEAM KATUSHA ALPECIN +08
25 TVETCOV Serghei ROU        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +08
26 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +08
27 ĐURASEK Kristijan CRO        UAE TEAM EMIRATES +08
28 STETINA Peter USA        TREK – SEGAFREDO +08
29 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +08
30 EISENHART Taylor (T.J.) USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +08
31 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +08
32 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +08
33 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +08
34 HAAS Nathan AUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +41
35 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +41
36 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM +41
37 BRITTON Robert CAN        RALLY CYCLING +41
38 MCCABE Travis USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +41
39 AIT EL ABDIA Anass MAR        UAE TEAM EMIRATES +41
40 NARVAEZ Jhonnatan ECU        QUICK – STEP FLOORS +41
41 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +41
42 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +41
43 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT +41
44 WYSS Danilo SUI        BMC RACING TEAM +41
45 OLIVEIRA Ivo POR        HAGENS BERMAN AXEON +45
46 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +01:12
47 KRISTOFF Alexander NOR        UAE TEAM EMIRATES +01:12
48 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO +01:12
49 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +01:12
50 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +01:12
51 PHILIPSEN Jasper BEL        HAGENS BERMAN AXEON +01:12
52 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE +01:12
53 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +01:12
54 LIENHARD Fabian SUI        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +01:12
55 KRASILNIKAU Andrei BLR        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +01:41
56 HENAO GOMEZ Sebastian COL        TEAM SKY +01:51
57 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +02:35
58 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +02:35
59 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +02:35
60 ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB +02:35
61 ROWE Luke GBR        TEAM SKY +03:03
62 VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA +03:03
63 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +03:03
64 POLJANSKI Pawel POL        BORA – HANSGROHE +03:03
65 HAEDO Lucas Sebastian ARG        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +03:41
66 RICHEZE Maximiliano Ariel ARG        QUICK – STEP FLOORS +03:41
67 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT +04:39
68 HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT +04:39
69 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE +04:39
70 RICE Michael AUS        HAGENS BERMAN AXEON +04:39
71 GAVIRIA RENDON Fernando COL        QUICK – STEP FLOORS +04:39
72 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA +05:57
73 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +05:57
74 NORRIS Lachlan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +05:57
75 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY +06:31
76 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +07:02
77 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +07:02
78 BEVIN Patrick NZL        BMC RACING TEAM +07:02
79 MIRZA AL-HAMMADI Yousif UAE        UAE TEAM EMIRATES +07:02
80 MURPHY John USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +07:02
81 DE VOS Adam CAN        RALLY CYCLING +07:02
82 RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO +07:02
83 PUTT Tanner USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +07:02
84 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +07:02
85 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY +07:02
86 MORTON Lachlan AUS        TEAM DIMENSION DATA +07:02
87 GARRISON Ian USA        HAGENS BERMAN AXEON +09:11
88 KLUGE Roger GER        MITCHELTON – SCOTT +09:26
89 KEISSE Iljo BEL        QUICK – STEP FLOORS +11:01
90 CAVENDISH Mark GBR        TEAM DIMENSION DATA +11:01
91 BJERG Mikkel DEN        HAGENS BERMAN AXEON +11:01
92 PHINNEY Taylor USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:01
93 OWEN Logan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:01
94 MCLAY Daniel GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:01
95 KITTEL Marcel GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:01
96 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +11:01
97 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:01
98 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES +11:01
99 MAGNER Tyler USA        RALLY CYCLING +11:01
100 HODEG CHAGUI Alvaro Jose COL        QUICK – STEP FLOORS +11:01
101 PATE Danny USA        RALLY CYCLING +11:01
102 DAVIES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA +11:01
103 VAN HOOYDONCK Nathan BEL        BMC RACING TEAM +11:01
104 CARPENTER Robin USA        RALLY CYCLING +11:01
105 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE +11:01
106 STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB +11:01
107 CRADDOCK G Lawson USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +11:01
108 HUFFMAN Evan USA        RALLY CYCLING +11:01
109 BRYON Miguel USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +11:01
110 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA +11:01
111 CLARKE Jonathan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +11:01
112 COSNEFROY Benoit FRA        AG2R LA MONDIALE +11:01
113 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE +11:01
114 COMPANIONI Ruben CUB        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +13:26
115 KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE +19:18
116 SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE +24:22
0 RHIM Brendan USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES DNS

 

General classification after stage 3:

Rank Last Name First Name Country Team Result
1 BERNAL GOMEZ Egan Arley COL        TEAM SKY 12:09:08
2 MAJKA Rafal POL        BORA – HANSGROHE +25
3 YATES Adam GBR        MITCHELTON – SCOTT +31
4 TOLHOEK Antwan NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +40
5 ĐURASEK Kristijan CRO        UAE TEAM EMIRATES +40
6 MARTINEZ POVEDA Daniel Felipe COL        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +40
7 FRANK Mathias SUI        AG2R LA MONDIALE +50
8 VAN GARDEREN Tejay USA        BMC RACING TEAM +01:00
9 GUERREIRO Rúben POR        TREK – SEGAFREDO +01:11
10 DE PLUS Laurens BEL        QUICK – STEP FLOORS +01:14
11 GEOGHEGAN HART Tao GBR        TEAM SKY +01:20
12 MCNULTY Brandon USA        RALLY CYCLING +01:25
13 RAVASI Edward ITA        UAE TEAM EMIRATES +01:42
14 CONCI Nicola ITA        TREK – SEGAFREDO +02:07
15 STETINA Peter USA        TREK – SEGAFREDO +02:21
16 BARTA William USA        HAGENS BERMAN AXEON +02:28
17 BOOKWALTER Brent USA        BMC RACING TEAM +02:35
18 BENNETT Sean USA        HAGENS BERMAN AXEON +02:42
19 MANNION Gavin USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +03:05
20 BOSWELL Ian USA        TEAM KATUSHA ALPECIN +03:05
21 EISENHART Taylor (T.J.) USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +03:08
22 BRITTON Robert CAN        RALLY CYCLING +03:08
23 SKUJINS Toms LAT        TREK – SEGAFREDO +03:31
24 POWLESS Neilson USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +03:49
25 FABBRO Matteo ITA        TEAM KATUSHA ALPECIN +04:12
26 ROSSKOPF Joseph USA        BMC RACING TEAM +04:53
27 TVETCOV Serghei ROU        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +05:26
28 GAUTIER Cyril FRA        AG2R LA MONDIALE +06:22
29 SIVAKOV Pavel RUS        TEAM SKY +06:22
30 NARVAEZ Jhonnatan ECU        QUICK – STEP FLOORS +06:55
31 OLIVEIRA Ivo POR        HAGENS BERMAN AXEON +06:59
32 DE TIER Floris BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +07:23
33 ASGREEN Kasper DEN        QUICK – STEP FLOORS +07:26
34 AIT EL ABDIA Anass MAR        UAE TEAM EMIRATES +07:34
35 BAUER Jack NZL        MITCHELTON – SCOTT +07:53
36 KRASILNIKAU Andrei BLR        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +08:30
37 SCHÄR Michael SUI        BMC RACING TEAM +08:31
38 SLAGTER Tom-Jelte NED        TEAM DIMENSION DATA +08:38
39 HENAO GOMEZ Sebastian COL        TEAM SKY +08:50
40 NAESEN Oliver BEL        AG2R LA MONDIALE +09:02
41 WYSS Danilo SUI        BMC RACING TEAM +09:29
42 HINDLEY Jai AUS        TEAM SUNWEB +09:41
43 MORTON Lachlan AUS        TEAM DIMENSION DATA +09:49
44 POLJANSKI Pawel POL        BORA – HANSGROHE +09:56
45 BEVIN Patrick NZL        BMC RACING TEAM +10:43
46 GASTAUER Ben LUX        AG2R LA MONDIALE +10:45
47 POLITT Nils GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +11:59
48 KUSS Sepp USA        TEAM LOTTO NL – JUMBO +12:08
49 VANDENBERGH Stijn BEL        AG2R LA MONDIALE +14:12
50 ARNDT Nikias GER        TEAM SUNWEB +14:27
51 HOWES Alex USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +14:34
52 REIJNEN Kiel USA        TREK – SEGAFREDO +15:07
53 VERMOTE Julien BEL        TEAM DIMENSION DATA +15:47
54 THOMSON Jay Robert RSA        TEAM DIMENSION DATA +16:40
55 CLARKE Simon AUS        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +17:01
56 ROWE Luke GBR        TEAM SKY +17:29
57 EWAN Caleb AUS        MITCHELTON – SCOTT +18:30
58 SAGAN Peter SVK        BORA – HANSGROHE +18:36
59 DILLIER Silvan SUI        AG2R LA MONDIALE +18:40
60 MEZGEC Luka SLO        MITCHELTON – SCOTT +19:13
61 MCCABE Travis USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +19:13
62 PHILIPSEN Jasper BEL        HAGENS BERMAN AXEON +19:44
63 KRISTOFF Alexander NOR        UAE TEAM EMIRATES +19:44
64 STUYVEN Jasper BEL        TREK – SEGAFREDO +19:44
65 LIENHARD Fabian SUI        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +19:44
66 WYNANTS Maarten BEL        TEAM LOTTO NL – JUMBO +19:45
67 BYSTRØM Sven Erik NOR        UAE TEAM EMIRATES +20:23
68 NORRIS Lachlan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +20:23
69 CRADDOCK G Lawson USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +21:15
70 TEUNISSEN Mike NED        TEAM SUNWEB +21:28
71 HOLLENSTEIN Reto SUI        TEAM KATUSHA ALPECIN +21:35
72 HAAS Nathan AUS        TEAM KATUSHA ALPECIN +21:50
73 RICHEZE Maximiliano Ariel ARG        QUICK – STEP FLOORS +22:13
74 HAEDO Lucas Sebastian ARG        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +22:13
75 GAVIRIA RENDON Fernando COL        QUICK – STEP FLOORS +23:01
76 HAYMAN Mathew AUS        MITCHELTON – SCOTT +23:11
77 HEPBURN Michael AUS        MITCHELTON – SCOTT +23:11
78 RICE Michael AUS        HAGENS BERMAN AXEON +23:11
79 WISNIOWSKI Lukasz POL        TEAM SKY +25:03
80 HUFFMAN Evan USA        RALLY CYCLING +25:23
81 GANNA Filippo ITA        UAE TEAM EMIRATES +25:27
82 DAVIES Scott GBR        TEAM DIMENSION DATA +25:27
83 DE VOS Adam CAN        RALLY CYCLING +25:28
84 PUTT Tanner USA        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +25:28
85 MURPHY John USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +25:34
86 FRÖHLINGER Johannes GER        TEAM SUNWEB +25:34
87 MIRZA AL-HAMMADI Yousif UAE        UAE TEAM EMIRATES +25:34
88 RAST Gregory SUI        TREK – SEGAFREDO +25:34
89 LEEZER Thomas NED        TEAM LOTTO NL – JUMBO +25:34
90 STANNARD Ian GBR        TEAM SKY +25:34
91 COSNEFROY Benoit FRA        AG2R LA MONDIALE +26:53
92 GARRISON Ian USA        HAGENS BERMAN AXEON +27:39
93 CARPENTER Robin USA        RALLY CYCLING +29:29
94 CLARKE Jonathan AUS        UNITEDHEALTHCARE PROFESSIONAL CYCLING TEAM +29:31
95 HODEG CHAGUI Alvaro Jose COL        QUICK – STEP FLOORS +29:32
96 WALSCHEID Maximilian Richard GER        TEAM SUNWEB +29:33
97 MCLAY Daniel GBR        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +29:33
98 MAGNER Tyler USA        RALLY CYCLING +29:33
99 PHINNEY Taylor USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +29:33
100 OWEN Logan USA        TEAM EF EDUCATION FIRST – DRAPAC P/B CANNONDALE +29:33
101 ZABEL Rick GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +29:33
102 BODNAR Maciej POL        BORA – HANSGROHE +29:33
103 VAN HOOYDONCK Nathan BEL        BMC RACING TEAM +29:33
104 BJERG Mikkel DEN        HAGENS BERMAN AXEON +29:33
105 BRYON Miguel USA        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +29:33
106 PATE Danny USA        RALLY CYCLING +29:33
107 OSS Daniel ITA        BORA – HANSGROHE +29:33
108 KLUGE Roger GER        MITCHELTON – SCOTT +29:49
109 KEISSE Iljo BEL        QUICK – STEP FLOORS +30:04
110 RENSHAW Mark AUS        TEAM DIMENSION DATA +30:30
111 CAVENDISH Mark GBR        TEAM DIMENSION DATA +30:43
112 STAMSNIJDER Tom NED        TEAM SUNWEB +30:45
113 KITTEL Marcel GER        TEAM KATUSHA ALPECIN +31:24
114 COMPANIONI Ruben CUB        HOLOWESKO | CITADEL P/B ARAPAHOE RESOURCES +31:54
115 KOLÁR Michal SVK        BORA – HANSGROHE +39:30
116 SAGAN Juraj SVK        BORA – HANSGROHE +42:54

 

Photo: Don Kennedy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here