road cycling logo
prempartner1
prempartner2

Kiwi News

RECENT ARTICLES

Fraser Gough: strong in Bazel-Kruibeke

July 26th, ’14.  After being in a breakaway group of 7 riders Fraser Gough finished ... read more

Commonwealth Games: Webster is sprint champion

News image

July 26th, ’14.  Sam Webster is the 2014 Commonwealth Games men’s sprint champion.  The 23-year ... read more

Tour de France stage 19: Navardauskas surprises the sprinter

News image

July 26th, ’14.  After the difficulties Garmin-Sharp have experienced in the Tour this year they ... read more

Home > Results > Kiwi Results > Tour of New Caledonia Results

Tour of New Caledonia Results

et9-yate-mtdore48thumbSep 19th, 09. Updated - Kiwi Joseph Cooper wins the Tour of New Caledonia!

 

2010 results are here.....

 

10th-19th September, New Caledonia


Final General Classification

Pos

Number

Name                                                   .

Nation

Team

Time

 

 

 

 

 

 

1

2

COOPER Joseph

NZL

NZL

24:43:33.

2

6

BRAUNSTEINS Daniel *

AUS

DPC

2:29.

3

7

LEWIS Joseph *

AUS

DPC

3:42.

4

9

SHAW Stuart

AUS

DPC

4:16.

5

52

SMITH Peter *

AUS

AWC

4:18.

6

32

RABAUD Julien *

FRA

PAN

4:53.

7

31

PATANCHON Fabien

FRA

PAN

5:05.

8

12

MAITERE Kévyn * #

NCA

APS

5:09.

9

61

THIERRY Cyrille *

SUI

TPA

5:36.

10

33

POULIZAC Ronan *

FRA

PAN

6:00.

11

62

IHMOF Claudio *

SUI

TPA

6:59.

12

56

MURRAY Karl

NZL

ALU

7:20.

13

25

CLAIN Médéric

FRA

VMD

7:46.

14

10

HENDERSON Ben *

AUS

DPC

7:55.

15

36

BARRY Daniel *

NZL

BEN

8:15.

16

57

VAN UDEN Roman *

NZL

ALU

8:15.

17

20

BENNET George *

NZL

ACL

10:05.

18

55

WILLIAMS Marc

AUS

AWC

10:51.

19

65

DILLIER Silvan *

SUI

TPA

11:24.

20

11

FONDERE Thiérry #

NCA

APS

16:40.

21

21

BONNACE Gaël #

NCA

VMD

19:11.

22

13

PATRITTI Guillaume #

NCA

APS

21:41.

23

8

PALMER Thomas *

AUS

DPC

22:14.

24

35

DUPONT David

FRA

PAN

22:18.

25

24

TOURTELOT Alexis

FRA

VMD

23:55.

26

1

DROWER Eric

NZL

NZL

24:58.

27

40

HORGAN Sam *

NZL

BEN

26:40.

28

26

LUBACH Frédéric

FRA

SPF

29:16.

29

28

AURAMBOUT Pierre *

FRA

SPF

29:45.

30

64

BEER Olivier *

SUI

TPA

30:21.

31

4

GORTER Matt

NZL

NZL

33:24.

32

58

SILLERS Matt *

NZL

ALU

35:09.

33

37

EARLY James

NZL

BEN

37:42.

34

50

MOTOI Nara

JPN

REU

37:51.

35

34

BARBIER Julien

FRA

PAN

40:24.

36

14

MARVULLI Franco

SUI

APS

41:52.

37

47

GRONDIN Willy

FRA

REU

43:53.

38

41

IGARASHI Takeshi

JPN

TOY

45:04.

39

5

FINDLAY Tom *

NZL

NZL

45:24.

40

15

BRISSE Vivien *

FRA

APS

46:13.

41

29

ROUET Kévin *

FRA

SPF

46:56.

42

27

GUERNION Gaëtan

FRA

SPF

51:13.

43

60

BERMINGHAM Fraser *

NZL

ALU

57:23.

44

45

MCKNIGHT Bailey *

CAN

TOY

1:20:07.

45

19

DRAPER Stephen

AUS

ACL

1:23:29.

46

30

CANEVET Neil *

FRA

SPF

1:33:25.

47

70

FALCONER Marcus

AUS

MIX

1:35:01.

48

18

SUAIRE Adrien * #

NCA

ACL

1:37:09.

49

22

LE DIVENACH Sébastien #

NCA

VMD

1:44:48.

50

39

HEXTALL Nicholas *

NZL

BEN

1:50:15.

51

46

FONTAINE Gilles *

FRA

REU

1:52:41.

52

17

LEMAITRE Grégory * #

NCA

ACL

2:25:37.

53

48

PAYET Julien *

FRA

REU

2:27:07.

54

44

HUANG Win Chung *

TPE

TOY

2:34:06.

55

42

YAMANOHA Shogo

JPN

TOY

2:48:08.

56

69

CAMERON Stewart *

AUS

MIX

2:53:41.

57

38

HEXTALL Leon *

NZL

BEN

2:57:37.

58

54

FORREST John

AUS

AWC

2:58:40.

59

23

VAN OUDENDYCK Tommy #

NCA

VMD

3:00:25.

60

43

SAITA Naoto

JPN

TOY

3:01:40.

61

53

WAY Shane

AUS

AWC

3:18:15.

62

51

WASHINGTON Brendan

AUS

AWC

3:51:49.

 

Stage 10 results

Pos

Number

Name                                                    .

Nation

Team

Time

 

 

 

 

 

 

1

9

SHAW Stuart

AUS

DPC

1:15:53.

2

24

TOURTELOT Alexis

FRA

VMD

 

3

7

LEWIS Joseph *

AUS

DPC

 

4

57

VAN UDEN Roman *

NZL

ALU

 

5

14

MARVULLI Franco

SUI

APS

 

6

28

AURAMBOUT Pierre *

FRA

SPF

 

7

18

SUAIRE Adrien * #

NCA

ACL

 

8

31

PATANCHON Fabien

FRA

PAN

 

9

62

IHMOF Claudio *

SUI

TPA

 

10

36

BARRY Daniel *

NZL

BEN

 

11

26

LUBACH Frédéric

FRA

SPF

 

12

5

FINDLAY Tom *

NZL

NZL

 

13

47

GRONDIN Willy

FRA

REU

 

14

55

WILLIAMS Marc

AUS

AWC

 

15

19

DRAPER Stephen

AUS

ACL

 

16

13

PATRITTI Guillaume #

NCA

APS

 

17

17

LEMAITRE Grégory * #

NCA

ACL

 

18

42

YAMANOHA Shogo

JPN

TOY

 

19

10

HENDERSON Ben *

AUS

DPC

 

20

41

IGARASHI Takeshi

JPN

TOY

 

21

25

CLAIN Médéric

FRA

VMD

 

22

6

BRAUNSTEINS Daniel *

AUS

DPC

 

23

27

GUERNION Gaëtan

FRA

SPF

 

24

52

SMITH Peter *

AUS

AWC

 

25

29

ROUET Kévin *

FRA

SPF

 

26

61

THIERRY Cyrille *

SUI

TPA

 

27

58

SILLERS Matt *

NZL

ALU

 

28

65

DILLIER Silvan *

SUI

TPA

 

29

8

PALMER Thomas *

AUS

DPC

 

30

12

MAITERE Kévyn * #

NCA

APS

 

31

11

FONDERE Thiérry #

NCA

APS

 

32

32

RABAUD Julien *

FRA

PAN

 

33

35

DUPONT David

FRA

PAN

 

34

56

MURRAY Karl

NZL

ALU

 

35

33

POULIZAC Ronan *

FRA

PAN

14.

36

15

BRISSE Vivien *

FRA

APS

16.

37

40

HORGAN Sam *

NZL

BEN

16.

38

2

COOPER Joseph

NZL

NZL

16.

39

1

DROWER Eric

NZL

NZL

16.

40

4

GORTER Matt

NZL

NZL

16.

41

20

BENNET George *

NZL

ACL

16.

42

37

EARLY James

NZL

BEN

16.

43

34

BARBIER Julien

FRA

PAN

16.

44

30

CANEVET Neil *

FRA

SPF

16.

45

60

BERMINGHAM Fraser *

NZL

ALU

16.

46

70

FALCONER Marcus

AUS

MIX

16.

47

21

BONNACE Gaël #

NCA

VMD

21.

48

22

LE DIVENACH Sébastien #

NCA

VMD

21.

49

48

PAYET Julien *

FRA

REU

24.

50

54

FORREST John

AUS

AWC

24.

51

23

VAN OUDENDYCK Tommy #

NCA

VMD

57.

52

39

HEXTALL Nicholas *

NZL

BEN

1:49.

53

38

HEXTALL Leon *

NZL

BEN

2:22.

54

45

MCKNIGHT Bailey *

CAN

TOY

2:22.

55

50

MOTOI Nara

JPN

REU

5:45.

56

64

BEER Olivier *

SUI

TPA

7:05.

57

69

CAMERON Stewart *

AUS

MIX

7:05.

58

43

SAITA Naoto

JPN

TOY

8:30.

59

44

HUANG Win Chung *

TPE

TOY

8:30.

60

46

FONTAINE Gilles *

FRA

REU

8:30.

61

51

WASHINGTON Brendan

AUS

AWC

9:55.

62

53

WAY Shane

AUS

AWC

9:55.

 

 

 

Key
* Under 23 rider
# New Caledonian rider