road cycling logo
prempartner1
prempartner2

RECENT ARTICLES

McCauley wins Round 1 of the Trust House North Island series

News image

Sept 20th, ’14.  Today saw the first race of the Trust House North Island Series; ... read more

Aaron Gate back on track

News image

Sept 20th, ’14.  Aaron Gate has been one of the many Kiwi cyclists to return ... read more

Two in one helmet!

News image

Sept 20th, '14.  Exceed Coaching's Karl Murray gives us his feedback on the new Bell ... read more

Home > Results > Pro Tour Results > Paris-Nice 2010 results

Paris-Nice 2010 results

pn-qMar 7th-14th, 10. France. Results from the 2010 Paris-Nice tour

Kiwi Riders: Hayden Roulston (HTC Columbia), Greg Henderson (Team Sky)

 

Latest Results, Prologue, Stage 1, Stage 2, Stage 3, Stage 4, Stage 5, Stage 6

Stage 7 results (Final General Classification below)

 

Standing Rider Team Time
1 MOINARD Amaël COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 2h 52' 09"
2 VOECKLER Thomas BBOX BOUYGUES TELECOM + 00' 00"
3 VALVERDE Alejandro CAISSE D’EPARGNE + 00' 03"
4 ROCHE Nicolas AG2R-LA MONDIALE + 00' 03"
5 TAARAMAE Reine COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 00' 03"
6 RODRIGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 03"
7 VOIGT Jens TEAM SAXO BANK + 00' 03"
8 HORNER Christopher TEAM RADIOSHACK + 00' 03"
9 BRAJKOVIC Janez TEAM RADIOSHACK + 00' 03"
10 CONTADOR Alberto ASTANA + 00' 03"
11 SANCHEZ Luis-Leon CAISSE D’EPARGNE + 00' 03"
12 PERAUD Jean-Christophe OMEGA PHARMA - LOTTO + 00' 03"
13 SANCHEZ Samuel EUSKALTEL - EUSKADI + 00' 03"
14 KREUZIGER Roman LIQUIGAS-DOIMO + 00' 03"
15 COPPEL Jérôme SAUR-SOJASUN + 00' 03"
16 TONDO Xavier CERVELO TEST TEAM + 00' 03"
17 VALJAVEC Tadej AG2R-LA MONDIALE + 00' 12"
18 GAUTIER Cyril BBOX BOUYGUES TELECOM + 00' 59"
19 CHAVANEL Sylvain QUICK STEP CYCLING TEAM + 00' 59"
20 GERRANS Simon TEAM SKY + 00' 59"
21 LEIPHEIMER Levi TEAM RADIOSHACK + 00' 59"
22 SICARD Romain EUSKALTEL - EUSKADI + 00' 59"
23 MILLAR David GARMIN - TRANSITIONS + 00' 59"
24 SCHLECK Frank TEAM SAXO BANK + 00' 59"
25 NAVARRO Daniel ASTANA + 00' 59"
26 MONFORT Maxime TEAM HTC - COLUMBIA + 00' 59"
27 DUQUE Leonardo COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 01' 43"
28 VORGANOV Eduard KATUSHA TEAM + 01' 43"
29 RIGHI Daniele LAMPRE - FARNESE + 01' 43"
30 RIBLON Christophe AG2R-LA MONDIALE + 01' 43"
31 DE GREEF Francis OMEGA PHARMA - LOTTO + 01' 43"
32 THOMAS Geraint TEAM SKY + 01' 43"
33 ROSSELER Sébastien TEAM RADIOSHACK + 01' 43"
34 CUNEGO Damiano LAMPRE - FARNESE + 01' 43"
35 SAGAN Peter LIQUIGAS-DOIMO + 02' 48"
36 GRIVKO Andriy ASTANA + 02' 48"
37 MINARD Sébastien COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 02' 48"
38 HUPOND Thierry SKIL-SHIMANO + 02' 48"
39 HOOGERLAND Johnny VACANSOLEIL PRO CYCLING TEAM + 02' 48"
40 GENIEZ Alexandre SKIL-SHIMANO + 02' 48"
41 SANTAROMITA Ivan LIQUIGAS-DOIMO + 02' 48"
42 VANDBORG Brian LIQUIGAS-DOIMO + 02' 48"
43 MARCATO Marco VACANSOLEIL PRO CYCLING TEAM + 02' 48"
44 LADAGNOUS Matthieu FRANCAISE DES JEUX + 02' 48"
45 DUMOULIN Samuel COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 02' 48"
46 SULZBERGER Wesley FRANCAISE DES JEUX + 02' 48"
47 MACHADO Tiago TEAM RADIOSHACK + 02' 48"
48 BOUET Maxime AG2R-LA MONDIALE + 02' 48"
49 VELASCO Ivan EUSKALTEL - EUSKADI + 02' 48"
50 CHAMPION Dimitri AG2R-LA MONDIALE + 02' 48"
51 KOLOBNEV Alexandr KATUSHA TEAM + 02' 48"
52 ROLLAND Pierre BBOX BOUYGUES TELECOM + 02' 48"
53 LEQUATRE Geoffroy TEAM RADIOSHACK + 02' 48"
54 DI GREGORIO Rémy FRANCAISE DES JEUX + 02' 48"
55 DESSEL Cyril AG2R-LA MONDIALE + 02' 48"
56 TANKINK Bram RABOBANK + 02' 48"
57 LOOSLI David LAMPRE - FARNESE + 02' 48"
58 FUGLSANG Jakob TEAM SAXO BANK + 02' 48"
59 DE WEERT Kevin QUICK STEP CYCLING TEAM + 02' 48"
60 TROFIMOV Yury BBOX BOUYGUES TELECOM + 02' 48"
61 DANIELSON Tom GARMIN - TRANSITIONS + 02' 48"
62 CASAR Sandy FRANCAISE DES JEUX + 02' 48"
63 VANDEVELDE Christian GARMIN - TRANSITIONS + 02' 48"
64 LEWIS Craig TEAM HTC - COLUMBIA + 02' 48"
65 PETERSON Thomas GARMIN - TRANSITIONS + 02' 48"
66 LARSSON Gustav TEAM SAXO BANK + 02' 48"
67 FOFONOV Dmitriy ASTANA + 02' 48"
68 PETROV Evgeni KATUSHA TEAM + 02' 48"
69 BOTCHAROV Alexandre KATUSHA TEAM + 02' 48"
70 SORENSEN Chris TEAM SAXO BANK + 02' 48"
71 LOPEZ GARCIA David CAISSE D’EPARGNE + 02' 48"
72 CUMMINGS Stephen TEAM SKY + 02' 48"
73 FLORENCIO Xavier CERVELO TEST TEAM + 02' 48"
74 PERGET Mathieu CAISSE D’EPARGNE + 02' 48"
75 BARREDO Carlos QUICK STEP CYCLING TEAM + 02' 48"
76 HORRACH Joan KATUSHA TEAM + 02' 48"
77 FEDRIGO Pierrick BBOX BOUYGUES TELECOM + 02' 48"
78 GUSTOV Volodymir CERVELO TEST TEAM + 02' 48"
79 DELAGE Mickaël OMEGA PHARMA - LOTTO + 04' 45"
80 GESCHKE Simon SKIL-SHIMANO + 04' 45"
81 MARTIN Daniel GARMIN - TRANSITIONS + 04' 45"
82 PICHOT Alexandre BBOX BOUYGUES TELECOM + 06' 42"
83 CALZATI Sylvain TEAM SKY + 06' 42"
84 BONO Matteo LAMPRE - FARNESE + 06' 42"
85 LORENZETTO Mirco LAMPRE - FARNESE + 06' 42"
86 KUSCHYNSKI Aleksandr LIQUIGAS-DOIMO + 06' 42"
87 WILLEMS Frederik LIQUIGAS-DOIMO + 06' 42"
88 VAN GOOLEN Jurgen OMEGA PHARMA - LOTTO + 06' 42"
89 LE MEVEL Christophe FRANCAISE DES JEUX + 08' 58"
90 ROLLIN Dominique CERVELO TEST TEAM + 10' 46"
91 MARINO Jean Marc SAUR-SOJASUN + 10' 46"
92 PEREIRO SIO Oscar ASTANA + 10' 46"
93 MARTINEZ Egoi EUSKALTEL - EUSKADI + 10' 46"
94 TALABARDON Yannick SAUR-SOJASUN + 10' 46"
95 HANSEN Adam TEAM HTC - COLUMBIA + 18' 45"
96 INTXAUSTI Benat EUSKALTEL - EUSKADI + 18' 45"
97 CHEREL Mickael FRANCAISE DES JEUX + 18' 45

 

Final General Classification after Stage 7

 

Standing Rider Team Time
1 CONTADOR Alberto ASTANA 28h 35' 35"
2 VALVERDE Alejandro CAISSE D’EPARGNE + 00' 11"
3 SANCHEZ Luis-Leon CAISSE D’EPARGNE + 00' 25"
4 KREUZIGER Roman LIQUIGAS-DOIMO + 00' 26"
5 SANCHEZ Samuel EUSKALTEL - EUSKADI + 00' 30"
6 VOIGT Jens TEAM SAXO BANK + 00' 35"
7 RODRIGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 00' 37"
8 TAARAMAE Reine COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 01' 07"
9 PERAUD Jean-Christophe OMEGA PHARMA - LOTTO + 01' 16"
10 COPPEL Jérôme SAUR-SOJASUN + 01' 17"
11 ROCHE Nicolas AG2R-LA MONDIALE + 01' 23"
12 BRAJKOVIC Janez TEAM RADIOSHACK + 01' 57"
13 MILLAR David GARMIN - TRANSITIONS + 01' 59"
14 CHAVANEL Sylvain QUICK STEP CYCLING TEAM + 02' 18"
15 GERRANS Simon TEAM SKY + 02' 27"
16 SCHLECK Frank TEAM SAXO BANK + 03' 02"
17 SAGAN Peter LIQUIGAS-DOIMO + 03' 21"
18 GAUTIER Cyril BBOX BOUYGUES TELECOM + 03' 27"
19 VOECKLER Thomas BBOX BOUYGUES TELECOM + 03' 28"
20 TONDO Xavier CERVELO TEST TEAM + 03' 33"
21 RIBLON Christophe AG2R-LA MONDIALE + 03' 39"
22 BOUET Maxime AG2R-LA MONDIALE + 04' 48"
23 LEIPHEIMER Levi TEAM RADIOSHACK + 04' 54"
24 DUQUE Leonardo COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 04' 59"
25 DE GREEF Francis OMEGA PHARMA - LOTTO + 05' 03"
26 MINARD Sébastien COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 05' 08"
27 MONFORT Maxime TEAM HTC - COLUMBIA + 05' 32"
28 VORGANOV Eduard KATUSHA TEAM + 05' 33"
29 SANTAROMITA Ivan LIQUIGAS-DOIMO + 06' 05"
30 RIGHI Daniele LAMPRE - FARNESE + 06' 32"
31 CASAR Sandy FRANCAISE DES JEUX + 06' 48"
32 FOFONOV Dmitriy ASTANA + 06' 58"
33 DESSEL Cyril AG2R-LA MONDIALE + 07' 06"
34 GUSTOV Volodymir CERVELO TEST TEAM + 07' 07"
35 TROFIMOV Yury BBOX BOUYGUES TELECOM + 08' 32"
36 LOPEZ GARCIA David CAISSE D’EPARGNE + 10' 01"
37 LE MEVEL Christophe FRANCAISE DES JEUX + 10' 28"
38 KUSCHYNSKI Aleksandr LIQUIGAS-DOIMO + 10' 46"
39 KOLOBNEV Alexandr KATUSHA TEAM + 11' 03"
40 SORENSEN Chris TEAM SAXO BANK + 14' 23"
41 DI GREGORIO Rémy FRANCAISE DES JEUX + 14' 40"
42 CHAMPION Dimitri AG2R-LA MONDIALE + 15' 03"
43 NAVARRO Daniel ASTANA + 16' 09"
44 HUPOND Thierry SKIL-SHIMANO + 17' 02"
45 TANKINK Bram RABOBANK + 17' 34"
46 GRIVKO Andriy ASTANA + 17' 49"
47 BOTCHAROV Alexandre KATUSHA TEAM + 17' 54"
48 CUNEGO Damiano LAMPRE - FARNESE + 18' 19"
49 FLORENCIO Xavier CERVELO TEST TEAM + 18' 35"
50 HORNER Christopher TEAM RADIOSHACK + 18' 39"
51 LEQUATRE Geoffroy TEAM RADIOSHACK + 18' 50"
52 GESCHKE Simon SKIL-SHIMANO + 19' 45"
53 DANIELSON Tom GARMIN - TRANSITIONS + 20' 03"
54 BARREDO Carlos QUICK STEP CYCLING TEAM + 20' 05"
55 PETROV Evgeni KATUSHA TEAM + 20' 19"
56 HORRACH Joan KATUSHA TEAM + 20' 25"
57 MACHADO Tiago TEAM RADIOSHACK + 20' 35"
58 SICARD Romain EUSKALTEL - EUSKADI + 23' 24"
59 LADAGNOUS Matthieu FRANCAISE DES JEUX + 24' 08"
60 VELASCO Ivan EUSKALTEL - EUSKADI + 24' 44"
61 DE WEERT Kevin QUICK STEP CYCLING TEAM + 25' 13"
62 SULZBERGER Wesley FRANCAISE DES JEUX + 25' 33"
63 FEDRIGO Pierrick BBOX BOUYGUES TELECOM + 25' 38"
64 DUMOULIN Samuel COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 27' 14"
65 CHEREL Mickael FRANCAISE DES JEUX + 27' 35"
66 ROLLAND Pierre BBOX BOUYGUES TELECOM + 28' 20"
67 PERGET Mathieu CAISSE D’EPARGNE + 29' 34"
68 PICHOT Alexandre BBOX BOUYGUES TELECOM + 29' 45"
69 VALJAVEC Tadej AG2R-LA MONDIALE + 31' 25"
70 LOOSLI David LAMPRE - FARNESE + 31' 27"
71 MARTIN Daniel GARMIN - TRANSITIONS + 31' 34"
72 INTXAUSTI Benat EUSKALTEL - EUSKADI + 32' 10"
73 LEWIS Craig TEAM HTC - COLUMBIA + 33' 26"
74 LORENZETTO Mirco LAMPRE - FARNESE + 33' 58"
75 CUMMINGS Stephen TEAM SKY + 34' 33"
76 WILLEMS Frederik LIQUIGAS-DOIMO + 36' 13"
77 MARTINEZ Egoi EUSKALTEL - EUSKADI + 37' 08"
78 CALZATI Sylvain TEAM SKY + 37' 53"
79 VANDEVELDE Christian GARMIN - TRANSITIONS + 37' 58"
80 ROSSELER Sébastien TEAM RADIOSHACK + 38' 21"
81 MOINARD Amaël COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 39' 48"
82 HOOGERLAND Johnny VACANSOLEIL PRO CYCLING TEAM + 40' 28"
83 MARCATO Marco VACANSOLEIL PRO CYCLING TEAM + 41' 03"
84 PETERSON Thomas GARMIN - TRANSITIONS + 41' 18"
85 BONO Matteo LAMPRE - FARNESE + 46' 25"
86 DELAGE Mickaël OMEGA PHARMA - LOTTO + 47' 20"
87 TALABARDON Yannick SAUR-SOJASUN + 47' 45"
88 THOMAS Geraint TEAM SKY + 47' 58"
89 GENIEZ Alexandre SKIL-SHIMANO + 49' 17"
90 LARSSON Gustav TEAM SAXO BANK + 51' 58"
91 ROLLIN Dominique CERVELO TEST TEAM + 59' 46"
92 VANDBORG Brian LIQUIGAS-DOIMO + 1h 00' 57"
93 MARINO Jean Marc SAUR-SOJASUN + 1h 02' 50"
94 FUGLSANG Jakob TEAM SAXO BANK + 1h 03' 07"
95 HANSEN Adam TEAM HTC - COLUMBIA + 1h 08' 09"
96 PEREIRO SIO Oscar ASTANA + 1h 08' 21"
97 VAN GOOLEN Jurgen OMEGA PHARMA - LOTTO + 1h 10' 21"

 

 

 

 

Related articles

pn-qParis-Nice March 7-14.  RoadCycling.co.nz is accredited media and will bring you all the action from this great race.

 

 

 

 

©RoadCycling.co.nz Ltd

 

 

Support RoadCycling.co.nz Advertisers